Zjednoczona Lewica i ZNP podpisały porozumienie programowe

Zjednoczona Lewica i Związek Nauczycielstwa Polskiego podpisały w czwartek porozumienie programowe przed wyborami parlamentarnymi 25 października. Deklaracja daje gwarancję, że problematyka edukacji będzie nadal istotna - uważa prezes ZNP Sławomir Broniarz.

(FORUM)

Na czwartkowej konferencji prasowej Broniarz poinformował, że przed miesiącem ZNP wysłał do prawie wszystkich ugrupowań startujących w wyborach parlamentarnych projekt porozumienia programowego dotyczącego najważniejszych kwestii związanych z edukacją - finansowania, statusu zawodowego nauczycieli czy ustroju szkół. Pierwsza, rzeczowo i konkretnie, odpowiedziała na to Zjednoczona Lewica - podkreślił prezes ZNP.

Liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka zaznaczyła, że dla jej ugrupowania edukacja jest jednym z najważniejszych problemów, ponieważ "bez innowacyjnego nauczania w szkole, bez kreatywnych i światłych nauczycieli, polska gospodarka nie będzie się dobrze rozwijała".

"Właśnie w szkole dowiadujemy się tego, jak żyć, jak żyć społecznie, jak się uczyć, zyskujemy umiejętności kreatywnego myślenia, odpowiedzialności, a bez tego ludzie nie mają szansy na dobry start zawodowy" - podkreśliła Nowacka.

"Chcemy, by polska edukacja była innowacyjna, by polscy nauczyciele uczyli dobrze, a by to czynić, muszą być godnie wynagradzani" - mówiła liderka ZL. Deklarowała, że lewica będzie współpracować z ZNP, bo to nauczyciele mają "globalne spojrzenie na edukację".

Porozumienie dotyczy m.in. gwarancji realizacji konstytucyjnego prawa do bezpłatnej edukacji na wszystkich poziomach, wsparcia dla samorządów terytorialnych w zakresie edukacji, właściwego usytuowania materialnego nauczycieli, gwarancji dotyczących statusu zawodowego nauczycieli w oparciu o Kartę Nauczyciela.

Broniarz ocenił, że podpisana w czwartek deklaracja jest "rękojmią, że problematyka edukacji będzie nadal istotna, a jeśli będą podejmowane jakiekolwiek zmiany, to w porozumieniu ze środowiskiem nauczycielskim".

"Brak takiego fundamentu jak dostęp do bezpłatnej, powszechnej edukacji, bez takiego fundamentu, jak edukacja przedszkolna powoduje nierówny start w dorosłe życie" - podkreślił Broniarz.

Prezes ZNP zwrócił także uwagę, że to właśnie z list Zjednoczonej Lewicy kandyduje wielu członków związku.

W poniedziałek ZNP organizuje debatę na temat statusu zawodowego i materialnego nauczycieli i do udziału w niej zaproszeni zostali przedstawiciele wszystkich partii poza partią KORWiN. Na zaproszenie - powiedział Broniarz - jak dotąd nie odpowiedziało PiS. (PAP)

ajg/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~spostrzegawczy

Uwaga bo zaraza wchodzi tylnymi drzwiami do szkół. W ramach innowacji geje i inne dziwadla będą demoralizowac dzieciaki.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil