REKLAMA

Sąd Najwyższy zdecyduje o ważności wyborów

2016-01-19 04:21
publikacja
2016-01-19 04:21

Sąd Najwyższy będzie decydował dziś o ważności październikowych wyborów parlamentarnych. Początek posiedzenia sądu o godz. 13.00. W sprawie przebiegu głosowania 25 października wpłynęło 77 protestów. Sąd Najwyższy ma 90 dni, od momentu daty wyborów, na stwierdzenie ważności głosowania.

fot. Andrzej Sidor / / FORUM

Kilka tygodni temu pojawiła się teza, że istnieje możliwość unieważnienia wyborów. Jeden ze złożonych protestów odnosi się do sytuacji, że kandydaci PiS, Polski Razem oraz Solidarnej Polski startowali w wyborach z list jednego komitetu, a nie koalicji. Zdaniem autora protestu, PiS, tworząc listy wyborcze, powinien stworzyć koalicję. Państwowa Komisja Wyborcza w opinii przesłanej do Sądu Najwyższego uznała jednak, że jest to dopuszczalne.

Najwięcej protestów dotyczyło zarzutów związanych z nieprawidłowościami przy liczeniu głosów.

Do tej pory nie zdarzyło się, żeby sąd unieważnił jakiekolwiek wybory ogólnopolskie czy do Parlamentu Europejskiego. Istotne przy takich uchwałach jest stwierdzenie, że nieprawidłowości "miały istotny wpływ na końcowy wynik głosowania".

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Edyta Poźniak/jj

Źródło:IAR
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~lkan
A kimże jest ten autor protestu, anonimowy - na pewno ma obywatelstwo polskie (chociaż podwójne)? Jakoś nie miał wątpliwości przy wyborach samorządowych.
~Byłem_w_PO
Dawać nowe wybory i 140% dla Petru.
~Brzechwa-plus
"Moi drodzy, po co kłótnie, Po co wasze swary głupie, Wnet i tak zginiemy w zupie..."
arabskiej.
~Max
Tak szeroko zakrojonej walki o władzę i utracone wpływy jeszcze nie widziałem, poza 1992 rokiem.
~Demokrata
Jeśli SN unieważni wybory to będzie oznaczać akt wojny! Na pohybel skorumpowanym sędziom i układowi z magdalenki o bananowej republice!
~Ena
Przecież Macierewicz już potwierdził że wojna z Rosją już jest wywołana.
~olga
wybory powinny zostać unieważnione z jednego prostego powodu: pis co innego obiecywał w kampanii, a po wyborach zrobił coś zupełnie odwrotnego - takie coś nazywa się kłamstwem wyborczym
~miro
peło, obiecało takim jak ty obniżenie podatków a co zrobili wszyscy odczuliśmy
~Andrzej
Ani przez sekundę nie miałem złudzeń, że SN może unieważnić wybory. To by było równoznaczne z natychmiastowym wywołaniem wojny domowej o jakiej w historii Polski nigdy nie słyszano. Hordy PiSowskich janczarów zaczęłyby walki na ulicach w "obronie demokracji" walcząc z członkami KoDu i bojówkami PO. Jedynym rezultatem takiej Ani przez sekundę nie miałem złudzeń, że SN może unieważnić wybory. To by było równoznaczne z natychmiastowym wywołaniem wojny domowej o jakiej w historii Polski nigdy nie słyszano. Hordy PiSowskich janczarów zaczęłyby walki na ulicach w "obronie demokracji" walcząc z członkami KoDu i bojówkami PO. Jedynym rezultatem takiej "wojny" byłby całkowity polityczny i gospodarczy upadek Polski. Wszyscy, którzy łudzą się , że SN wyda inny wyrok jak uznanie wyborów są nienormalni.
~racja
masz rację, ale patrząc na to co robią te głąby z PiSu, to chyba warto zacząć wojnę - inaczej za jakiś czas i tak nas to czeka, tyle, że z całym światem...
Kaczora strasznie jara zabawa w Hitlera.

Powiązane: Wybory parlamentarne 2015

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki