REKLAMA
WAŻNE

Szybciej na emeryturę? W "mundurze" wystarczy pracować 25 lat

2019-07-16 23:19
publikacja
2019-07-16 23:19

Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych przyjęła we wtorek w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy zakładającej m.in. usunięcie warunku ukończenia 55. roku życia przy nabywaniu praw do emerytury policyjnej. Projektowana zmiana jest rezultatem ubiegłorocznego porozumienia resortu ze związkami zawodowymi.

/ fot. Krystian Maj / KPRM

Sejmowa komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych rozpatrzyła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, SOP, PSP, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, a także niektórych innych ustaw.

Po zamianach pracownicy mundurowi otrzymają prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 roku życia oraz 100 proc. płatnych nadgodzin. Obie zmiany mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2019 roku. Są one skutkiem porozumienia podpisanego w listopadzie ubiegłego roku między ówczesnym szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim i przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy służb podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji.

Obecnie obowiązujący zapis mówi, że emerytura przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia ma ukończone 55 lat i odsłużył co najmniej 25 lat w Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, SOP, PSP, Służbie Celno-Skarbowej lub Służbie Więziennej.

Nowe przepisy – w stosunku do obecnego stanu prawnego – przewidują zniesienie konieczności ukończenia 55 roku życia, jako warunku nabywania prawa do emerytury przez funkcjonariuszy służb mundurowych.

W przypadku nadgodzin nowe rozwiązania mają ujednolicić zasady ich przyznawania. Obecnie funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej mają 100 proc. płatnych nadgodzin, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i Straży Marszałkowej – 60 proc., a np. Policja, Straż Graniczna, Służba Ochrony Państwa nie mogą mieć wypłacanych pieniędzy za nadgodziny, a jedynie odbierać za nie wolny czas.

Po zmianach prawo do 100 proc. płatnych nadgodzin otrzymają wszyscy funkcjonariusze tych służb. Będą ich obowiązywały półroczne okresy rozliczeniowe – w okresie rozliczeniowym będą mogli mieć czas wolny od służby albo po zakończeniu okresu rozliczeniowego wypłacona zostanie im rekompensata pieniężna. Wniosek o skorzystanie z czasu wolnego od służby za przepracowane nadgodziny funkcjonariusze będą mogli złożyć w ciągu 10 dni.

Rekompensata pieniężna będzie wynosić 1/172 miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego na stanowisku zajmowanym w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego za każdą godzinę ponadnormatywnego czasu służby.

"To jest przyjazny projekt ustawy. Zgodny z oczekiwaniami strony społecznej. Jego źródłem są porozumienia zawarte ze związkami zawodowymi" - podkreślił obecny na wtorkowej komisji wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Obecni na posiedzeniu komisji przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zwracali uwagę, że pewne proponowane rozwiązania należy dopracować albo poprawić.

"Projekt ustawy przeszedł konsultacje między resortowe. Jest to projekt całego rządu. Jeśli będą poprawki na kolejnych etapach prac legislacyjnych, będziemy się do nich odnosić" - stwierdził Zieliński.

"Mamy możliwość poprawienia całej ustawy i po kolei będzie od początku rozpatrywana w Senacie. To nie jest tak, że odbywa się jedno czytanie i sprawa ucieka. Nie lekceważymy tego" - zapewnił z kolei związkowców przewodniczący komisji poseł PiS Arkadiusz Czartoryski. 

Autor: Aleksandra Kuźniar

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (28)

dodaj komentarz
artibi
Czy wojskowy - biurwa też ma po 25 latach iść na emeryturę?
Czy wojskowy ,który nie oddał w życiu ani jednego strzału też ma iść na emeryturę po 25 latach?
KURŁA
search
Wystarczy nie krasc i pomagac uczciwym Polakom patriotom o wysokich standardach moralnych by rzadzili do 2040 roku.
jarekzbyszek
Równiejsi wśród równych muszą mieć poparcie resortów siłowych. Komuna musi się kiedyś skończyć, a wtedy ich poparcie będzie kluczowe.
antybolszewik
Przecież to jałowa dyskusja. Najtrudniejsza jest praca kaskadera i oblatywacza prototypów. Powinni odchodzić po jednym dniu na emeryturę? Nie. To ryzyko zawodowe powinno wymuszać na zatrudniających, że będą płacić wysokie pensje a nie ryzyko przerzucane jest na podatnika.
andregru
To Wałęsa i Mazowiecki gdy dorwali się do władzy na plecach społeczeństwa powinni ukrócić takie przywileje . Ile miliardów rocznie te przywileje kosztują podatników . Co roku przybywa młodych emerytów i kosztów .
fakty
A Jarek co zrobił ? Rządził w sumie 6 lat z tych 30 a na początku był doradcą Wałęsy.
marianpazdzioch
W praktyce to wygląda tak, że kierowca czy inny budowlaniec z rozwalonym kręgosłupem ma zasuwać 65 i tyrać na takiego misia, który w wieku 45 będzie "emerytem". Polski komunizm jest rozbrajający. Ciekawe ile to jeszcze wytrzyma.
marxs
nic nie wytrzyma bo już obecnie w PRL(PISowska Republika Ludowa) wali się cały system emerytalno-rentowy na pysk to po to żeby jak najdłużej trwała iluzja i matriks wprowadzono PPK (powszechny program kradzieży) między innymi z tego oszukańczego programu z zagrabionej kasy chcą wyplacać emerytury mundurowe
jurnydziadek
Uwazam, ze 25 lat pracy to za duzo. 5 lat wystarczy.
1a2b
To jest qrwa skandal! Przecież w Polsce "zwykli" ludzie mają zupełnie inne warunki pracy. Jeżeli ktoś stracił w pracy zdrowie to niech idzie na rentę a nie wysyłać hurtem 50 letnich byczków na utrzymanie reszty społeczeństwa. Kto na to wszystko ma robić do jasnej cholery?!

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki