REKLAMA

Zbigniew Jagiełło: Banki czerpią siłę z gospodarki

2015-08-10 15:47
publikacja
2015-08-10 15:47
Zbigniew Jagiełło: Banki czerpią siłę z gospodarki
Zbigniew Jagiełło: Banki czerpią siłę z gospodarki
fot. Michał Kryński / / Bankier.pl

- Gdy cofniemy się do czasu boomu na kredyty frankowe, to wszyscy interesariusze w tym czasie byli za: klienci chcieli kupować te produkty, banki chciały im sprzedawać, media szeroko komentowały to jako pozytywne, także politycy też tego chcieli. Teraz po mniej więcej 10 latach sytuacja jest inna - mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

Zbigniew Jagiełło: Banki czerpią siłę z gospodarki

Dlaczego wprowadza się podatek bankowy? Czy to wpłynie na ceny produktów w bankach?
Zbigniew Jagiełło: Trwa kampania wyborcza, a w jej trakcie siłą rzeczy każdy chce wygrać i chce złożyć różnego rodzaju obietnice. Nie wiem, jak się to skończy. Jeżeli chodzi o ustawę frankową, to mamy jeszcze przed sobą posiedzenie senatu, następnie posiedzenie sejmu, a na samym końcu podpis prezydenta. Kiedy proces legislacyjny się skończy będzie można ocenić wpływ tego na banki, na klientów, na polską gospodarkę. Jest jeszcze dużo czasu, na to, aby potoczyła się dyskusja na temat zysków i strat.
Czy frankowcom trzeba pomagać? Jak ocenia Pan konsekwencje wprowadzenia tzw. ustawy frankowej?

Zbigniew Jagiełło: Uchylam się od odpowiedzi, ponieważ jestem stroną tego procesu, chciałem tylko przypomnieć i zwrócić uwagę, że gdy cofniemy się do czasu boomu na kredyty frankowe, to wszyscy interesariusze w tym czasie byli za: klienci chcieli kupować te produkty, banki chciały im sprzedawać, media szeroko komentowały to jako pozytywne, także politycy też tego chcieli. Teraz po mniej więcej 10 latach sytuacja jest inna. Wszyscy wchodziliśmy w tą rzekę. Wydaje mi się, że najbardziej rozsądne będzie, kiedy razem będziemy z niej wychodzili.

Rozmawiała Anna Drozd

Źródło:
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Komentarze (95)

dodaj komentarz
~sędziaDred
Okradanie i oszustwo nigdy nie było dobra droga do wzbogacenia się , banki mogły myśleć o konsekwencjach na początku procederu sprytnego drenowania swoich klientów, teraz musza wypić piwo które nawarzyli .....czy ktoś żałuje złodzieja..chyba tylko złodzieje
~TKej
tak, banki niszczą gospodarke.. i na tym sie najlepiej zarobia..

Ktoś je powinien porżadnie ukarać..Niektore kraje juz tak robią ale u nas dalej bankowe eldorado:

http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/deutsche-bank-zaplaci-2-5-mld-dol-wladzom-usa-i-wielkiej-brytanii,536108.html

http://www.pb.pl/3753568,44539,gigantyczna-
tak, banki niszczą gospodarke.. i na tym sie najlepiej zarobia..

Ktoś je powinien porżadnie ukarać..Niektore kraje juz tak robią ale u nas dalej bankowe eldorado:

http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/deutsche-bank-zaplaci-2-5-mld-dol-wladzom-usa-i-wielkiej-brytanii,536108.html

http://www.pb.pl/3753568,44539,gigantyczna-kara-dla-bnp-paribas

http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/piec-wielkich-bankow-musi-zaplacic-5-6-mld-dolarow,544130.html
~D_U_P_A
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~timi
ale spokojnie ustawa mówi o przewalutowaniu z dnia przewalutowania czyli banki nic nie stracą a nawet zarobią 1/10 prowizji na przewalutowaniu. to jest tylko wyborczy bełkot dla idiotów którzy brali te kredyty. A potem spuszczą kurs franka i znowu będzie płacz tych co przewalutowali na złotówki
~Jacek
Glupoty piszesz , bo sie nie znasz.
Jak ci szef zaplaci polowe pensji za miesiac roboty , to tez nie stracisz " a nawet " zarobisz polowe pensji !
~PJB
No cóż zarząd nagradzany jest za dobre decyzje ale płaci też za złe. Przejęcie Nordei w świetle zachodzących zmian to decyzja TRAGICZNA i cały zarząd powinien za to zapłacić. Płaci się nawet jeżeli skutki decyzji trudno było przewidzieć. Jeżeli zarabia się miliony to trzeba być wizjonerem. Przy zakupie Nordei tego zabrakło, a wtedy No cóż zarząd nagradzany jest za dobre decyzje ale płaci też za złe. Przejęcie Nordei w świetle zachodzących zmian to decyzja TRAGICZNA i cały zarząd powinien za to zapłacić. Płaci się nawet jeżeli skutki decyzji trudno było przewidzieć. Jeżeli zarabia się miliony to trzeba być wizjonerem. Przy zakupie Nordei tego zabrakło, a wtedy już można było przewidywać kłopoty z kredytami frankowymi i to nie tylko po stronie finansowania tych kredytów.
~ekonomista
Frankowa słabość Nordei czyniła z tego zakupu okazję cenową. Po silnym spadku franka można było zarobić. A Franek spadnie z hukiem, ale już po większości przewalutowań. Przed wyborami spłoszeni politycy Bardzo Mocno nadszarpną kondycję polskiej bankowości i zahamują na lata rozwój Polski.
~bipi
co to za uprzelwilejowanie dla najbogatszych franów , a ja mam się dorzucać , co to wogóle jest , chcieli gospodarkę rynkową , to o co chodzi , a Kopacz się zachowóje jak 1 sekretarz pzpr . , nie zgadzam sie na takie ustawy bankowe . ja też mogę być stratny bo załozyłem lokatę wczoraj a jutro będzie z wyższym oprocentowaniem co to za uprzelwilejowanie dla najbogatszych franów , a ja mam się dorzucać , co to wogóle jest , chcieli gospodarkę rynkową , to o co chodzi , a Kopacz się zachowóje jak 1 sekretarz pzpr . , nie zgadzam sie na takie ustawy bankowe . ja też mogę być stratny bo załozyłem lokatę wczoraj a jutro będzie z wyższym oprocentowaniem , te też straciłem ,prosze mi dopłacić .
~kasia
Wróć do szkoły, albo przynajmniej zainwestuj w słownik ortograficzny.
~xxx odpowiada ~kasia
lepiej zainwestowac w naukę angielskiego, w Polsce zostaną same komuchy

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki