REKLAMA

ZNP: Z projektu budżetu państwa wynika, że nie ma pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli

2021-09-06 12:41, akt.2021-09-06 14:08
publikacja
2021-09-06 12:41
aktualizacja
2021-09-06 14:08

Z projektu przyszłorocznego budżetu państwa wynika, że w subwencji oświatowej nie ma pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli. Z kolei niskie płace zniechęcają młodych do podjęcia pracy w szkołach, a doświadczeni nauczyciele rezygnują z pracy – powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.

"Ostatnie kilka tygodni pan minister Czarnek wypełniał m.in. deklaracjami dotyczącymi zarówno poziomu przygotowania do nadchodzącego roku szkolnego, jak i opowieściami o tym, jak wiele dobrego w sensie prestiżu zawodowego nauczycieli ma zamiar zrobić w nadchodzącym roku szkolnym. Próbowaliśmy te deklaracje, te informacje weryfikować" – powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie.

Mówił, że "najprostszym, najbardziej czytelnym sposobem weryfikacji deklaracji dotyczących wzrostu płac nauczycieli, bardzo istotnego czynnika budującego prestiż nauczycieli, aczkolwiek nie jednego i nie jedynego" są projekty ustawy budżetowej na 2022 r. i ustaw okołobudżetowych.

"Niestety ze smutkiem musimy stwierdzić, że deklaracje pana ministra pozostają w dużej rozbieżności z tym, co czytamy w tych dokumentach rządowych" – powiedział Broniarz.

Wskazał na to, że kwota bazowa w projekcie ustawy budżetowej na rok 2022 jest taka sama, jak ta obowiązująca od 1 września 2020 r. i wynosi 3537,80 zł. "Jest to, więc drugi rok zamrożenia kwoty bazowej dla nauczycieli w ustawie budżetowej. Oznacza to brak zabezpieczenia środków finansowych w budżecie państwa na rok 2022 na podwyżki dla nauczycieli" – powiedział Broniarz.

Podał także, że subwencja oświatowa została zaplanowana na rok 2022 w wysokości 53 mld 365 mln 338 tys. zł, czyli jest o 2,6 proc. wyższa od tegorocznej subwencji. Przypomniał, że inflacja wynosi 5,4 proc. "Oznacza to, że przyszłoroczna subwencja również nie zabezpiecza prawidłowej realizacji zadań edukacyjnych przez samorządy" – powiedział.

Mówił, że skutki finansowe związane z przygotowaniem szkół, przedszkoli, placówek oświatowych do pełnego, spokojnego realizowania obowiązków szkolnych w roku szkolnym 2021/2022 w istotny sposób będą obciążały budżety samorządów, co może skutkować oszczędnościami, jeśli chodzi o zatrudnianie w szkołach i placówkach pracowników wspomagających, pedagogów i psychologów.

"Jest też oczywiste, że taki wzrost części oświatowej również wskazuje na brak podwyżek wynagrodzeń nauczycielskich w roku 2022" – podsumował Broniarz.

Poinformował, że na podstawie informacji zebranych ze szkół i baz ofert pracy dla nauczycieli, prowadzonych przez kuratoria oświaty, ZNP szacuje, że brakuje około 10 tys. nauczycieli.

"Nie mamy więc dobrych wieści na ten nowy rok szkolny. Nie ma pieniędzy w przyszłorocznym budżecie na podwyżki dla nauczycieli. Niskie płace zniechęcają zaś młodych ludzi do podjęcia pracy w szkołach i przedszkolach, a doświadczeni nauczyciele rezygnują z pracy. Pogłębia się kryzys kadrowy" – powiedział.

ZNP: Z projektu budżetu państwa wynika, że nie ma pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli
ZNP: Z projektu budżetu państwa wynika, że nie ma pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Powołał się ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli, z którego wynika, że w szkołach brakuje nauczycieli.

"Niemal połowa dyrektorów szkół, którzy wzięli udział w badaniu kwestionariuszowym NIK, deklarowała problemy z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników i w roku szkolnym 2018/2019, i 2020/2021" – podał prezes ZNP. Dodał, że najtrudniej było pozyskać nauczycieli fizyki, matematyki, chemii, języka angielskiego i informatyki, ale – jak podał – były też kuratoria, które sygnalizowały braki w zakresie edukacji wczesnoszkolnej, czy nawet religii.

"Trudno zachęcić młodego fizyka, matematyka czy informatyka, by podjął pracę w szkole, proponując mu po pięciu latach studiów wynagrodzenie poniżej 3 tys. zł. Mówię o tym dlatego, że padały wielokrotnie pytania o przyczyny braku nauczycieli. Widać wyraźnie, że przyczyny ekonomiczne plus jakość polityki edukacyjnej, plus wszystko to, o czym mówi minister edukacji, co znajduje się w różnych projektach aktów prawnych, zapowiadanych czy realizowanych pomysłach, również nie zachęca do podejmowania pracy w zawodzie" – mówił Broniarz.

Wskazał też, że z raportu NIK wynika, że niemal połowa dyrektorów, którzy brali udział w badaniu, podała, że ma ogromne problemy z zapewnieniem stałej kadry oświatowej w kierowanych przez siebie placówkach. "Nie da się prowadzić normalnej nauki, szukając nauczycieli z łapanki" – ocenił.

"Szukając rozwiązania, dyrektorzy najczęściej przydzielali innym nauczycielom godziny ponadwymiarowe. Problem jest masowy i dotyczy zdecydowanej większości nauczycieli" – wskazał.

Podał, że ponad 70 proc. nauczycieli z placówek objętych kontrolą NIK pracuje w godzinach ponadwymiarowych.

"Pokazuje to skalę niedoborów kadrowych, odbija się także na jakości świadczonych usług edukacyjnych" – wskazał.

Powołując się na raport mówił też o zatrudnianiu do prowadzenia lekcji danego przedmiotu nauczycieli bez pełnych kwalifikacji do nauczania go.

"Mając na uwadze te problemy kadrowe i to, że działania pana ministra w żadnej mierze tych problemów kadrowych nie próbują dotknąć, nie mówiąc już o ich rozwiązaniu, ZNP oczekuje, że podjęte zostaną prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych w tym kierunku, aby nauczyciele, którzy przeszli na to świadczenie mogli realizować zadania związane z wykonywaniem zawodu nauczyciela, choćby w wymiarze kilku godzin tygodniowo" – powiedział Broniarz. "To w istotny sposób poprawi sytuacje kadrową w tysiącach szkół" – ocenił.

Obecnie nauczyciele, którzy korzystają ze świadczeń kompensacyjnych, które są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli, nie mogą dorabiać, pracując w szkole lub przedszkolu. Podjęcie takiej pracy, nawet w wymiarze jednej godziny tygodniowo, wiąże się z utratą tego świadczenia. Jednocześnie ustawa nie zabrania pobierającym kompensówki pracować poza oświatą.

Prezes ZNP przypomniał też na konferencji, że związek prowadzi zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawa Karta nauczyciela, zmierzającym do powiązania wysokości wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Poinformował, że pod inicjatywą, nazwaną przez ZNP "Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli", podpisy będą zbierane do końca października. Aby projekt trafił pod obrady Sejmu, związek musi do tego czasu zebrać co najmniej 100 tys. podpisów osób popierających tę inicjatywę. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (44)

dodaj komentarz
tadg
Od 2016 do 2020 dochody Państwa z naszych podatków wzrosły o 33%. Średnio 33%/5 lat to wzrost o 6,6% na rok (dane z GUS 2016 -314683,6 mil 2020 - 419836,8 mil)
Subwencja oświatowa w tych samym okresie wzrosła tylko o 20%, z kwoty 41 497 do 49 841 (Dane z opracowania Analiza subwencji oświatowej za lata 2008 ÷ 2020 w kontekście
Od 2016 do 2020 dochody Państwa z naszych podatków wzrosły o 33%. Średnio 33%/5 lat to wzrost o 6,6% na rok (dane z GUS 2016 -314683,6 mil 2020 - 419836,8 mil)
Subwencja oświatowa w tych samym okresie wzrosła tylko o 20%, z kwoty 41 497 do 49 841 (Dane z opracowania Analiza subwencji oświatowej za lata 2008 ÷ 2020 w kontekście art. 28 ust. 1
ustawy o dochodach JST wraz z metodologią - można znaleźć w internecie).
Proponowany wzrost to okradanie Polaków z ich podatków. Po to płacimy podatki i inwestujemy w edukację, by nasze dzieci dobrym wykształceniem na nasze emerytury zarobili).
Inwestycja jest wtedy, gdy wydaję więcej niż mam dochodu w celu uzyskania większych dochodów w przyszłości. To co robi PIS to kradzież naszych podatków.
samsza
Brakuje nauczycieli ? W żadnym komentarzu brak wspomnienia o konieczności odpracowania lub zwrotu za studia, ani o tym że nauczyciel ma być z powołania i nie domagać się kasy.
szymon_xyz
Powołanie - piękna rzecz, ale jednak rachunki trzeba płacić. Gdy kupowałem sprzęt do nauczania zdalnego (szkoła oczywiście nie zapewnia - jedynie wymaga prowadzenia wideo-lekcji) nikt mnie przy kasie nie pytał o "powołanie". Pani w Euro AGD (zakup komputera) zapytała: "gotówką czy kartą?". Z przyjemnością zapłaciłbym Powołanie - piękna rzecz, ale jednak rachunki trzeba płacić. Gdy kupowałem sprzęt do nauczania zdalnego (szkoła oczywiście nie zapewnia - jedynie wymaga prowadzenia wideo-lekcji) nikt mnie przy kasie nie pytał o "powołanie". Pani w Euro AGD (zakup komputera) zapytała: "gotówką czy kartą?". Z przyjemnością zapłaciłbym powołaniem, ale nie było w opcjach...
tadg
samsza
"Obyś cudze dzieci uczyć musiał."
Z tego co czytałem to w Chinach oznacza życzyć komuś "źle". Ciekawie dlaczego?
wnr
Nie pamiętacie co Bronek wam radził - zmień pracę i weź kredyt
igła
Ludzie poszli na studia, zdobyli jakąś tam wiedzę i nie wiedzieli jak ją w życiu zawodowym wykorzystać - to zostali nauczycielami. A teraz co roku jęczą jaką to oni mają ważną pozycję społeczną. Wstydźcie się.
igła
Już was nauczycieli minister Czarnek przećwiczy :) Po latach będziecie go miło wspominać, tak jak najbardziej wymagającego nauczyciela, ha, ha, ha.
szymon_xyz
To tak nie działa. Już przy wyborze studiów wybiera się specjalizację, bowiem metodyka nauczania danego przedmiotu obowiązuje od pierwszego roku. Mówiąc prościej - od pierwszego dnia studiów wiesz, że zostaniesz nauczycielem. Nieliczni wybierają kierunek nie-nauczycielski, a potem trafiają do szkoły. Muszą wówczas uzupełniać wykształcenie To tak nie działa. Już przy wyborze studiów wybiera się specjalizację, bowiem metodyka nauczania danego przedmiotu obowiązuje od pierwszego roku. Mówiąc prościej - od pierwszego dnia studiów wiesz, że zostaniesz nauczycielem. Nieliczni wybierają kierunek nie-nauczycielski, a potem trafiają do szkoły. Muszą wówczas uzupełniać wykształcenie (przygotowanie pedagogiczne).
nanader1
Zamiast uzależnienia wypłaty od średniej pensji w gospodarce powinna być pensja uzależniona od średniej wyników uczniów wedle ich potencjału. Na to by się wielu podatników zgodziło, nawet jeśli taka pensja byłaby wyższa niż średnia w gospodarce. Problemem jest Karta Nauczyciela w szkołach publicznych, bo taki nauczyciel jest praktycznie Zamiast uzależnienia wypłaty od średniej pensji w gospodarce powinna być pensja uzależniona od średniej wyników uczniów wedle ich potencjału. Na to by się wielu podatników zgodziło, nawet jeśli taka pensja byłaby wyższa niż średnia w gospodarce. Problemem jest Karta Nauczyciela w szkołach publicznych, bo taki nauczyciel jest praktycznie nie do zwolnienia - niezależnie od niechlujstwa, lenistwa i niewiedzy. Nikt normalny by nie chciał dać pieniędzy na nauczycielską patologię w takim formacie. Jeśli płacilibyśmy za wyniki pracy, a przecież następne pokolenie to nasza przyszłość, dobre pensje dla nauczycieli to z oczywistych względów dobra inwestycja.

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki