REKLAMA

Złoty zyskuje trzeci dzień. Kurs euro poniżej 4,65 zł

2021-12-01 09:54
publikacja
2021-12-01 09:54
Złoty zyskuje trzeci dzień. Kurs euro poniżej 4,65 zł
Złoty zyskuje trzeci dzień. Kurs euro poniżej 4,65 zł
fot. MGiuliana / / Shutterstock

Środowy poranek przyniósł delikatne umocnienie złotego. Kurs euro spadał przez poprzednie dwa dni po tym, jak w ubiegłym tygodniu znalazł się na najwyższym poziomie od 12 lat.

Trwa odreagowanie listopadowej zapaści polskiej waluty. W środę o 9:56 kurs euro wynosił 4,6514 zł, choć jeszcze kilkanaście minut wcześniej zniżkował o ponad pół grosza. W poniedziałek kurs EUR/PLN obniżył się o ponad dwa grosze, a we wtorek poszedł w dół o blisko 3 grosze. Łącznie od początku tygodnia kurs euro spadł o przeszło 5 groszy po tym, jak w zeszłym tygodniu po raz pierwszy od marca 2009 roku przekroczył barierę 4,70 zł.

Złotemu pomogły zarówno czynniki krajowe jak i zagraniczne. Szybko rosnąca i przebijająca rynkowe oczekiwania inflacja CPI w zasadzie zmusza Radę Polityki Pieniężnej do podjęcia stanowczych działań.  Kolejni członkowie RPP otwarcie mówią o potrzebie mocnych podwyżek stóp procentowych, do czego przychyla się nawet słynący z ultra-gołębiego podejścia prezes NBP Adam Glapiński. Już za tydzień Rada może podnieść stopę referencyjną NBP o 50-75 pb. Wciąż jednak stopy procentowe w Polsce będą bardzo wyraźnie niższe od bieżącej inflacji CPI.

Dobrą wiadomością dla naszej waluty jest też zatrzymanie aprecjacji dolara. Kurs EUR/USD wreszcie przestał spadać, dając szansę na chwilę oddechu całemu sektorowi rynków wschodzących, do których zaliczana jest także Polska.

W środę rano za dolara płacono 4,1135 zł, a więc o pół grosza więcej dzień wcześniej. Przez ostatnie siedem sesji notowania dolara na polskim rynku obniżyły się  już o prawie 9 groszy, choć w dalszym ciągu utrzymują się na bardzo wysokich poziomach.

Trzeci dzień z rzędu taniał frank szwajcarski, o poranku wyceniany na 4,4690 zł. Jeszcze w piątek helwecka waluta ustanowiła nowy rekord wszech czasów na poziomie 4,5220 zł. Niestety, także w przypadku pary frank-złoty nadal mówimy o poziomach, których nie widzieliśmy nigdy wcześniej przed listopadem ’21.

KK

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (11)

dodaj komentarz
dggj23
Zwyczajnie obcy byzzysk zatowarował wszystkie swoje złotówki w zawyżone swoje zagraniczne towary [email protected] krótkotrwały spadek wartości złotego lepiej z udzielonych pożyczek których nie mają ochoty spłacić, tylko jeszcze [email protected] przychodzić do pracy w Polce lub oferują swoje usługi za niespłacone pożyczki co dodatkowo psuje Zwyczajnie obcy byzzysk zatowarował wszystkie swoje złotówki w zawyżone swoje zagraniczne towary [email protected] krótkotrwały spadek wartości złotego lepiej z udzielonych pożyczek których nie mają ochoty spłacić, tylko jeszcze [email protected] przychodzić do pracy w Polce lub oferują swoje usługi za niespłacone pożyczki co dodatkowo psuje polski rynek pieniądza i jakości wykonania. He he he.
dziadek55
Działania NBP bardzo wyczekujące....Ja widzę tu incjatywe nowego Prezesa PKO BP i wsparcie innych /SB ,PKO SA / ........Jeżeli NBP wystrzeli z chociaż jednej "armaty" - no ale to jeżeli jak mawiają Rodacy -jest długie i szerokie
and00
No to jak było tyle postów o ponad 2% krachu złotego, to teraz jakoś nie widać zachwytów nad tymi 1,5% niesamowitymi wzrostami i epicznym wzroście siły naszej waluty?
antek10
Mega inflacja a złoty pnie sie w górę. Fenomen na skalę światową.
jpelerj
Ciekawe, na jak długo starczy walut na interwencje. Czy już zaczęli sprzedawać złoto? Ktoś coś słyszał?
szprotkafinansjery
Dlaczego tak złośliwie?.. A zahamowanie aprecjacji dolara, wysokie odczyty inflacji i oczekiwania rynku na podwyżki stóp? Czyżby nic z tych rzeczy nie działało?
ja3
https://www.bankier.pl/wiadomosc/NBP-zmniejszyl-zasoby-zlota-8227566.html

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki