REKLAMA

Sankcje działają. Rosjanie przestali produkować i kupować auta

Maciej Kalwasiński2022-06-30 10:30analityk Bankier.pl
publikacja
2022-06-30 10:30
Sankcje działają. Rosjanie przestali produkować i kupować auta
Sankcje działają. Rosjanie przestali produkować i kupować auta
fot. Mikhail Metzel/Kremlin Pool / / ZUMA Press

Zachodnie sankcje nie doprowadziły do upadku rosyjskiej gospodarki, przewrotu pałacowego na Kremlu ani zakończenia wojny na Ukrainie. Ale ich wpływ stopniowo narasta, co widać w danych o produkcji w państwie Putina. A będzie jeszcze gorzej, dużo gorzej.

W maju w Rosji wyprodukowano 3720 samochodów osobowych, o niemal 97 proc. mniej niż rok wcześniej - podał tamtejszy urząd statystyczny. O prawie 40 proc. zmniejszyła się produkcja ciężarówek.

Załamanie produkcji - a także sprzedaży aut, która spadła o blisko 84 proc. - jest efektem zachodnich sankcji. Sektor jest uzależniony od zagranicznego sprzętu, części i know-how. Tymczasem rynek opuścili m.in. tacy giganci jak Volkswagen, Ford czy Mercedes, a w maju z lokalnej inwestycji wycofał się Renault.

Na powierzchnię wychodzą również problemy w innych sektorach. O prawie 60 proc. spadła produkcja pralek i lodówek czy koparek. Cała produkcja przemysłowa zmniejszyła się rzekomo tylko o 1,7 proc., ale można podejrzewać, że jest to efekt podkoloryzowania jednej z najważniejszych statystyk. Władzom w Moskwie zależy wszak na tym, by pokazać, że rosyjska gospodarka ma się całkiem dobrze, pomimo "ataku" zewnętrznego wroga.

Firmy działające w państwie Putina zostały odcięte od towarów i usług zagranicznych i to nie tylko z krajów alianckich. Ekonomista Matthew Klein przeanalizował statystyki eksportu z 39 krajów odpowiadających przed wojną za ok. 70 proc. rosyjskiego importu. Z jego badań wynika, że import produktów o szeroko pojętym potencjalnym zastosowaniu wojskowym (maszyny i sprzęt elektryczny, pojazdy etc.) spadł w kwietniu o 65 proc. rdr (mimo że ich ceny zapewne wzrosły), podczas gdy pozostały import zmniejszył się o blisko połowę.

Klein zwraca uwagę, że sprzedaż do Rosji ograniczyli nie tylko alianci, ale również Chińczycy, podejrzewani, że mogą pomagać Putinowi. Z punktu widzenia rosyjskiego potencjału produkcyjnego kluczowe są Niemcy, będące największym eksporterem niezbędnego sprzętu.

George S.Clason:Najbogatszy człowiek w Babilonie

Najbogatszy człowiek...

Sprawdź
Daniel Kahneman: Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym

Pulapki myślenia

Sprawdź
Jacek Bartosiak, Piotr: Zychowicz: Nadchodzi III wojna światowa

Nadchodzi III wojna

Sprawdź

Komentatorzy argumentują, przywołując dane o rekordowej sprzedaży rosyjskich surowców za granicę czy wskazując na siłę rubla, że działania aliantów są nieskuteczne. To błąd. Pieniądze z eksportu - dolary, euro czy juany - na nic się Rosjanom nie przydadzą, jeśli nie będą mogli ich wydać na zakup zagranicznych dóbr. Prawdziwym uderzeniem w państwo Putina jest przede wszystkim odcięcie od szeregu towarów, usług czy technologii z szeroko pojętego Zachodu, a w efekcie wprowadzenia zakazu sprzedaży dóbr wytworzonych przy użyciu amerykańskiej wartości intelektualnej - także z innych krajów, choćby Chin. Gdy Rosjanom skończą się zapasy, w pełni odczują siłę zachodnich sankcji.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (90)

dodaj komentarz
bha
Wszyscy % napewno kupowali nówki prosto z fabryki ?????. Tak jak i u nas od lat.
efg
Miejmy nadzieję że ten konflikt Aliantów z Państwami Osi Rosja- Chiny niedługo się zakończy......
tysiak_39
A rakiety robią jeszcze ?
kryzysio
Robią i dlatego odnotowują tak niewielki ogólny spadek produkcji.
com
Imperium dziadów rządzone przez przestępców kradnących miliardy i popierane prze ludzi, liczących, że na wojnie zdobędą pralki, suszarki i armaturę łazienkową.
jaho31
Ruscy mają silną walutę - rubel jest teraz bardzo mocny
Ja nie widzę problemów.
Wymieniasz Wania ruble na zieloną bezwartościową sałatę USD
i kupujesz SUV'a

pstrzezek
Widzę kolejny po @tecdswv4t fan rubla. I zupełnie przypadkowo jest to "nowy użytkownik" ;))) Brawa!
tecdswv4t 2022-06-29 12:48
Muszę podać niemiłą wiadomość. Otóż według niezależnych obserwatorów ekonomicznych Rubel obecnie staje się najmocniejszą walutą świata z dużym potencjałem, Natomiast Dolar jest w trendzie
Widzę kolejny po @tecdswv4t fan rubla. I zupełnie przypadkowo jest to "nowy użytkownik" ;))) Brawa!
tecdswv4t 2022-06-29 12:48
Muszę podać niemiłą wiadomość. Otóż według niezależnych obserwatorów ekonomicznych Rubel obecnie staje się najmocniejszą walutą świata z dużym potencjałem, Natomiast Dolar jest w trendzie aktywem wysoko ryzykownym. W tym świecie Pieniądza. Gdzie zachód ma podpartą swoją walutę drukarkami a blok BRICS (Brazil, Russia, India, China, i South Africa). Swoje waluty mają podparte towarami. Ciekawe ?
jaho31 odpowiada pstrzezek
to był sarkazm z mojej strony
Sasza tylko na papierze ma mocnego rubla
salad77 odpowiada jaho31
sarkazm czy nie, ale tak powinno być, skoro rubel się umocnił ze 120$ na 50$, to Wania i Sasza powinni kupować zachodnie auta masowo i za połowę ich ceny :-D
lampeduza
Obawiam się, że skuteczna broń na Rosję, to mega inwestycje Zachodu, które uwolnią Zachód od importu surowców energetycznych, jak: elektrownie jądrowe, OZE, magazyny energii. Jak światowe ceny np ropy zjadą na 40 usd z obecnych 120 usd, wówczas Rosja nie będzie mieć kasy na wojsko. Histeryczne sankcje w stylu Morawiecki: jutro nie Obawiam się, że skuteczna broń na Rosję, to mega inwestycje Zachodu, które uwolnią Zachód od importu surowców energetycznych, jak: elektrownie jądrowe, OZE, magazyny energii. Jak światowe ceny np ropy zjadą na 40 usd z obecnych 120 usd, wówczas Rosja nie będzie mieć kasy na wojsko. Histeryczne sankcje w stylu Morawiecki: jutro nie kupujemy ropy, po tygodnie nie kupujemy węgla nic nie dają. Histeria jedynie podnosi ceny a Putin zaciera ręce. Natomiast ropę sprzeda do Indii czy Chin.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki