ZBP: Banki mogą zwrócić klientom ponad 1 mld zł z tytułu prowizji od kredytów

2019-10-10 14:10
publikacja
2019-10-10 14:10

Po wyroku TSUE, który opowiedział się za proporcjonalnym zwrotem prowizji po wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego, niektóre banki mogą jeszcze w 2019 roku zawiązać dodatkowe rezerwy.

/ fot. HH / Bankier.pl

Wartość opłat i prowizji, które w przypadku przedterminowej spłaty mogą być zwracane klientom przez instytucje finansowe może oscylować w okolicach ponad 1 mld zł - poinformował PAP Biznes wiceprezes ZBP Włodzimierz Kiciński.

"Myślę, że niektóre banki zawiążą dodatkowe rezerwy jeszcze w tym roku, ale trudno to dziś ostatecznie przesądzać. Przeprowadzamy w tej chwili wewnętrzne analizy i zapoznajemy się z opiniami banków. Obecnie szacuje się, że wartość opłat i prowizji, które w przypadku przedterminowej spłaty mogą być zwracane klientom przez instytucje finansowe może oscylować w okolicach ponad 1 mld zł rozłożonych z pewnością na dłuższy okres" - powiedział PAP Biznes wiceprezes Związku Banków Polskich Włodzimierz Kiciński.

"W polskim systemie bankowym przy wielkości kredytów przekraczającym kwotę 1 bln 100 mld zł udział w portfelu należności ze stwierdzoną utratą wartości wynosi 6,8 proc., a banki zawiązały z tego tytułu rezerwy w wysokości 43,8 mld zł. Ograniczając się wyłącznie do kredytów konsumpcyjnych rezerwy banków wynoszą 13,7 mld zł" - dodał.

W połowie września TSUE uznał, że przy wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego bank musi oddać wszystkie jego koszty proporcjonalnie obniżone. Kredytodawcy muszą rozliczyć się m.in. z: prowizji, opłaty przygotowawczej oraz ubezpieczenia.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informował, że zwrot ten powinien być proporcjonalny, tzn. powinien obejmować okres od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie. Nie może też zależeć od tego, kiedy kredytodawca faktycznie poniósł te koszty.

UOKiK sprawdza obecnie w jaki sposób instytucje finansowe rozliczają się z konsumentami, którzy wcześniej spłacili kredyt konsumencki. Prezes urzędu postawił zarzuty 21 firmom z sektora pozabankowego, które nie rozliczają się z klientami. Ponadto toczy się 8 postępowań wyjaśniających.

Z informacji PAP Biznes wynika, że niektóre banki mogą już w wynikach za III kwartał zdecydować się na utworzenie rezerw w związku z wyrokiem TSUE. (PAP Biznes)

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
tomo122
Teoretycznie mamy w kraju organ nadzorujący instytucje finansowe, ktory de facto od lat mówił o zwrotach opłat i prowizji w przypadku szybszej spłaty kredytu... Tylko co z tego wynikało??? Banki i tak miały głęboko tą opinię...tak jak i wiele innych... Dopiero TSUE jest w stanie cokolwiek zdziałać :) Całe szczęście Teoretycznie mamy w kraju organ nadzorujący instytucje finansowe, ktory de facto od lat mówił o zwrotach opłat i prowizji w przypadku szybszej spłaty kredytu... Tylko co z tego wynikało??? Banki i tak miały głęboko tą opinię...tak jak i wiele innych... Dopiero TSUE jest w stanie cokolwiek zdziałać :) Całe szczęście ze nalezymy do UE bo gdyby nie to pewnie Polska bylaby wyludnionym krajem staruszków :(
barysza51
Ciekawi mnie czy zwracana powinna być prowizja za przyznanie kredytu w rachunku bieżącym z którego nie korzystałem?
bialy_kruk
Fajne słowo “zwrócić“.
Synonimem takiego słowa mogło by być zakombinować lub też załatwić.
sonmi451
Czy rezerwy zawiążą ciężko opłacani z podatków (i pewnie nie tylko) eksperci z nadzoru finansowego, którzy "niechcący przegapili" 700 000 małych "amber goldów"?!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki