Zakończyło się Europejskie Forum Nowych Idei 2012

Ok. 1300 osób z kilkunastu krajów świata, w tym politycy, ekonomiści, intelektualiści i biznesmeni, wzięło udział w zakończonym w piątek Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie, które zorganizowała PKPP Lewiatan. Uczestnicy wezwali Europę do większej integracji politycznej i walutowej.

W przyjętej "deklaracji sopockiej" uczestnicy przestrzegli, że Europa z pozycji lidera staje się statystą, decyzje w odpowiedzi na trwający kryzys podejmowane są zbyt wolno, a budowane narzędzia nie odpowiadają na wyzwania. Brak efektów i niepewność obywateli powodują utratę zaufania do unijnych instytucji, do polityki, do biznesu i ludzi - napisano.

Autorzy uważają, że pojawia się zwątpienie w sens i powodzenie Unii Europejskiej oraz unii walutowej, choć wiadomo, że żadne z europejskich państw samotnie nie będzie w stanie konkurować w globalnym świecie.

Według szefowej PKPP Lewiatan Henryki Bochniarz, Europa potrzebuje szybkiej integracji politycznej, jednolitej polityki zagranicznej oraz włączenia obywateli w projekt europejski. "Bez tego Europa nie tylko nie będzie konkurencyjna, ale może się rozpaść" - powiedziała Bochniarz.

Europejskie Forum Nowych Idei odbyło się w Sopocie po raz drugi. To międzynarodowy kongres środowisk biznesowych organizowany przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan we współpracy z europejską federacją pracodawców BusinessEurope, miastem Sopot oraz różnymi firmami i instytucjami. (PAP)

kot/ je/ mow/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil