REKLAMA

Kurs euro idzie na rekord. Dolar poniżej 5 zł

2022-09-30 10:59
publikacja
2022-09-30 10:59

Pomimo odbicia na parze euro-dolar, złoty pozostaje bardzo słaby względem euro. Kurs dolara spadł jednak poniżej 5 złotych. Niemal rekordowo drogi pozostaje frank szwajcarski.

Kurs euro idzie na rekord. Dolar poniżej 5 zł
Kurs euro idzie na rekord. Dolar poniżej 5 zł
fot. Piotr Sikora / / Shutterstock

Piątkowy poranek nie przyniósł dobrych wiadomości dla polskiej waluty. Najpierw poinformowano o „wymuszonej restrukturyzacji” Getin Noble Banku, a potem okazało się, że inflacja CPI w Polsce przekroczyła rynkowe prognozy i przewyższyła 17%. Choć bezpośredniej inflacji na rynku walutowym nie było widać, to jednak złoty nie skorzystał z okazji, aby odrobić niedawne straty w warunkach delikatnej poprawy sentymentu na rynkach światowych.

O 10:59 kurs euro rósł o przeszło dwa grosze, osiągając poziom 4,8703 zł. To najwyższa wartość od marca, gdy kurs EUR/PLN po raz pierwszy w historii sięgnął 5 zł. Jeśli otoczenie zewnętrzne (Fed, Ukraina, kryzys energetyczny) oraz czynniki krajowe (stopy procentowe i wydatki rządowe) nie ulegną poprawie, to jeszcze tej jesieni rynek może przetestować marcowy rekord wszech czasów.

- Zgodnie z oczekiwaniami czwartek przyniósł dalsze nasilenie przeceny złotego do wszystkich głównych walut mające swoje umocowanie w pogarszającym się sentymencie zewnętrznym. Źródłem słabszych nastrojów szkodzących wycenie walut tej części Europy niezmiennie są obawy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego Europy oraz eskalacja ryzyka geopolitycznego (rosyjska chęć aneksji kolejnych ukraińskich regionów). W efekcie kurs EUR/PLN poszybował wczoraj do nawet 4,87 i dzieliło go już tylko dwa grosze od bariery 4,89, której pokonanie otwiera drogę do kolejnych oporów technicznych, a więc 4,92 i 5,00 - napisali ekonomiści Banku Millennium w porannym raporcie.

Przy kontynuacji odbicia na parze euro-dolar amerykańska waluta w piątek rano kosztowała 4,9617 zł, drożejąc o ponad 2 grosze. Dodajmy, że jeszcze 24 godziny temu dolar był wyceniany na ponad 5,04 zł, a w środę zobaczyliśmy najwyższy w historii kurs USD/PLN (5,0539 zł).  Jeszcze kilkanaście dni temu „zielony” był wyceniany na niespełna 4,65 zł, a w czerwcu kosztował 4,25 zł.

Kurs franka szwajcarskiego zwyżkował o ponad grosz, osiągając poziom 5,0714 zł. Na parze frank-złoty historyczne maksimum zostało odnotowane wczoraj na poziomie 5,1258 zł.

KK

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (9)

dodaj komentarz
men24a
Z tego co dziś czytam, inflacja powyżej 17% i przyspiesza mocno a rząd obiecuje jeszcze wyższą 14ke dla emeryta w imię walki z "inflacjom".
men24a
Sądzę że na najbliższym posiedzeniu gdy jaszczomb podniesie o 1.5 % stopy procentowe przy pomocy iflacji 17.1% to na 2 tygodnie powstrzyma osłabianie się złotego
polonu
USD/RUB - US dolar Rubel rosyjski
54,0625
-3,1475(-5,50%)
polonu
kolega się myli , przy dobrych układach za gaz i ropę i cała reszta płace w rublach i i ten dolar wraz z Euro włóż sobię w d,,,,,,,pę i patrz czy nie wypada . sztuczna manipulacja kursami .
tb2
O co chodzi z tymi dolarami czy euro?
Przecież w Polsce płacimy złotówkami ;-)
piotr76
JESZCZE.. Wcale się nie zdziwię, jak za kilka miesięcy ceny nieruchów, samochodów, droższej elektroniki itp. będą wystawiane w ogłoszeniach w EUR, a ewentualna płatność w PLN będzie przeliczona po kantorowym kursie z danego dnia. A złomówki będą używane głównie do drobnych płatności i rozliczania podatków.
kryzysio odpowiada piotr76
W sumie już dosyć często dostaję oferty w EUR od krajowych podwykonawców. Będzie się działo.
kaczyslaw_
Już wiem skąd kaczafior wziął euro po 3 zł. Zobaczył na automacie do kawy.

https://wiadomosci.wp.pl/znalazlem-euro-za-3-zl-zdjecie-robi-furore-w-sieci-6789680855235328a

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki