REKLAMA

Zanim kupisz mieszkanie, skontroluj wydatki

2014-06-18 13:00
publikacja
2014-06-18 13:00
Zanim kupisz mieszkanie, skontroluj wydatki
Zanim kupisz mieszkanie, skontroluj wydatki
fot. iStockphoto / Thinkstock / / Thinkstock

Zakup mieszkania za gotówkę znacząco przewyższa możliwości finansowe przeciętnej rodziny. Dlatego większość kupujących decyduje się na kredyt hipoteczny. Zaciągnięcie takiego zobowiązania wymaga jednak dysponowania odpowiednio wysokim wkładem własnym - żeby je mieć potrzebne są więc oszczędności.

To właśnie z nimi ma jednak problem większość gospodarstw domowych w Polsce. Aż 70% z nich odkłada bowiem mniej niż jedną dziesiątą swoich dochodów. Expander radzi, jak wykorzystując dostępne produkty bankowe, zaoszczędzić  i zwiększyć swoją szansę na własne "M".

Czy wiesz, ile wydajesz?

Polacy często nie planują swoich wydatków, wydając pieniądze pod wpływem impulsu. Nie korzystają także z produktów finansowych, ułatwiających oszczędzanie i pomnażanie odkładanych kwot. Badania "Gazety Wyborczej" wskazują, że nie widzą także sensu odkładania niewielkich sum. Brak perspektywy planowania oszczędności jest zapewne związane z problemem oceny, jaką kwotę wydajemy miesięcznie. - Trudności związane z kontrolą wydatków może zmniejszyć dokonywanie płatności bezgotówkowo. Zostaną one zapisane w historii rachunku bankowego. Dzięki temu można je łatwo sprawdzić na koncie z dostępem internetowym, bez konieczności ich zapisywania - mówi Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. Rozwiązaniem wartym uwagi jest także karta kredytowa. Każda transakcja wykonana za jej pomocą stanowi bowiem kredyt, jakiego płacącemu udziela bank. Terminowa spłata tego typu zobowiązań buduje pozytywną historię kredytową. Jej posiadanie jest natomiast bardzo ważne przy planowaniu zaciągnięcia większego długu, np. z myślą o mieszkaniu, stanowiąc kluczową informację o wiarygodności osoby, starającej się o kredyt. Im więcej pozytywnych informacji, tym bliżej realizacji swoich marzeń jest klient.

Konto pasujące do potrzeb

Korzystanie z kart płatniczych oraz dostęp do konta bankowego za pośrednictwem Internetu mogą skutecznie zmienić sposób postrzegania finansów. Zestawienie obciążeń rachunku zastępuje bowiem żmudne notowanie wydatków z paragonów. Podczas wybierania banku, w którym prowadzony będzie rachunek warto także zapytać o planer finansowy. - Jego działanie polega na sumowaniu różnych grup wydatków i pokazywaniu ich w miesięcznych okresach rozliczeniowych. To zaś jest informacją dla klienta, jaką kwotę powinien przeznaczyć na bieżące wydatki w kolejnym miesiącu. Korzystanie z planera nie wymaga wysiłku ani skrupulatnej analizy danych - objaśnia Sadowski.

Oszczędności i co dalej?

Zaoszczędzone pieniądze warto wydzielić z bieżącego portfela i zadbać o ich pomnożenie. - Dobrym sposobem jest regularne przelewanie małych kwot, np. na rachunek oszczędnościowy, który powiększy zgromadzone fundusze. Większy kapitał warto z kolei zainwestować, pamiętając przy tym, że najlepsze produkty inwestycyjne to te, których działanie rozumiemy - radzi Jarosław Sadowski, Expander. Przy wyborze odpowiedniego i najwygodniejszego sposobu oszczędzania, pomoże doradca finansowy, który porówna oferty i przedstawi najlepsze rozwiązania.

Expander

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Zdegustowany
Mieszkanie to zawsze była dobra inwestycja. Zresztą jak wszystkie nieruchomości, czy to ziemskie, czy budynki. No ale kogo na to dzisiaj stać? Na szczęście na emeryturę można odkładać w inny sposób. Ważne tylko mieć na uwadze to, że nie dostaniemy państwowych emerytur!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki