REKLAMA

ZPL: możliwa największa recesja gospodarcza od lat 30

Dominika Florek2020-07-29 12:55redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-07-29 12:55
fot. Shutterstock / Shutterstock

Branża leasingowa przechodzi kryzys. Dynamika rynku w pierwszym półroczu wyniosła -24 proc r/r. Koronawirus zmienił oblicze świata i gospodarki. Może czekać nas największa od lat 30. globalna recesja, czytamy w komunikacie prasowym ZPL.

- Pandemia COVID-19 może doprowadzić do największej recesji gospodarczej od lat 30. Ta sytuacja jest destruktywna dla globalnej gospodarki. Według czerwcowej projekcji Międzynarodowego Funduszu Walutowego globalna dynamika PKB w 2020 roku ma wynieść -5,9%. To znaczące odchylenie w porównaniu z odczytem za 2019 r. na poziomie +2,9% czy -0,1% za 2009 r. - mówił Marcin Nieplowicz, dyrektor ds. Statystyki i Monitorowania Rynku Związku Polskiego Leasingu.

Będzie lepiej niż po 2009 roku

- Pandemia COVID-19 oraz związane z nią zamknięcie gospodarki przełożą się na bardzo istotne wyhamowanie tempa rozwoju rynku w 2020 roku. Branża leasingowa spodziewa się utrzymania ujemnej dynamiki rynku w drugiej połowie roku. Aktualnie prognozowana dynamika rynku jest wyższa, niż wskazywały wyniki uzyskane za pierwsze cztery miesiące 2020 r. (...) Prognoza rynku leasingu na 2020 (-19,3%) jest ostatecznie powyżej rekordowych spadków odnotowanych w 2009 roku (wówczas dynamika wyniosła -30,2%) - czytamy w komunikacie prasowym ZPL przesłanym do redakcji Bankier.pl.

Firmy leasingowe w trzecim kwartale przewidują spadek zatrudnienia oraz zwiększenia akcji sprzedażowej ze względu na rosnącą liczbę wniosków spływającą do przedsiębiorstw w sektorze. Pozytywne perspektywy dalszego finansowania przypuszczane są dla nowej produkcji, grupy maszyn i IT oraz pojazdów lekkich. Natomiast prognoza dotycząca finansowania leasingowego rynku nieruchomości jest negatywna, co wynika z kwartalnego odczytu badania koniunktury branży leasingowej, realizowanego wśród osób odpowiedzialnych za sprzedaż w firmach leasingowych zrzeszonych w ZPL.

Spadek finansowania o 24 proc.

W ciągu drugiego kwartału łączne aktywa finansowane przez firmy leasingowe spadły o 33,5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Od maja do końca czerwca wyniosły 13,85 mld zł, w tym samym okresie w 2019 roku było to 20,84 mld zł. Z kolei w pierwszych trzech miesiącach tego roku spadek wartości aktywów wyniósł 13,2 proc. z 18,32 mld zł w 2019 roku do 15,91 mld zł w 2020 roku. Łącznie podczas pierwszego półrocza aktywa finansowane leasingiem zanotowały spadek o 24 proc.

Spadek o 33,5 proc. aktywów finansowanych leasingiem w ostatnich w trzech miesiącach I półrocza 2020 roku / ZPL

Najczęściej leasingiem finansowane były pojazdy lekkie - 46,1 proc. w pierwszym półroczu 2020 roku. Następnie najchętniej leasingowanymi przedmiotami stanowiącymi 32,7 proc. były maszyny oraz inne urządzenia (w tym IT). Na trzecim miejscu - 18,7 proc. - znalazła się grupa z pojazdami ciężkimi. Łączne aktywa finansowane przez firmy leasingowe od stycznia do końca czerwca wyniosły 29,8 mld zł.

- W 2020 roku zakończy się seria 28 lat nieprzerwanego wzrostu gospodarczego (lata 1992-2019). Polska gospodarka w 2020 rok weszła z wysokim tempem wzrostu gospodarczego, z bardzo niskim bezrobociem. Polska ma zdywersyfikowaną i konkurencyjną gospodarkę z dużym udziałem przemysłu w tworzeniu PKB (21,9% PKB w 2019), z niskim udziałem najbardziej zagrożonych branż oraz z relatywnie niskim udziałem eksportu towarów w tworzeniu PKB. Rząd uruchomił bezprecedensowy program pomocowy. Ale to wszystko nie wystarczy, aby uniknąć recesji. Zakładamy, że dynamika PKB w całym 2020 roku wyniesie - 3,6% - stwierdził Marcin Nieplowicz.

72,4 proc. leasingobiorców to mikro i małe firmy

Największą grupę leasingobiorców w pierwszym półroczu 2020 roku stanowili przedsiębiorcy z sektora mikro i małych firm - 72,4 proc. To przedsiębiorstwa, których obroty nie przekroczyły w ciągu roku 20 mln zł, w tym:

  • 53,9 proc. - mikro firmy (obroty do 5 mln zł),
  • 18,5 proc. - małe firmy (obroty między 5 a 20 mln zł).

Z kolei część małych oraz średnie i duże spółki stanowią 27 proc. wszystkich klientów korzystających z usług firmy leasingowych. Natomiast mniej niż jeden procent - 0,6 proc. - stanową klienci indywidualni.

72,4 proc. wszystkich klientów leasingowych to mikro i małe firmy / ZPL

Przyglądając się poszczególnym grupom, zauważyć można, że dynamika finansowania samochodów lekkich spadała z -11,3 proc. w pierwszym półroczu 2019 roku do -16,6 proc. w adekwatnym okresie tego roku. Wpływ na wyniki tego sektora miały m.in. przerwy produkcyjne w około 300 fabrykach samochodów w całej Europie.

Sektor transportu ciężkiego zanotował spadek o 40,5 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2019 roku. Dynamika w kwietniu wyniosła -70,3 proc. r/r - od tego momentu stopniowo ulega poprawie - w czerwcu osiągnęła poziom - 43,7 proc. r/r. 

160 tys. przedsiębiorców skorzystało z "wakacji"

- W reakcji na pogarszającą się sytuację polskich firm w okresie od początku kryzysu do końca czerwca 2020 roku polska branża leasingowa objęła wakacjami leasingowymi ponad 160 tys. przedsiębiorców, w odniesieniu do ponad 360 tys. umów. Oznacza to, że co piąta umowa leasingu funkcjonująca na polskim rynku została objęta wakacjami leasingowymi – podkreśla Ewa Łuniewska, nowa przewodnicząca Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

/ ZPL

- Zamknięcie gospodarki doprowadziło do załamania sprzedaży detalicznej w kwietniu: spadek o 22,9% r/r. Kolejne dwa miesiące przyniosły wyraźną poprawę, w dużej mierze za sprawą realizacji odłożonych zakupów: -7,7% r/r w maju oraz -1,3% r/r w czerwcu - czytamy w raporcie półrocznym ZPL. Wpłynie to na dynamikę konsumpcji prywatnej, która wedłu szacunków spadnie do poziomu - 3,5 proc. Będzie w zanczący sposób wpływać na nastroje konsumentów na rynkuk pracy.

Związek Polskiego Leasingu (ZPL) to organizacja reprezentująca 90 proc. rynku leasingu w Polsce, która skupia 30 podmiotów. Związek zrzesza głównie firmy leasingowe, ale także firmy i organizacje związane z rynkiem wynajmu (Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów). ZPL uczestniczy w pracach grup i zespołów roboczych przygotowujących i opiniujących projekty regulacji prawnych dotyczących branży leasingowej.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców.

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
jacekdr64
W końcu ktoś trochę prawdy napisał... Widać, że jeszcze zainteresowana branża nie sponsoruje, czego nie można powiedzieć o artykułach o rynku mieszkaniowym....
loool
trzeba wprowadzić program Yacht + . Każda firma niech weźmie w leasing po 1 jachcie min za 37 mln zł i branża leasingowa odżyje
macierz
Szykujcie się jutro na dobre wieści z USA.
Przewiduje się, że dane, które zostaną opublikowane w czwartek, pokażą, że produkt krajowy brutto w Stanach Zjednoczonych spadł w drugim kwartale o 34,8% w ujęciu rocznym, najwięcej w rekordach z lat czterdziestych XX wieku, po tym, jak rozprzestrzenianie się Covid-19 skłoniło
Szykujcie się jutro na dobre wieści z USA.
Przewiduje się, że dane, które zostaną opublikowane w czwartek, pokażą, że produkt krajowy brutto w Stanach Zjednoczonych spadł w drugim kwartale o 34,8% w ujęciu rocznym, najwięcej w rekordach z lat czterdziestych XX wieku, po tym, jak rozprzestrzenianie się Covid-19 skłoniło Amerykanów do pozostania w domu, a stany do nakazania powszechnych blokad.


eveddd
wysoce dyskusyjnym jest czy to pandemia jest winna. w mojej opinii winne spadkom są decyzje polityczne. Zamknięto gospodarki przy tysiącach zarażonych. A otwiera się je gdy zarażonych jest dziesiątki i setki tysięcy. Zupełnie nie ma w tym logiki. To po co było zamykać? Tylko kot z polityków przyzna się do błędu? dlatego wysoce dyskusyjnym jest czy to pandemia jest winna. w mojej opinii winne spadkom są decyzje polityczne. Zamknięto gospodarki przy tysiącach zarażonych. A otwiera się je gdy zarażonych jest dziesiątki i setki tysięcy. Zupełnie nie ma w tym logiki. To po co było zamykać? Tylko kot z polityków przyzna się do błędu? dlatego winny jest COVID, a nie konkretni ludzi, podejmujący konkretne decyzje. błędne decyzje.
warszawyak
możesz to poddać analizie . Niektóre państwa jak Szwecja czy Białoruś nie wprowadziły żadnych restrykcji dla gospodarki . Niektóre jak Włochy , Hiszpania bardzo szybko zareagowały , niektóre jak USA szybko je zniosły , niektóre jak Brazylia , Kolumbia walczą cały czas ! Wniosek jest jeden : trudno przewidzieć rozwój możesz to poddać analizie . Niektóre państwa jak Szwecja czy Białoruś nie wprowadziły żadnych restrykcji dla gospodarki . Niektóre jak Włochy , Hiszpania bardzo szybko zareagowały , niektóre jak USA szybko je zniosły , niektóre jak Brazylia , Kolumbia walczą cały czas ! Wniosek jest jeden : trudno przewidzieć rozwój epidemii i lepiej zareagować szybko wprowadzając restrykcje . Ten wróg jest niewidoczny i podstępny . To on zdecyduje kiedy nas opuści . Życie jest jedno i jesli tobie na nim nie zależy to szanuj innych , którym na nim może zależeć ! W imie tej zasady kraje demokratyczne i nie tylko wprowadziły restrykcje mające za zadanie ochronić życie milionom ludzi i nie ważne są w takiej sytuacji koszty bo życie jest bezcenne .
lubsuburbs odpowiada warszawyak
Włochy i Hiszpania późno zareagowały. Późno w odniesieniu do terminu wykrycia pierwszych przypadków zakażeń na terenie kraju.
szmk
Święta prawda: „Tylko kot [...] przyzna się do błędu”. Trzeba będzie kota zdymisjonować i zastąpić nowym.
marszalek2020
Mądrość etapu.
Na początku nie wiadomo było co to jest ten koronawirus, jak jest niebezpieczny, jak bardzo jest zaraźliwy, jak można się przed nim ochronić, nie było środków ochrony osobistej.
Teraz wiedzę mamy większą, lepsze zaopatrzenie w płyny i maseczki, świadomość dużej części ludzi jest większa,
Mądrość etapu.
Na początku nie wiadomo było co to jest ten koronawirus, jak jest niebezpieczny, jak bardzo jest zaraźliwy, jak można się przed nim ochronić, nie było środków ochrony osobistej.
Teraz wiedzę mamy większą, lepsze zaopatrzenie w płyny i maseczki, świadomość dużej części ludzi jest większa, dlatego można ograniczenia poluzować.
gregzacha
Smutne jest to, że od kilku lat przejadano dorobek wielu lat liberalnych rządów. Ogromny scjalizm rozdawnictwo i zniechęcani ludzi do pracy doprowadza do powolnej katastrofy
grzegorzkubik
Jakbym Balcerowicza słuchał:)) Nie będzie żadnej recesji. Polska rozwija się pięknie od kilku lat i będzie tylko lepiej.

Powiązane: Leasing

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki