Wzrost produkcji przemysłowej wyższy od oczekiwań

Roczna dynamika produkcji przemysłowej w październiku obniżyła się do 3,5% rdr – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu w październiku była o 7,8% wyższa niż we wrześniu oraz o 3,5% wyższa niż rok wcześniej. To wzrost słabszy niż we wrześniu (5,6% rdr), gdy statystykom produkcji pomogły pozytywne efekty kalendarzowe.

(Bankier.pl)

Zarazem jest to wynik lepszy od oczekiwań ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał bowiem wzrost produkcji przemysłowej o zaledwie 2,6% rdr.

Wsparciem dla statystyk produkcji przemysłowej był sektor użyteczności publicznej. Przychody elektrowni i ciepłowni zwiększyły się o 6,4% rdr, a obroty wodociągów i firm gospodarujących śmieciami wzrosły o 8,3% rdr. Obciążeniem kolejny już raz okazał się górnictw, gdzie wartość produkcji sprzedanej była o 4,7% niższa niż we wrześniu oraz o 6,1% niższa niż przed rokiem. Samo przetwórstwo przemysłowe odnotowało wzrost sprzedaży o 7,5% mdm i 3,5% rdr.

Po wyeliminowaniu czynników sezonowych dynamika produkcji przemysłowej ukształtowała się na poziomie o 1,1% wyższym niż we wrześniu oraz 3,7% wyższym niż w październiku 2018 roku. Miesiąc wcześniej „odsezonowany” wzrost produkcji wyniósł 3,5%, w sierpniu 1,7%, a w lipcu 3,7%.

W okresie styczeń-październik 2019 r. produkcja przemysłowa była o 4,3% wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Od wiosny w polskim przemyśle widoczne jest wyraźne pogorszenie koniunktury. Trzymiesięczna średnia krocząca dynamiki produkcji przemysłowej w październiku wyniosła tylko 2,6%. A jeszcze w kwietniu i maju wskaźnik ten przekraczał 7%.

Mamy więc do czynienia ze zdecydowanym wyhamowaniem wzrostu w polskim sektorze przemysłowym, o czym od początku roku przestrzegały wskaźniki PMI. W znacznym stopniu owo spowolnienie jest „importowane” ze strefy euro. W europejskim przemyśle od kilku miesięcy mamy do czynienia z regularną przemysłową recesją.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 tindala

Sytuacja w służbie zdrowia jest fatalna od lat. Za czasów rządów dzisiejszej opozycji czekałem z ojcem ponad 9 godzin w SOR . Po tym czasie jedyny gieriatra w szpitalu ( lekarka) poradziła żeby zabrać tatę do domu, bo pozostanie w szpitalu nie wyjdzie mu na zdrowie. Jest to czarna strona wejścia do UE, czyli gigantyczny drenaż lekarzy i pielęgniarek. Jakimś wyjściem byłoby wprowadzenie odpłatności za studia w razie wyjazdu. Jednak z niejasnych dla mnie powodów politycy unikają tej kwestii. A że czasy Judymów minęły, to pracownicy służby zdrowia zwiewają na potęgę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 bha

Niestety od dawna jest wzrost tylko jeszcze dzięki ...coraz większej i szerszej w Ogromie branż i zawodów minimalnym oficjalnie i coraz bardziej gołym na maxa wynagrodzeniom i nic więcej.

! Odpowiedz
23 7 marxs

do jasnej cholery ile jeszcze TVPis będzie zamęczać mnie banialukami i nic nie znaczącą Eurowizją dla dzieci niech lepiej w TVPis pokażą ludzi umierających w SORach i szpitalach

! Odpowiedz
1 2 piwic

Może jeszcze sekcje zwłok chciałbys sobie obejrzeć?

! Odpowiedz
4 10 pluto85md

Fajnie, produkcja powyzej oczekiwan, jak na kolejne niskie PMI to naprawde pozytywne zaskoczenie...

A z innej beczki, bo nie mam gdzie zapytac, co sie stalo z budownictwem. Prognozowano 6,2% wzrostu, jest 4% spadku. To gigantyczna rozbieznosc.

! Odpowiedz
1 8 anna_domagalczyk

Nie tak fajnie. "Przychody elektrowni i ciepłowni zwiększyły się o 6,4% rdr, a obroty wodociągów i firm gospodarujących śmieciami wzrosły o 8,3% rdr. " Wzrost napędzany podwyżkami cen to tylko kreatywna księgowość.

! Odpowiedz
6 22 grzegorzkubik

Konfederacja prosi o kwotę wolną 31 tys zł, zapewne też o rezygnację z podatku Belki i dobrowolny ZUS. Wtedy Polska będzie się rozwijać nawet podczas światowego kryzysu.

! Odpowiedz
18 7 marxs

chłopie to trzeba było robić ale w ostatnich 4 latach PISnierządu a nie teraz w obliczu nadciagającej katastrofy gospodarczej obecnie jest juz za późno pociesz sie że zamiast tego masz 500+

! Odpowiedz
24 9 histeryk

Ewidentnie widać spowolnienie w produkcji. Dwa dobre lata 2017-2018 i teraz niskie poziomy.

! Odpowiedz
31 29 kzabor

Wzrost wyższy ponieważ spółki użyteczności publicznej podniosły ceny. To jak prąd i śmieci pójdą w górę to dopiero będzie wzrost.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil