Zarzuty dla notariusza podejrzanego ws. warszawskich reprywatyzacji

Zarzuty dotyczące pomocy w oszustwie na szkodę spadkobierców gen. Tadeusza Kasprzyckiego postawiła wrocławska prokuratura warszawskiemu notariuszowi, który został zatrzymany przez CBA w śledztwie dot. stołecznych reprywatyzacji.

Notariusz został zatrzymany w środę przez CBA w Warszawie; następnie przewieziono go do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, która prowadzi śledztwa ws. stołecznych reprywatyzacji.

Jak przekazała w piątek PAP rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka, notariuszowi postawiono zarzuty pomocy w popełnieniu oszustwa przez inne osoby na szkodę spadkobierców generała Tadeusza Adama Kasprzyckiego (generał dywizji Wojska Polskiego, Minister Spraw Wojskowych w latach 1935-1939, zmarł w 1978 r. w Montrealu).

Prokurator podała, że oszustwo polegała na wprowadzeniu w błąd spadkobierców generała co do znaczenia i skutków prawnych czynności notarialnych. „Ponadto notariusz w sposób rażący nie dopełnił ciężących na nim obowiązków służbowych, w ten sposób, że sporządził niezgodnie z prawem siedem aktów notarialnych, czym ułatwił doprowadzenie spadkobierców do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości w łącznej kwocie ponad 13 mln zł” - przekazała prokurator Bylicka.

Prokuratura zastosowała wobec podejrzanego poręczenie majątkowe w kwocie 250 tys. zł oraz dozór policyjny. Mężczyzna został też zwieszony w wykonywaniu zawody notariusza oraz ma zakaz opuszczania kraju. (PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil