REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

ZUS jak OFE wypłaci środku w razie m.in. śmierci ubezpieczonego

2023-03-09 06:01
publikacja
2023-03-09 06:01

Pieniądze zgromadzone na koncie indywidualnym w ZUS można podzielić i wypłacić w przypadku np. śmierci ubezpieczonego. - Analogicznie do środków na rachunku w OFE - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZUS jak OFE wypłaci środku w razie m.in. śmierci ubezpieczonego
ZUS jak OFE wypłaci środku w razie m.in. śmierci ubezpieczonego
fot. Marek Kuwak / / FORUM

Rzecznik ZUS przypomniał, że jeśli ktoś posiada subkonto, to może wskazać osoby uprawnione do środków zapisanych na subkoncie po swojej śmierci. W każdym czasie można też zmienić swoją wcześniejszą dyspozycję.

Zakład informuje ubezpieczonego, który nie zawarł umowy z otwartym funduszem emerytalnym, o obowiązku złożenia pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych istniejących między nim a jego współmałżonkiem oraz o tym, że może wskazać osoby uprawnione do otrzymania środków po jego śmierci.

"Warto z tego skorzystać. Brak takiego wskazania oznacza, że środki zapisane na subkoncie wchodzą do masy spadkowej" - zauważył Żebrowski.

"W przypadku śmierci osoby, która nie była członkiem OFE i dla której ZUS prowadził jedynie subkonto, na podstawie złożonego wskazania, ZUS informuje osoby uprawnione do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie osoby zmarłej o możliwości złożenia wniosku o wypłatę, pomimo faktu, iż przepisy ustawy nie nakładają na ZUS takiego obowiązku" - wskazała dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek ZUS Ewa Kosowska.

To ubezpieczony decyduje

ZUS podkreśla, że podział środków na subkoncie będzie dokonywany w oparciu o złożone przez ubezpieczonego oświadczenie i wskazanie, na podstawie wniosku, osoby uprawnionej do tych środków.

Środki zgromadzone na subkoncie zmarłego, które nie zostaną podzielone w zakresie, w jakim stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej, przekazywane są osobom wskazanym przez zmarłego, a w przypadku ich braku - wchodzą w skład spadku.

ZUS przypomina, że nie trzeba korzystać z pośredników (firm), aby uzyskać wypłatę z subkonta w ZUS. Wystarczy przyjść do ZUS i złożyć odpowiedni wniosek. Odpowiednie formularze są dostępne na stronie ZUS.

Najpierw OFE, potem ZUS

Jeśli ubezpieczony posiada subkonto w ZUS i jednocześnie jest członkiem OFE, proces podziału środków rozpoczyna się w funduszu emerytalnym. Oznacza to, że w pierwszej kolejności musi złożyć stosowny wniosek do swojego OFE, aby otrzymać należne środki.

OFE ma obowiązek zawiadomić ZUS zarówno o osobach, na rzecz których nastąpił podział środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym w razie śmierci osoby, dla której Zakład prowadzi subkonto, jak i o ich udziale w tych środkach, w terminie 14 dni od dnia dokonania podziału.

Zatem podział środków na subkoncie jest konsekwencją podziału składek zgromadzonych w OFE. Po tym jak do Zakładu wpłynie stosowne zawiadomienie z funduszu emerytalnego, Zakład ma trzy miesiące na dokonanie podziału i wypłaty środków zapisanych na subkoncie. (PAP)

Autorki: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Agata Zbieg

agz/ ktl/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (4)

dodaj komentarz
simonsoft8
hmm..., te instytucje służą by nie płacić
janmieszak
Pieniądze szczęścia nie dają? Być może, ale pozwalają go szukać w ładniejszych i ciekawszych miejscach. Przeczytajcie ksiązke pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Ciekawe podejście do problemu szczęścia, ale też pokazuje jak skutecznie budować majątek, bezpiecznie inwestować w niepewnych czasach wojny, inflacji Pieniądze szczęścia nie dają? Być może, ale pozwalają go szukać w ładniejszych i ciekawszych miejscach. Przeczytajcie ksiązke pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Ciekawe podejście do problemu szczęścia, ale też pokazuje jak skutecznie budować majątek, bezpiecznie inwestować w niepewnych czasach wojny, inflacji i polskiego ładu, jak dojść do wolności finansowej, by nie musieć pracować do końca życia
zoomek
Najlepsze inwestycje w czasie wijny to kradzieże publicznych środków bo wiadomo że jak front przejdzie to nikt się nie doliczy. Jak kradną na PadlinieU to patrz granatniki które przemycił komediant gówny milicji. Tak im na tej wojnie zależy że połowę uzbrojenia rozkradli. Albo i więcej.
katzpodola odpowiada zoomek
Nie ma to jak propaganda. Nie wiem ale się wypowiem

Powiązane: Finanse seniorów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki