REKLAMA

Zmiany w podatku cukrowym. Jest projekt ustawy

2023-12-02 19:02
publikacja
2023-12-02 19:02

Wyłączenie napojów z opłaty cukrowej, w których składzie są tylko cukry zawarte naturalnie w użytym do ich produkcji soku i nektarów z owoców o wysokiej kwasowości, których sok nie nadaje się do bezpośredniego spożycia – zakłada projekt ustawy, opublikowany w sobotę na Rządowym Centrum Legislacji.

Zmiany w podatku cukrowym. Jest projekt ustawy
Zmiany w podatku cukrowym. Jest projekt ustawy
fot. Freedom Life / / Shutterstock

W sobotę na Rządowym Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym. Wnioskodawcą projektu jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W Ocenie Skutków Regulacji wyjaśniono, iż nowelizacja ustawy zakłada wyłączenie z katalogu napojów podlegających opłacie od środków spożywczych (tzw. "opłata cukrowa"): napojów, w których składzie znajdują się wyłącznie cukry zawarte naturalnie w użytym do ich produkcji soku owocowym lub warzywnym, "ponieważ są to tak naprawdę soki rozcieńczone wodą i nie są dosładzane cukrami czy też słodzikami" oraz nektarów owocowych z owoców o wysokiej kwasowości, z których sok nie nadaje się do bezpośredniego spożycia (czyli produktów wymagających dosładzania, np. z czarnej porzeczki), nawet, jeśli zawierają więcej niż 5 g cukru na 100 ml.

Ponadto proponuje się objęcie opłatą syropów, w których na pierwszym miejscu w wykazie składników znajduje się cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy i które do wprowadzenia opłaty były "zwykłymi" środkami spożywczymi, a które po wprowadzeniu opłaty zaczęto wprowadzać na rynek jako suplementy diety.

W OSR wskazano, że w celu "stymulowania prozdrowotnych wyborów konsumentów od dnia 1 stycznia 2021 r. została wprowadzona opłata od środków spożywczych (tzw. opłata +cukrowa+), która wpływa na wzrost cen napojów słodzonych oraz napojów z zawartością kofeiny lub tauryny". Podano, iż opłata ta została wprowadzona, by zachęcić producentów do redukcji ilości substancji słodzących, a konsumentów do wyboru zdrowszych produktów.

Zauważono jednak, że aktualnie opłatą tą objęte są nektary z owoców o wysokiej kwasowości, z których sok nie nadaje się do bezpośredniego spożycia oraz soki rozcieńczone wodą.

"Na rynku napojów ww. wyroby konkurują z tańszymi pod względem kosztów produkcji napojami, które zawierają w swoim składzie jedynie wodę z dodanymi aromatami, barwnikami i cukrami. Stąd wyłączenie nektarów z owoców o wysokiej kwasowości oraz soków rozcieńczonych wodą z katalogu napojów objętych opłatą od środków spożywczych przyczyniłoby się do zwiększenia ich atrakcyjności, a także pozytywnie wpłynęło na wykorzystanie krajowego potencjału produkcji owoców i warzyw oraz sytuację gospodarstw rolnych" – podsumowano. (PAP)

ra/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jas2
"Objęcie opłatą syropów, w których na pierwszym miejscu w wykazie składników znajduje się cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy"

Gdybym produkował napoje, od jutra podawałbym w składzie oddzielnie glukozę i fruktozę.
Żaden syrop glukozowo-fruktozowy.
pogo0
Zaskoczę Cię. To co innego. Nie znam szczegółów, ale jeśli używasz gotowego syropu, to nie możesz osobno wpisać obu cukrów. A sama chemia tego jest bardziej skomplikowana niż moje zdolności pojmowania przedmiotu
goscgumka
Podatek cukrowy od coli/pepsi Zero to jest k….a sztos nad sztosy
goscgumka
I co na to suweren? G….no! Okradanie społeczeństwa w biały dzień—ciąg dalszy.
jas2
Słodziki są gorsze od cukru. Powinny być opodatkowane mocniej niż naturalny cukier.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki