REKLAMA

Zmiana WIBOR-u. Prace rozpoczęła narodowa grupa robocza

2022-07-13 11:32
publikacja
2022-07-13 11:32
Zmiana WIBOR-u. Prace rozpoczęła narodowa grupa robocza
Zmiana WIBOR-u. Prace rozpoczęła narodowa grupa robocza
fot. radoszki / / Shutterstock

Rozpoczęła prace narodowa grupa robocza (NGR) ds. reformy wskaźników referencyjnych, która w sierpniu 2022 r. określi optymalny scenariusz działania w zakresie zmiany wskaźników, uwzględniający m.in. potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania rynku finansowego - przekazał PAP Biznes w komunikacie rzecznik UKNF Jacek Barszczewski.

"Prace rozpoczęła narodowa grupa robocza ds. reformy wskaźników referencyjnych (NGR), powołana w związku z planowaną reformą wskaźników referencyjnych, zakładającą m.in. wprowadzenie nowego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, którego danymi wejściowymi są informacje reprezentujące transakcje ON (overnight). Celem prac NGR jest przygotowanie 'mapy drogowej' oraz harmonogramu działań służących sprawnemu i bezpiecznemu wdrożeniu poszczególnych elementów procesu prowadzącego do zastąpienia wskaźnika referencyjnego stopy procentowej WIBOR nowym wskaźnikiem referencyjnym" - napisano w komunikacie.

W pracach NGR udział biorą przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Narodowego Banku Polskiego, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Polskiego Funduszu Rozwoju, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, Banku Gospodarstwa Krajowego, GPW Benchmark, a także wiodących banków komercyjnych, banków zrzeszających banki spółdzielcze, towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz zakładów ubezpieczeń, jak również organizacje branżowe zrzeszające podmioty rynku finansowego.

Do udziału w pracach NGR mogą zostać zaproszone także instytucje międzynarodowe lub zagraniczne.

Działania NGR prowadzone są w formule projektowej. Wyodrębniono strumienie projektowe, w ramach których toczą się prace związane przede wszystkim z opracowaniem nowego wskaźnika, przystosowaniem systemów rozliczeń i obrotu oraz tabel odsetkowych do nowego rodzaju wskaźnika referencyjnego, zbudowaniem krzywej terminowej, która umożliwi wyznaczenie terminowych stóp procentowych, oprocentowaniem obligacji czy emisjami własnymi banków.

Poszczególnymi strumieniami kierują przedstawiciele instytucji reprezentowanych w NGR, zarówno z sektora publicznego, jak i komercyjnego.

Prace NGR nadzorowane i koordynowane są przez Komitet Sterujący, w skład którego wchodzi Ministerstwo Finansów, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, GPW Benchmark, Polski Fundusz Rozwoju oraz ING Bank Śląski jako reprezentant sektora finansowego.

Plan pracy NGR zakłada, że w sierpniu 2022 r. – na podstawie „mapy drogowej” oraz raportów przygotowywanych przez strumienie – narodowa grupa robocza określi optymalny operacyjny scenariusz działania w zakresie zmiany wskaźników referencyjnych, uwzględniający zarówno cele reformy wskaźników referencyjnych, jak i potrzebę przeprowadzenia procesu w sposób zapewniający bezpieczeństwo funkcjonowania rynku finansowego.

Postępy prac NGR będą komunikowane po osiągnięciu kolejnych tzw. kamieni milowych.

Sejm uchwalił ustawę, która czeka obecnie na podpis prezydenta i która zakłada odejście od wskaźnika WIBOR i wprowadzenie jego zamiennika w postaci nowych stawek wolnych od ryzyka opartych o transakcje O/N. Gdyby nie udało się wyznaczyć zamiennika standardowym procesem możliwe byłoby wskazanie za WIBOR stawki POLONIA, wyznaczanej przez Narodowy Bank Polski (prawdopodobnie chodzi o stawkę terminową będącą wynikiem kalkulacji z procentu składanego).

Choć w ustawie nie ma zapisanego konkretnego terminu wdrożenia reformy, przedstawiciele rządu zapowiadali, że miałoby to nastąpić od 1 stycznia 2023 r.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski powiedział pod koniec czerwca PAP Biznes, że okres przejściowy w stosowaniu stawek referencyjnych przy reformie WIBORu może dotyczyć tylko instrumentów finansowych rynku kapitałowego i powinien być jak najkrótszy, minimalny.

Przedstawiciele polskiego sektora finansowego zarówno w publicznych, jak i nieoficjalnych wypowiedziach, podkreślali czasie, że proponowany termin wdrożenia reformy od początku 2023 r. jest nierealny i grozi trudnymi do przewidzenia konsekwencjami dla polskiego systemu finansowego. Wskazywali ponadto, że proces powinien być rozłożony na kilka lat, wzorem doświadczeń z rynków, gdzie reformę wskaźników już przeprowadzono.

Rafał Tuszyński

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
siema123
ten nowy wskaźnik to będzie polski ład 2.0
andregru
Narodowa Grupa Robocza i POLONIA jak to dumnie brzmi . Pisuarki brak rozumu nadganiają wymyślanymi nazwami .
zzibi2
sasina, asasina tam dajcie.. najlepszego waszego specjalistę..
obywatel_monte_christo
"Sejm uchwalił ustawę, która czeka obecnie na podpis prezydenta i która zakłada odejście od wskaźnika WIBOR..."

No paczcie państwo. Sejm się pochylił?
Przypomnę:
"Komisja Nadzoru Finansowego w dniu 16 grudnia 2020 r. jednogłośnie wydała zezwolenie na prowadzenie przez GPW Benchmark SA działalności jako
"Sejm uchwalił ustawę, która czeka obecnie na podpis prezydenta i która zakłada odejście od wskaźnika WIBOR..."

No paczcie państwo. Sejm się pochylił?
Przypomnę:
"Komisja Nadzoru Finansowego w dniu 16 grudnia 2020 r. jednogłośnie wydała zezwolenie na prowadzenie przez GPW Benchmark SA działalności jako administrator wskaźników referencyjnych stóp procentowych, w tym kluczowych wskaźników referencyjnych."

KNF z kolei w całości składa się z członków obecnej władzy.

Rozumiem, że winny jak zwykle jest:
- układ
- Tusk
- Niemcy
- Tusk
- zdrajcy Polski
- Tusk
polonu
ha ha ha , ile zarobią jak już ustalą tę nazwę . długo potrwają te prace , to jest robota na umowę zlecenie czy na cały etat .

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki