REKLAMA

Wzrost cen mieszkań w Krakowie wyhamował; coraz mniej osób może je kupić

2022-08-08 06:16
publikacja
2022-08-08 06:16
Wzrost cen mieszkań w Krakowie wyhamował; coraz mniej osób może je kupić
Wzrost cen mieszkań w Krakowie wyhamował; coraz mniej osób może je kupić
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Wzrost cen mieszkań w Krakowie wyhamował, ale coraz mniej klientów posiada zdolność kredytową, by je kupić – ocenił doradca rynku nieruchomości Piotr Krochmal. Większość transakcji odbywa się za gotówkę i ma charakter inwestycyjny; w najbliższej przyszłości taniej nie będzie - dodał.

„Na rynku nieruchomości w Krakowie wciąż jest duże zainteresowanie zakupem mieszkań, ale znacząco spadła zdolność kredytowa potencjalnych kupujących” - powiedział w rozmowie z PAP Krochmal. Według niego spośród osób, które jeszcze rok temu mogły wziąć kredyt w odpowiedniej wysokości na zakup mieszkania w stolicy Małopolski, dzisiaj już ponad połowa - przy tym samym poziomie zarobków - spotyka się z odmową bankową albo dostaje zbyt niską propozycję kredytową, która nie wystarczy już na zakup wyczekiwanego mieszkania.

Analityk ocenił, że ceny mieszkań na rynku pierwotnym ustabilizowały się w Krakowie na bardzo wysokim poziomie, wynoszącym średnio 13 tys. zł za metr kw.

„Deweloperzy nie podnoszą już cen na swoich inwestycjach, co miało miejsce jeszcze rok temu, kiedy w miarę wyprzedaży posiadanych lokali firmy podnosiły ceny za nie. Jednak inwestycje wchodzące na rynek są już po bardzo wysokich cenach, uwzględniających wzrost cen materiałów budowlanych oraz kosztów wykonania, w tym robocizny” - wyjaśnił Krochmal.

W jego ocenie obecnie koszt wybudowania metra kwadratowego mieszkania w Krakowie przez generalnego wykonawcę przekracza 8 tys. zł, do tego dochodzi cena działki sięgająca w przeliczeniu na metr kw. mieszkania ok. 3 tys. zł, a także marża dewelopera. Daje to ostatecznie średnią cenę ok. 13 tys. zł za metr kw. - wyliczył analityk.

Jego zdaniem w najbliższej przyszłości taniej nie będzie. "Byłoby naiwnością myśleć, że płace i ceny materiałów w branży budowlanej zaczną spadać. Może być tylko gorzej, bo wciąż rosną ceny np. energii, która jest niezbędna do wyprodukowania materiałów budowlanych. Liczenie na to, że deweloperzy będą obniżać ceny jest po prostu złudne” - wskazał analityk.

Według niego podobna, stabilna sytuacja cenowa występuje na rynku wtórnym. Wprawdzie pojawiło się na nim sporo mieszkań do sprzedaży po rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale – zaznaczył Krochmal – szybko zostały one wykupione za gotówkę w celach inwestycyjnych przez osoby, które wycofały swoje oszczędności z lokat bankowych w obliczu rosnącej inflacji.

„Nadwyżka mieszkań została wchłonięta przez osoby, które wyciągały pieniądze z lokat i inwestowały je na rynku nieruchomości, stąd nie doszło do żadnych perturbacji i rynek dalej podąża w górę. Oczywiście te wzrosty są dużo niższe niż rok czy dwa lata temu, kiedy mieliśmy do czynienia ze wzrostami dwucyfrowymi - teraz są to wzrosty jednocyfrowe, ale na tyle duże, że przebijają lokaty bankowe” - dodał Krochmal.

Według jego danych, o ile jeszcze rok temu za gotówkę kupowanych było na rynku pierwotnym i wtórnym ok. 50 proc. mieszkań w Krakowie, to w tej chwili jest to ok. 80 proc. „Są inwestycje, na których ten wskaźnik dochodzi nawet do 90 proc. Widać więc, że tak naprawdę ten rynek opiera się teraz tylko na klientach gotówkowych i oni tak naprawdę go utrzymują” - ocenił specjalista od nieruchomości.

Sytuacja ta – wskazał – powoduje, że młodzi ludzie, którzy chcą się usamodzielnić, w stolicy Małopolski mają obecnie jedno wyjście – wynajem mieszkania. W związku z dużym popytem ceny na rynku najmu wzrosły w Krakowie rok do roku o ok. 40 proc. Wpływ na to ma „wydrenowanie” rynku mieszkań na wynajem spowodowane przez uchodźców z Ukrainy. Z drugiej strony - mówił analityk – z powodu atrakcyjnych cen najmu pojawiło się sporo lokali utrzymywanych do tej pory przez inwestorów jako pustostany.

„Teraz jest na rynku mniej więcej o połowę mniej mieszkań do wynajmu, niż zwykle o tej porze było w Krakowie. Zwykle było ok. 2 tys. mieszkań w różnych ofertach, w tej chwili jest to niewiele ponad tysiąc, stąd nastąpiło ciśnienie popytowe, które wywołuje te wzrosty cen” - wyjaśnił doradca.

„Baza jednak nie odbudowała się do poziomu przed wojną" - powiedział. Zwrócił uwagę, że w najtrudniejszej sytuacji są studenci. "Zaczęły się już +castingi+ na najemcę, a ponadto cenowo jest bardzo drogo” - wskazał.

Według niego wyśrubowane ceny mieszkań w stolicy Małopolski powodują, że odżył rynek deweloperski w mniejszych ośrodkach aglomeracji krakowskiej, szczególnie posiadających połączenie zapewniane przez coraz lepiej działającą Szybką Kolej Aglomeracyjną. Dotyczy to przede wszystkim najbliższej Wieliczki i Skawiny, ale także bardziej oddalonych miast, takich jak np. Bochnia, Brzesko, Krzeszowice, Trzebinia, Słomniki czy Miechów.

„Tam się teraz sporo buduje i część osób, które kupują tam mieszkania, traktują je jako sypialnie i będą chciały wykorzystywać kolej aglomeracyjną do dojazdów do pracy w Krakowie” - mówił analityk. (PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Komentarze (29)

dodaj komentarz
marinata
po co strzępić język, wystarczy wziąć pierwsze lepsze ogloszenie...na razie tylko garaż gratis ale to dopiero poczatek https://www.otodom.pl/pl/oferta/wyprzedaz-mieszkan-3-pokojowych-garaz-gratis-ID4hXe5.html?_ga=2.198555695.1674296643.1660633908-1387199565.1588651846
zgadujzgadula
Ludzie nie maja pomyslow wiec laduja w nieruchomosci ...ROE zadne.
kazikwaw
„Ceny spadają niczym liście. Przedwczesna jesień na rynku nieruchomości”.
„Czy możemy mówić już o załamaniu na rynku nieruchomości? Kolejne sygnały jasno dowodzą, że ceny spadają. I to zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Możliwe jednak, że spadek cen się pogłębi.”
https://www.domiporta.pl/informacje/a/ceny-spadaja-
„Ceny spadają niczym liście. Przedwczesna jesień na rynku nieruchomości”.
„Czy możemy mówić już o załamaniu na rynku nieruchomości? Kolejne sygnały jasno dowodzą, że ceny spadają. I to zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Możliwe jednak, że spadek cen się pogłębi.”
https://www.domiporta.pl/informacje/a/ceny-spadaja-niczym-liscie-przedwczesna-jesien-na-rynku-nieruchomosci-5154

PS. Artykuł o nieruchomościach i tak mało komentarzy? Gdzie się podziali chłopaki od cesji, flippów i prowizji? ;-)
https://www.youtube.com/watch?v=RqJVa0fl01w

Trzymajcie się tam! ;-)
sce
Ludzie potrafią wyprzedawać dobre akcje ze stratą, ale zdaniem doradcy będą trzymać i nadal kupować nieruchomości gdy koszty utrzymania rosną, zdolność kredytowa spada, prawo chroni wyłącznie nieuczciwych najemców, a młodzi zarabiają za mało, żeby uzbierać na wkład własny. Rachunek ekonomiczny obowiązuje wszędzie tylko nie dla nieruchomości.Ludzie potrafią wyprzedawać dobre akcje ze stratą, ale zdaniem doradcy będą trzymać i nadal kupować nieruchomości gdy koszty utrzymania rosną, zdolność kredytowa spada, prawo chroni wyłącznie nieuczciwych najemców, a młodzi zarabiają za mało, żeby uzbierać na wkład własny. Rachunek ekonomiczny obowiązuje wszędzie tylko nie dla nieruchomości. Bezczelne zaklinanie rzeczywistości.
marekgurgul77oppl
Winę za brak lokali do wynajmu ponosi też złe prawo, które niezwykle utrudnia eksmisję nieuczciwych lokatorów/ nawet najem okazjonalny nie daje takich gwarancji/.... Ale czy władzy zależy, aby to zmienić ? Dotychczasowe programy mieszkaniowe okazały się porażką. Tylko szkoda młodych......A ceny najmu realnie podskoczyły o 24 % r/r Winę za brak lokali do wynajmu ponosi też złe prawo, które niezwykle utrudnia eksmisję nieuczciwych lokatorów/ nawet najem okazjonalny nie daje takich gwarancji/.... Ale czy władzy zależy, aby to zmienić ? Dotychczasowe programy mieszkaniowe okazały się porażką. Tylko szkoda młodych......A ceny najmu realnie podskoczyły o 24 % r/r / inflacja/ , to i tak dużo !!
kjx
Kiedy w końcu ten podatek katastralny? Czas wyrównać rynek. To jest nie do pomyślenia, że ludzie nie maja gdzie mieszkać a jakiś chłystek ma po 10 mieszkań. Jak ma to ok. Trzeba płacić xDDD
andregru
Taki chłystek z Pcimia zwany Obajtkiem ?
ehud
Od chwili gdy wyremontowali dworzec PKS na €-2014 Kraków stał się prawdziwą metropolią :)
ehud
Doradca rynku nieruchomości Piotr Krochmal wyjaśnia - bezcenne!
jpelerj
Czyli mamy klasyczny obraz szczytu bańki, gdzie ceny są wysokie a ilość transakcji zamiera. Cenowe plateau. Jak to zwyczajnie w cyklu, tyle, że teraz idzie szybciej niż w poprzedniej bańce.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki