REKLAMA

GPW kupi zagraniczną giełdę. Jest zgoda władz

2022-05-19 20:06
publikacja
2022-05-19 20:06
GPW kupi zagraniczną giełdę. Jest zgoda władz
GPW kupi zagraniczną giełdę. Jest zgoda władz
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Zarząd i rada nadzorcza GPW wyraziły zgodę na nabycie 65,03 proc. udziałów w Armenia Securities Exchange (AMX) - podała GPW w komunikatach. Całkowita cena akcji AMX nabywanych przez GPW wynosić będzie 826.297.550,00 AMD i będzie płatna w dwóch transzach.

Jak podano, w wyniku przeprowadzonej transakcji AMX będzie mieć 148 akcji własnych, stanowiących 9,95 proc. udział w kapitale zakładowym spółki, CBoA 372 akcje, stanowiące 25,02 proc. udział w kapitale, a GPW 967 akcji, dających 65,03 proc. udziału w kapitale zakładowym.

W wyniku transakcji GPW pośrednio obejmie kontrolę nad Central Depository of Armenia (CDA) - centralnego depozytu papierów wartościowych w Armenii - w którym AMX posiada obecnie 100 proc. udziału w kapitale zakładowym.

Pierwsza transza płatności za udziały w wysokości 498.765.150,00 AMD (dram) będzie płatna po podpisaniu Share Purchase Agreement (umowy nabycia akcji), uzyskania zgody Centralnego Banku Armenii na nabycie akcji oraz spełnienie pozostałych warunków formalnych wymaganych zgodnie z tą umową.

Druga transza w wysokości 327.532.400,00 AMD (dram) będzie płatna pod warunkiem zakończenia wszystkich postępowań, których stroną jest AMX, a które zostały określone w Share Purchase Agreement.

Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych podpisał w połowie września 2020 roku porozumienie term sheet z Central Bank of Armenia (CBoA) w sprawie negocjacji warunków zakupu pakietu większościowego stanowiącego 65 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki Armenia Securities Exchange. (PAP Biznes)

doa/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (14)

dodaj komentarz
andiauae
Wszyscy sie zastanawiaja, po co takie odlegle, male dziadostwo. To bedzie doskonala pralnia publicznych pieniedzy. W czasie plandemii PiS wypral grube miliardy poprzez zaprzyjaznione spolki i dostawcow niedostarczonych towarow a teraz bedzie topił miliardy na odleglej gieldzie, zeby oczu nie kuło.
anty12
Kolekcjonowanie dziadostaw ciag dalszy :)
wilanow
może prorosyjską węgierską? Będzie można omijać ograniczenia handlowe :)
seamen
przeliczenie egzotycznej waluty dram na PLN czy choćby USD / EUR przekrtacza możliwości autora?
my_kroolik
Niecałe 8 milionów złotych. Obrazuje to znaczenie tej giełdy.
Wydaje mi się, że nakłady na przeprowadzenie tej transakcji są znacznie wyższe niż sama cena nabycia. Nie pojmuję sensu takich transakcji. To tak, jakby Orlen bujał się kilka miesięcy z uzyskiwaniem zgód kilku instytucji na zakup jednej stacji benzynowej w jakimś odległym kraju.
barysza51
Ale co to oznacza dla inwestora indywidualnego w Polsce.
Czy te akcje będą notowane także na GPW ?
qwertas
Od czegoś trzeba zacząć. Oby następna w kolejce giełda w Atenach lub Budapeszcie.
tysiak_39
Wiem jak skończyło się w Gruzji i na Ukrainu lepiej omijać GPW najszerszym łukiem , chociaż jak będą taniutkie akcje wejdę za 10 tyś .

Powiązane: Giełdy świata

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki