REKLAMA

ZUS unieważnił przetarg. Nie będzie umowy z IBM Polska

2016-08-02 14:42
publikacja
2016-08-02 14:42

ZUS zdecydował o unieważnieniu przetargu na modernizację platformy mainframe, który wygrał IBM Polska z ofertą o wartości 155,5 mln zł brutto. Decyzja ZUS to efekt audytu prowadzonego w zakładzie. ZUS analizuje kolejne postępowania w segmencie IT.

fot. / / FORUM

"ZUS dziś zdecydował o unieważnieniu przetargu na mainframe. Decyzja to efekt prowadzonego z zakładzie audytu z zakresie IT" - powiedziało źródło PAP.

ZUS w komunikacie przesłanym PAP potwierdził informację o unieważnieniu przetargu.

"ZUS nie podpisze umowy z IBM Polska na modernizację platformy mainframe. Decyzją zarządu ZUS przetarg w tej sprawie został unieważniony. Powodem jest brak konkurencyjności w postępowaniu" - napisano w komunikacie.

Dodano, że decyzja o unieważnieniu przetargu to wynik prowadzonego w zakładzie audytu całego segmentu IT i przetargów dotyczących kwestii informatycznych, a dokładna analiza wskazanego postępowania nie pozwoliła na podjęcie innej decyzji.

"W postępowaniu nie były dochowane zasady konkurencyjności. W ocenie, pracujących na nasze zlecenie, zewnętrznych ekspertów preferowany był tylko jeden potencjalny wykonawca, co jest złamaniem ustawy prawo zamówień publicznych i nakłada na nas obowiązek unieważnienia postępowania. Dodatkowo, w wyniku braku konkurencyjności, zaproponowana w postępowaniu cena, jest naszym zdaniem nieadekwatna do standardów rynkowych" - powiedział cytowany w komunikacie Marcin Wojewódka, członek zarządu ZUS odpowiedzialny za obszar zamówień publicznych.

ZUS niebawem zdecyduje o ogłoszeniu nowego przetargu związanego z infrastrukturą mainframe. Obecnie przygotowywana jest ocena potencjalnych możliwości w tym zakresie.

ZUS w grudniu 2015 r. ogłosił przetarg według procedury otwartej na zwiększenie bezpieczeństwa IT oraz skuteczności działania i efektywności wykorzystania zasobów w zakładzie, poprzez dostosowanie infrastruktury techniczno-systemowej platformy mainframe, umożliwiające wykorzystanie nowych funkcji DB2 V11, w szczególności m.in.: modernizację serwerów, konwersję macierzy, wymianę macierzy dyskowych i wymianę przełączników. Był to jeden z największych w ostatnim czasie przetargów z obszaru IT.

W marcu oferty w tym przetargu złożyło dwóch wykonawców: IBM Polska z ceną 155,5 mln zł brutto i ITC z ceną 253 mln zł brutto. Kwota jaką zamawiający przeznaczył na sfinansowanie tego zamówienia to 157,85 mln zł brutto. W kwietniu jako najkorzystniejsza w przetargu została wybrana oferta IBM Polska.

Już od pewnego czasu trwa w ZUS audyt segmentu IT prowadzony przez zewnętrznych ekspertów. Badane są wszystkie postępowania, a wyniki audytu powinny być znane we wrześniu.

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz pytany, czy możliwe jest unieważnienie kolejnych trwających lub rozstrzygniętych przetargów powiedział: "Trwa dalsza analiza postępowań w zakresie segmentu IT ZUS. Jeżeli stwierdzone zostaną jakichkolwiek uchybienia, zarząd ZUS na bieżąco będzie podejmował decyzje. Dziś jednak za wcześnie jeszcze o tym mówić" - powiedział PAP Andrusiewicz. (PAP)

gsu/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (30)

dodaj komentarz
~Asa
I wygra Hicznczyk.. i bedzie meczarnia.
~fan_IBM
A slynne postepowanie netline+IBM+HP ?
tez IBM gral uczciwie? :P
~prawnik
Unieważnić z gigantem jakim jest IBM... Bezcenne... Mają jaja w ZUS!
~stop-korupcji-w-IT
IBM ma najwyzsze standardy korporacyjne pod wzgledem etyki i w ciemno mozna zalozyc ze nie dopuscili sie niczego nielegalnego...

wiec o co tu chodzi ?? Ze wygral ktos kto nie dal w lape tak jak to bylo przez ostatnie dziesiatki lat z paltnikami i przekretami informatycznymi z udzialem polskich podstawionych firm ?

To
IBM ma najwyzsze standardy korporacyjne pod wzgledem etyki i w ciemno mozna zalozyc ze nie dopuscili sie niczego nielegalnego...

wiec o co tu chodzi ?? Ze wygral ktos kto nie dal w lape tak jak to bylo przez ostatnie dziesiatki lat z paltnikami i przekretami informatycznymi z udzialem polskich podstawionych firm ?

To juz jest po prostu upadek sprawiedliwosci. Karac firme bo kilku dyrektorow nie moze dokonczyc budow swoich posiadlosci na Wilanowie.

Skandal i jeden wielki syf. ZUS do likwidacji.
~MM
Najwyższe standardy korporacyjne? Masz na myśli aferę łapówkarską IBM, którą kilka lat temu wykryło CBA? Użyj Google, przeczytaj, przemyśl, przeproś.
~Paw
Tak się składa, że mainframe IBM produkuje IBM - i nikt inny! Zmiana systemu z mainframe IBM na dowolna inną platformę musi trwać kilka lat i kosztować nie 155 mln, tylko kilka miliardów złotych. I może o to chodzi?
~znawca
Skoro dwie najniższe oferty różnią się tak diametralnie 155 IBM i 253 ITC - to od razu widać, że coś jest nie tak, kolesie kolesie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki