Zagórski: Aby mówić o cyfrowym państwie, 15-20 mln osób musi korzystać z e-administracji

2019-09-04 17:30
publikacja
2019-09-04 17:30

By można było mówić o cyfrowym państwie, 15-20 mln osób musi korzystać z e-administracji na najwyższym poziomie - ocenił w środę podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju minister cyfryzacji Marek Zagórski.

/ fot. Krystian Maj / FORUM

Szef MC wziął udział w panelu poświęconym budowie e-administracji i funkcjonowaniu obywateli w e-państwie. „Polacy nabierają zaufania do usług e-administracji” - powiedział Zagórski. Dodał, że wchodzą na wyższy poziom, którym jest profil zaufany. Obecnie korzysta z niego 4,2 mln użytkowników.

„Za chwile będziemy mieć – myślę, że to kwestia kilkunastu dni – już formalnie potwierdzoną możliwość wydawania środków identyfikacji przez sektor bankowy (…), czyli będziemy mieć domknięcie całego ekosystemu cyfrowej tożsamości. To jest kluczowe” – powiedział.

„Jeżeli chcemy mówić o cyfrowym państwie, o cyfrowej administracji potrzebujemy mieć 15-20 milionów osób, które będą na najwyższym poziomie używać, korzystać z e-administracji” - zaznaczył. Według niego konieczna jest pełna świadomość w administracji, że usługa cyfrowa jest równie ważna, a kto wie, czy nie ważniejsza – jeśli chodzi o komfort i szybkość – jak usługa analogowa. „Ten proces się dzieje” – podkreślił Zagórski.

Dodał, że następny krok to stworzenie e-usług na obsługę całych procesów życiowych od rejestracji dziecka, przez wniosek o 500+, do np. zapisu do żłobka. „To jeszcze przed nami, wymaga wielu zmian, ale jest realne” – mówił.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska przedstawiła plany Zakładu związane z cyfryzacją.

„Na horyzoncie jest wiele projektów, które z jednej strony mają rozwijać te, które już zrealizowaliśmy. Jednym z nich jest dalsze rozwijanie samoobsługi” – powiedziała. Wyjaśniła, że chodzi o to, aby ograniczać kontakt „twarzą w twarz, jeżeli chodzi o informacje i zaświadczenia dotyczące przebiegu ubezpieczenia, niezalegania ze składkami, a nawet - w przyszłości - realizacji prawa do świadczeń”.

Dodała, że przed ZUS stoją duże wyzwania dotyczące zupełnie nowych zadań, do których ZUS się przygotowuje. Wskazała na świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych.

„Główny obowiązek realizacji tego prawa spoczął na ZUS. Nie tylko chodzi o uprawnienie do świadczeń, ale także wydawanie orzeczeń o niezdolności do samodzielnej egzystencji” – dodała.

„W tej chwili z firmą, która przygotowuje nas do realizacji tego zadania chcemy stworzyć platformę, na której będą rejestrowane te orzeczenia. Chcemy też mieć interfejs z instytucjami, które też będą także wydawały orzeczenia i świadczenia tak, aby na przyszłość – na co liczę – wprowadzić reformę orzecznictwa, uporządkowaną, ujednoliconą, z centralnym systemem informatycznym” – tłumaczyła szefowa ZUS.

Dodała, że aby realizować swoje zadania z tym związane ZUS musi ściśle współpracować z sektorem publicznym, ale także prywatnym. Zaznaczyła, że ZUS idzie właśnie w tym kierunku. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/drag/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki