REKLAMA

Złoty odzyskuje teren. Kurs euro blisko 4,80 zł

2022-10-04 10:37
publikacja
2022-10-04 10:37

Wtorkowy poranek przyniósł kontynuację poniedziałkowego umocnienia złotego. Polska waluta odradza się po tym, jak pod koniec września osiągnęła jedne z najsłabszych poziomów w historii.

Złoty odzyskuje teren. Kurs euro blisko 4,80 zł
Złoty odzyskuje teren. Kurs euro blisko 4,80 zł
fot. Proxima Studio / / Shutterstock

We wtorek o godz. 10:39 kurs euro wynosił 4,0821 zł i był o dwa grosze niższy niż dzień wcześniej. W poniedziałek po południu wspólnotowa waluta została przeceniona o ponad trzy grosze  po tym, jak piątek osiągnęła najwyższe notowania od marca ’22. Dodajmy, że euro po 4,80 zł w dalszym ciągu sygnalizują bardzo głęboką słabość polskiej waluty. Wciąż są to poziomy zbliżone do historycznych rekordów z marca ’09 i marca ’20.

Lokalnie dominuje oczekiwanie na wynik jutrzejszego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Globalnie zaś inwestorzy czekają na piątek i dane z amerykańskiego rynku pracy. Co więcej, pomocne w stabilizacji notowań są spadki cen gazu w Europie. W rezultacie kurs EUR/PLN koncentruje się wokół dolnego ograniczenia przedziału 4,80–4,90 – napisał w komentarzu dziennym ekonomista Banku Millennium Mateusz Sutowicz.

Złotemu i innym walutom z rynków wschodzących pomaga taniejący od kilku dni dolar, który jeszcze w ubiegłym tygodniu był najmocniejszy od 20 lat. We wtorek rano „zielony” taniał o blisko 6 groszy, do 4,8528 zł. Łącznie od wrześniowego rekordu wszech czasów dolar potaniał już o 20 groszy.

Frank szwajcarski wyceniany był na 4,9224 zł, czyli o 2,8 grosza niżej niż w poniedziałek wieczorem. Od kilku dni helwecka waluta szybko traci względem euro po tym, jak 26 września kurs EUR/CHF ustanowił historyczne minimum. Ten ruch na polskim rynku przełożył się na spadek notowań franka z przeszło 5,12 zł do niespełna 4,90 zł dziś nad ranem.

W przeciwnym kierunku podążyły notowania funta brytyjskiego, który jeszcze tydzień temu był historycznie słaby względem dolara amerykańskiego, a na polskim rynku kosztował najmniej od dwóch lat. Od tego czasu kurs funta wzrósł z niespełna 5,11 zł do 5,5190 zł.

KK

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
innocelis
jeszcze parę,paręnaście dni "odzyskiwania terenu" i złotemu odbije się czkawką.
innocelis
i jak widać-nie pomyliłem się :D
quedarlor
Aha, a jutro STAND-UP, glapa powie, że nie zwiększają stóp procentowych a nawet zaraz zaczną obniżać i dolar do piątku po 5,50...
pikawka
to juz zaraz bedzie totalna dominacja :D
men24a
Gdy PiS dorwał się do koryta to dolar był po 3.5 a stopy procentowe 2.5 pp., paliwo po 5 zł bo ponad połowa to były podatki i trzeba był mieć odwagę żeby je obniżyć. Tak z ciekawości się zapytam jaki teren odzyskuje dzisiaj złoty ? Wiem że marok napisze że złoty jest stabilny no ale ten dolar dzisiaj jest prawie po 5 zł
daniel_1
Pewnie przecieki poszły z rury o jutrzejszych stopach...hahhah
daniel_1
PS
Teraz znajomi królika trzepią miliony!!!
kaczyslaw_
Była jakaś konferencja na molo?
obywatel_monte_christo
Kurs na 3 złote właśnie się rozpoczął...
Chwała Wielkiej Wolsce!
emulgator
najlepszą kasę sie robi na szmacianych walutach

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki