REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Zmiany w Wojsku Polskim. Jest nowy dowódca operacyjny

2026-06-01 15:54, akt.2026-06-01 16:35
publikacja
2026-06-01 15:54
aktualizacja
2026-06-01 16:35

Prezydent Karol Nawrocki podpisał postanowienie o mianowaniu z dniem 2 czerwca gen. dyw. pil. Ireneusza Nowaka na stanowisko Dowódcy Operacyjnego - przekazał szef BBN Bartosz Grodecki. Do tej pory stanowisko to pełnił gen. Maciej Klisz, który najprawdopodobniej trafi do dowództwa NATO w Brunssum.

Zmiany w Wojsku Polskim. Jest nowy dowódca operacyjny
Zmiany w Wojsku Polskim. Jest nowy dowódca operacyjny
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

„Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Karol Nawrocki podpisał postanowienie o mianowaniu z dniem 2 czerwca 2026 r. gen. dyw. pil. Ireneusza Nowaka na stanowisko Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych” - napisał Grodecki w poniedziałek na X.

Zapowiedział, że we wtorek w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość wręczenia przez Prezydenta RP aktu mianowania gen. Nowakowi. „Gratuluję Panu Generałowi i życzę sukcesów na nowym, kluczowym stanowisku!” - zwrócił się do nowego Dowódcy Operacyjnego.

Gen. Nowak zastąpi na stanowisku gen. Macieja Klisza. Według informacji MON i Sztabu Generalnego z lutego, w lipcu polski generał ma objąć prestiżową funkcję szefa sztabu połączonego dowództwa NATO – JFC Brunssum w Holandii. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP w źródłach zbliżonych do MON, to właśnie gen. Klisz najprawdopodobniej trafi w najbliższym czasie do natowskiego dowództwa.

Dowódca Operacyjny RSZ to jeden z trzech - obok szefa Sztabu Generalnego WP i Dowódcy Generalnego RSZ - najważniejszych oficerów w Wojsku Polskim; to jedno z tych stanowisk w wojsku, którego obsadzenie wymaga zgody akceptacji zarówno ze strony MON i premiera, jak i prezydenta. Dowódca Operacyjny odpowiada on m.in. za bieżące dowodzenie np. siłami ochraniającymi wschodnią granicę, polską przestrzeń powietrzną, operacjami na Bałtyku czy polskimi kontyngentami za granicą. Od 2023 roku funkcję tę pełni gen. Maciej Klisz.

Wakacje na giełdzie

Generał dywizji pilot Ireneusz Nowak to jeden z najbardziej doświadczonych oficerów polskiego lotnictwa wojskowego. Jest pilotem myśliwców, który m.in. brał udział we wdrażaniu w Siłach Powietrznych myśliwców F-16.

W przeszłości był m.in. dowódcą klucza myśliwców, a następnie szefem szkolenia eskadry, szefem sztabu eskadry, dowódcą eskadry, dowódcą grupy działań lotniczych, szefem oddziału lotnictwa taktycznego, dowódcą bazy lotniczej, zastępcą dowódcy i wreszcie dowódcą 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w poznańskich Krzesinach.

Ukończył m.in. studia dowódczo - sztabowe w Akademii Obrony Narodowej oraz podyplomowe studia polityki obronnej Akademii Sił Powietrznych USA w Maxwell. W 2023 r. obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską i posiada tytuł doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości.

Jest pilotem klasy mistrzowskiej; ma ponad 3500 godzin nalotu na wojskowych samolotach odrzutowych, z czego ponad 2500 na samolotach F-16. Na początku 2022 r. został wyznaczony stanowisko Szefa Zarządu Wojsk Lotniczych – Zastępcy Inspektora Sił Powietrznych; na tym stanowisku brał m.in. udział we wdrażaniu do Sił Powietrznych zamówionych w Korei Płd. lekkich samolotów FA-50 oraz amerykańskich samolotów 5. generacji F-35. Pierwsze samoloty F-35 dotarły do Polski 22 maja; gen. Nowak za sterami F-16 brał udział w honorowej eskorcie lądujących w bazie w Łasku samolotów.

Od października 2025 roku gen. Nowak pełni funkcję zastępcy Dowódcy Generalnego RSZ, odpowiadającego m.in. za wyposażenie i szkolenie wojska.

Na stanowisku Dowódcy Operacyjnego gen. Nowak zastąpi gen. Klisza, który pełni tę funkcję od października 2023 roku. Wcześniej gen. Klisz pełnił funkcję dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, był zaangażowany w proces powstawania tej formacji. Przed służbą w WOT gen. Klisz był oficerem Wojsk Specjalnych, pełnił m.in. funkcję szefa sztabu 1. pułku specjalnego i szefa sztabu Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca; służył także w polskim kontyngencie w Afganistanie podczas misji szkoleniowej Resolute Support komponentu sił specjalnych NATO.

Na stanowisku Dowódcy Operacyjnego gen. Klisz spotkał się z bezprecedensowymi wyzwaniami - m.in. to on odpowiadał za reakcję polskich i sojuszniczych wojsk na wtargnięcie rosyjskich dronów w polską przestrzeń powietrzną w nocy z 9 na 10 września ub.r., a także za regularne działania polskiego lotnictwa w reakcji na rosyjskie naloty na Ukrainę.

W obszarze jego odpowiedzialności jest także operacja ochrony bałtyckiej infrastruktury krytycznej Marynarki Wojennej, operacja Podlasie, w ramach której wojsko wspiera Straż Graniczną i Policję na granicy z Białorusią, operacja Horyzont, w której wojsko wspiera ochronę kluczowej infrastruktury kolejowej, a także wszystkie polskie kontyngenty za granicą - w tym np. w Libanie, Iraku, na Łotwie, w Turcji czy Rumunii.(PAP)

mml/ mro/

Źródło:PAP
Tematy
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają

Komentarze (5)

dodaj komentarz
kapibara_123
Z zewnątrz najczęściej widać dowódców i żołnierzy a rzadziej myśli się o tym ile osób pracuje w tle. Dotyczy to również umundurowania. Dopiero niedawno natrafiłem na Modus i zaciekawiło mnie, jak wygląda przygotowanie odzieży dla służb, to trochę zmienia spojrzenie na to ile pracy stoi za tym, co później wydaje się oczywiste
kapibara_123
Dla większości z nas to po prostu informacja o zmianie na stanowisku, ale takie decyzje mają później wpływ na funkcjonowanie całych Sił Zbrojnych, Oby doświadczenie zdobyte wcześniej faktycznie przełożyło się na dobre decyzje, bo przy obecnej sytuacji bezpieczeństwa to naprawdę ważne
tomitomi
może , ten będzie skuteczny w podejmowaniu decyzji , jeśli jest z jednostki liniowej ?
.... bo to trzeba mieć rozum i odwagę ,,,,
ehhhh ,
miketheripper
Kiedy cały świat stawia na AI ten się w ludzi bawi? Ludzie byli może i jakoś tam skuteczni w XX wieku , ale teraz?

Powiązane: Wojsko Polskie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki