REKLAMA

Japońska gospodarka znacznie powyżej oczekiwań

2021-02-15 08:49
publikacja
2021-02-15 08:49
fot. ALKIS KONSTANTINIDIS / FORUM

Dynamika produktu krajowego brutto Japonii w IV kwartale okazała się wyraźnie wyższa od szacunków ekonomistów. Mimo to w całym 2020 roku japoński PKB odnotował najsilniejszy spadek od 11 lat.

W ujęciu annualizowanym IV kwartał przyniósł wzrost japońskiego PKB aż o 12,7% po wzroście o 22,7% kwartał wcześniej i rekordowym tąpnięciu o 26,8% w kwartale drugim. A zatem końcówka roku przyniosła kontynuację ożywienia gospodarczego z lata, mimo że Japonia także doświadczyła drugiej (a właściwie wręcz pierwszej) fazy ekspansji chińskiego wirusa.

Kwartalna dynamika PKB Japonii (w %, kdk). / Trading Economics.

Co więcej, był to rezultat znacznie przewyższający oczekiwania większości ekonomistów, którzy szacowali annualizowany wzrost japońskiego PKB na 9,5%.

Licząc „po europejsku” PKB Japonii był o 3,0% wyższy niż w kwartale poprzednim (kdk) oraz o 1,2% wyższy niż w IV kwartale 2019 roku (rdr).

Jednakże w całym 2020 roku produkt krajowy brutto trzeciej gospodarki świata odnotował spadek aż o 4,8% rdr. To drugi najgorszy wynik od 2009 roku, kiedy to podczas recesji wywołanej kryzysem finansowym gospodarka Japonii skurczyła się o 5,7%.

KK

Źródło:
Tematy
Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
itso_akcjazaczepna
no a jeszcze ich olimpiada czeka
loool
W każdym kraju gdzie była olimpiada była ona powodem do problemów finansowych po olimpiadzie. Budowanie za każdym razem co 4 lata nowych obiektów w nowym miejscu jest tylko darem dla wszystkich kombinatorów bo zwykle mało kto liczy się z kosztami i przekręt goni przekręt. Po to są olimpiady.
chrisz77
O ile igrzyska się odbeda
meryt odpowiada loool
"Basketball Arena
Data otwarcia: 2011 r.
Koszt budowy: 42 miliony funtów"
"obiekt powstał tylko na czas igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. Po ich zakończeniu zostanie rozebrany, a materiały użyte do jego budowy zostaną wykorzystane, przy tworzeniu nowej hali'
netherlands1234 odpowiada meryt
Baseny tez będą rozbierać? A kafelki sprzedawac na rynku wtórnym Japonczykom ?

Czasami mam wrazenie ze oprócz pisania głupich komentarzy na bankierze to ty nic innego w zyciu nie robisz. Smutne masz te zycie...

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki