Yukiya Amano po raz trzeci szefem MAEA

Yukiya Amano nadal będzie kierował Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA); jego wybór na trzecią kolejną kadencję zatwierdziła w poniedziałek konferencja generalna MAEA. Amano stoi na czele organizacji od 2009 roku.

Były japoński dyplomata został wybrany na szefa agencji przez Radę Gubernatorów MAEA 8 marca, nie mając żadnego kontrkandydata.

Jego czteroletnia kadencja rozpocznie się 1 grudnia. Japończyk uzasadniał ubieganie się o reelekcję potrzebą kontynuowania polityki wobec Iranu i monitorowania porozumienia nuklearnego z tym państwem.

Jak zauważyła agencja dpa, Amano został zatwierdzony przez najważniejszy organ ustawodawczy MAEA wśród obaw wielu krajów, że Waszyngton może dystansować się od umowy atomowej z 2015 roku.

"Nuklearne zobowiązania podjęte przez Iran w porozumieniu atomowym są wdrażane. Iran jest obecnie przedmiotem najbardziej intensywnej nuklearnej weryfikacji na świecie" - powiedział Amano po uzyskaniu akceptacji konferencji generalnej.

31 sierpnia MAEA opublikowała raport kwartalny, w którym oceniła, że Iran stosuje się do warunków zawartych w dokumencie, a 11 września Amano oświadczył, że Teheran postępuje w zgodzie z regułami zawartymi w porozumieniu nuklearnym.

W październiku prezydent USA Donald Trump wystąpi w Kongresie, by ogłosić, czy Iran respektuje warunki porozumienia.

Zawarte w 2015 roku porozumienie nuklearne między Iranem a tzw. grupą 5+1 (Chiny, Francja, Rosja, USA, Wielka Brytania i Niemcy) ma na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych. Do renegocjacji tego dokumentu wzywa Trump.

MAEA pomaga krajom w zwiększeniu bezpieczeństwa nuklearnego, w tym w dziedzinie cyberzagrożeń. Od 2010 roku przeszkoliła ponad 10 tys. osób, w tym funkcjonariuszy policji i straży granicznej. Krajom rozdano także 3000 urządzeń wielkości telefonu komórkowego służących do wykrywania materiałów radioaktywnych. (PAP)

mobr/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil