REKLAMA

Wzrost cen w Rosji od początku roku sięgnął blisko 12 procent

2022-07-06 19:03
publikacja
2022-07-06 19:03
Wzrost cen w Rosji od początku roku sięgnął blisko 12 procent
Wzrost cen w Rosji od początku roku sięgnął blisko 12 procent
fot. Eduard Korniyenko / / FORUM

W Rosji wzrost cen od początku roku sięgnął 11,77 proc., znacznie powyżej celu banku centralnego, który wynosi 4 proc. W ostatnim tygodniu czerwca wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 0,23 proc. - podaje w środę agencja Reutera, powołując się na rosyjski urząd statystyczny Rosstat.

Według innych danych, które opublikowało ministerstwo gospodarki roczna inflacja konsumencka spadła i wynosi 16,19 proc., podczas gdy tydzień wcześniej sięgała 16,22 proc.

Agencja przypomina, że na początku marca, po wdrożeniu pierwszych sankcji na Rosją w związku z jej inwazją na Ukrainę, tygodniowa inflacja była najwyższa od 20 lat i wynosiła 2,22 proc. Po podniesieniu przez rosyjski bank centralny pod koniec lutego głównej stopy procentowej z 9,5 do 20 proc. i wprowadzeniu ścisłej kontroli przepływów kapitałowych w czerwcu odnotowano w Rosji deflację.

Jednak umocnienie się kursu rubla przestraszyło polityków, ponieważ mogło poważnie zaszkodzić gospodarce kraju bardzo zależnej od eksportu i bank centralny obniżył stopy procentowe z 20 do 9,5 proc.

Jak komentuje agencja Reutera, niedobór pewnych towarów, zakłócenie łańcuchów dostaw, zawieszenie działalności zachodnich firm w Rosji i sankcje nałożone na Moskwę mogą doprowadzić do największego załamania rosyjskiej gospodarki od połowy lat 90. (PAP)

fit/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
szprotkafinansjery
A w polszy 15,6%.I co kacapy, łyso wam? Lachy znowu lepsze. I jeszcze złomówka pięknie pikuje, a za wasze drogie ruble co od was kupią?!
socjalistyczneg
ZŁOMÓWKA oficjalnie !!!15,6% w plecy !?
Trzeba wojny, żeby było lepiej...?
eunuchy_z_ue
dlaczego większość krajów świata oraz żydzi popierają ruskich? dlaczego oddelegowani dziennikarze ze wzgórz golan uczą nas nowomowy że wojna jest W Ukrainie, w Węgrzech, w Białorusi, a Twardowski był W Księżycu:) kim są ci propagandyści?
eunuchy_z_ue
Putin miał rację że gamonie z UE nałożyli sankcje sami na siebie..
vskritsk
Złotówka zniszczona, inflacja ponad 15%, raty kredytów w pobliżu 10%. Co dalej?
szprotkafinansjery
Brud, smród i ubóstwo.
baibina
A u nas o 15.5% XD hehehe

Ale spoko dalej wierzcie Balbinie ze Rosja w ruinie!
arzab
Kraj obłożony różnorakimi sankcjami, prowadzący wojnę i inflacja o 4% niższa niż u nas. Nie najlepiej to świadczy o rządzących.
baibina
Spoko, zaraz cię tu wyzwą od ruskich małp, agentów i botów putina - niepelnosprytni wyznawcy balbiny na jego cienkim pasku placowym w budżetówce już tak mają!

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki