REKLAMA

Zakupy w Czarny Piątek drogie jak nigdy

2016-11-24 14:15
publikacja
2016-11-24 14:15

Z powodu rekordowo słabego złotego nie opłaca się w Czarny Piątek robić zakupów w zagranicznych sklepach. Są one o około 5 proc. droższe niż rok temu, a wiele produktów kupowanych w zagranicznych sklepach internetowych jest droższych niż w Polsce.

fot. / / FORUM

W Czarny Piątek tysiące sklepów na świecie oferuje wyjątkowe przeceny. Jednak w tym roku Polacy, ze względu na słabego złotego, nie skorzystają z większości promocji.

Za euro trzeba obecnie zapłacić około 4,42 zł, a za dolara 4,18 zł. Za zakupy w euro płacimy obecnie 5 proc., a w dolarze o 4 proc. więcej niż rok temu. Naturalne w tej sytuacji jest odkładanie zagranicznych zakupów do momentu, kiedy kurs stanie się atrakcyjniejszy. W wielu wypadkach tańsze jest kupienie tej samej rzeczy w Polsce.

Reklama

Dużą popularnością cieszyło się na przykład kupowanie w Stanach Zjednoczonych telefonów i laptopów. Teraz za sprawą słabego złotego nie jest to już opłacalne. Na przykład telefon iPhone 7 w najtańszej wersji kosztuje w Nowym Jorku 704 dolary, co po przeliczaniu na złote oznacza cenę około 2957 zł.

Tymczasem oficjalna cena tego modelu w polskich sklepach to 3349 zł, a na akcjach internetowych można kupić nowy telefon nawet za 2800 zł. Podobnych przykładów jest więcej i pokazują one, że zwykle kupowanie za granicą się nie opłaca. Dotyczy to sklepów w Europie i USA, a także Chin i Dalekiego Wschodu, gdzie ceny także są podawane w euro lub dolarze. Zresztą gdy cena jest podana w lokalnej walucie, nic to nie zmienia, bo złoty osłabł wobec większości walut świata.

fot. / / Wolfs Private Equity

Czasem w Czarny Piątek zdarzają się przeceny tak duże, że nawet mimo słabego złotego zakup się opłaca. Wtedy uważajmy, by dodatkowo nie zapłacić za przeliczenie zagranicznej transakcji na złotego. W przypadku zwykłej polskiej karty płatniczej kupując w dolarach lub euro, możemy zapłacić nawet 8 proc. więcej, niż gdyby transakcja była rozliczona po średnim kursie NBP.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest płacenie za zakupy kartą podłączoną do rachunku walutowego. Walutę możemy kupić w kantorze stacjonarnym lub internetowym po kursie znacznie atrakcyjniejszym niż wymiana w banku. Ważne, by poszukać karty i rachunku za który nic nie zapłacimy. Na przykład atrakcyjną ofertę posiada kantor internetowy Alior Banku, który oferuje bezpłatne karty walutowe, pod warunkiem wykonania kartą jednej transakcji.

Konkurencją dla kantorów i banków są firmy oferujące usługi i aplikacje płatnicze na smartfony. Jeśli ktoś zatem planuje większe zakupy w Czarny Piątek, to w ten sposób mogą być one jeszcze tańsze.

Paweł Majtkowski, główny analityk Wolfs Private Equity

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~Dorota
Nie wszystko ! Trzeba dobrze poszukać. Jeżeli nie ma na to czasu i chęci, to zawsze można skorzystać ze stron grupujących takie okazje. Ja polecam: http://wisebears.pl/okazja/black-friday-2016-aktualizacja-okazji-biezaco/ bo oprócz ofert z naszego podwórka, znaleźć można korzystne okazje, choćby z niemieckiego Amazona, gdzie przesyłka Nie wszystko ! Trzeba dobrze poszukać. Jeżeli nie ma na to czasu i chęci, to zawsze można skorzystać ze stron grupujących takie okazje. Ja polecam: http://wisebears.pl/okazja/black-friday-2016-aktualizacja-okazji-biezaco/ bo oprócz ofert z naszego podwórka, znaleźć można korzystne okazje, choćby z niemieckiego Amazona, gdzie przesyłka do Polski powyżej zakupu za 39 EUR jest obecnie darmowa!!!!
~JakWydacKrwawice
przeciez te wszystkie wyprzedaze zeruja na naiwnosci i glupocie konsumentow. Jezeli noe bylo ci cos potrzebne przez 11 moesiecy to nie jest ci wogole potrzebne. W sumie niech loja glupich ile wlezie. Ipon7 za 5tys. pln, roboty sprzatajace za 4 tys. a idz pan w ch..j :)
~pozdrowienia
ja jade rano kupic pile do drzewa 18 tke Poulana za 99 dol, na florydzie zawsze najtaniej w usa,najlepiej oplaca sie kupowac na internecie np dron co kosztuje 200 dol mozna kupic za 75 dol
~zx
ludzie nie kupujcie jeśli wam to nie potrzebne oni koniecznie chcą inflacji i wzrostu PKB ale waszym kosztem
~Michał_
U nas będzie przecenione badziewie co nikt nie kupuje bo zalega a po pierwszym praniu nadaje się na szmate do podłogi itp. z innymi rzeczami. A tydzień temu była przecina 30% C&A a teraz będzie może 20% lepiej poczytać lub posłuchać muzyki i nie dać się nabrać dziś pewnie robią nowe metki z cenami wyższymi coby jutro było taniej U nas będzie przecenione badziewie co nikt nie kupuje bo zalega a po pierwszym praniu nadaje się na szmate do podłogi itp. z innymi rzeczami. A tydzień temu była przecina 30% C&A a teraz będzie może 20% lepiej poczytać lub posłuchać muzyki i nie dać się nabrać dziś pewnie robią nowe metki z cenami wyższymi coby jutro było taniej pozornie o 20% a na prawdę o 10% ale co tam każdy kieruje się swoim doświadczeniem
~xxx
te drogie zachodnie sklepy mają ceny 50% niższe niż te tanie polskie :-) autor to straszny IMBECYL :-)
~ciekawski
Przecieżto krypciocha aliora
~żal
Żeby tak autocorrect'a zignorować..
~wiatraczek
Ale Funt w poprzedni Czarny Piatek to byl po 6 PLN.

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki