REKLAMA

Wzbiera fala upadłości konsumenckich

Michał Kisiel2015-05-11 09:45analityk Bankier.pl
publikacja
2015-05-11 09:45
Wzbiera fala upadłości konsumenckich
Wzbiera fala upadłości konsumenckich
fot. thinkstock / / Bankier.pl

Nowa wersja prawa upadłościowego zrewolucjonizowała zasady ogłaszania upadłości konsumenckiej. Od początku roku bankructwo nie jest już tylko wyjściem dostępnym dla nielicznych dłużników posiadających odpowiednie zasoby, by z powodzeniem przejść przez procedurę. Efekty widać w rosnącej ilości spraw.

Liberalizacja przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej zaczyna przynosić efekty. Przypomnijmy, że zmiany miały na celu ułatwienie dostępu do „ostatniej deski ratunku” większej liczbie dłużników. Do tej pory na ogłoszenie bankructwa stać było nielicznych, a na przeszkodzie stały rygorystyczne wymogi formalne i finansowe. W efekcie przez kilka lat obowiązywania starej ustawy z możliwości ogłoszenia upadłości skorzystało tylko kilkadziesiąt osób.

Od 2015 roku upadłości nie mogą ogłosić tylko osoby, które doprowadziły do niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Ograniczono koszty procesu i dopuszczono możliwość układu z wierzycielami z zachowaniem części majątku dłużnika. Sądy mają także opcję umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalania planu spłaty wtedy, gdy jego sytuacja nie daje nadziei na poprawę. W końcu bankructwo mogą ogłosić również osoby mające zobowiązania wobec tylko jednego wierzyciela.

Przybywa chętnych na nowy start

Jak donosi Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, odnotowujący informacje umieszczane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, w pierwszych czterech miesiącach 2015 r. sądy ogłosiły upadłość 204 konsumentów. To więcej niż przez kilka lat obowiązywania poprzedniej wersji ustawy.

W styczniu COIG odnotował 2 przypadki upadłości, w lutym – 25, w marcu – 58, a w kwietniu – 119. Wzrastająca liczba upadłości wskazuje, że dłużnicy coraz chętniej korzystają z możliwości stworzonych przez nową wersję prawa upadłościowego. Przez pierwsze miesiące obowiązywania nowego prawa kancelarie obsługujące potencjalnych upadłych z uwagą obserwują podejście sądów. Podobne podejście przyjęli zapewne pożyczkodawcy. Niewykluczone, że fala bankructw dopiero wzbiera, a dopiero w kolejnych kwartałach liczba spraw będzie dynamicznie rosła.

Łatwiejszy dostęp do upadłości konsumenckiej może wymusić na kredytodawcach bardziej elastyczne podejście do negocjacji z dłużnikami. Obecnie banki i firmy pożyczkowe muszą poważnie liczyć się z możliwością konieczności umorzenia zobowiązań przez sąd i utratą pożyczonych środków. Może to skłonić do tworzenia programów restrukturyzacji zadłużenia oraz wspierania dłużników w odzyskiwaniu utraconej wypłacalności.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~upadły
Jestem wśród tych szczęśliwców. I poradziłem sobie z tym sam :)
W Internecie jest mnóstwo informacji na ten temat i każdy przeciętnie inteligentny poradzi sobie samodzielnie. Polecam bloga www.upadłośćkonsumencka.com.pl oraz wniosekoupadlosckonsumencka.com
~Beata
Czy alimenty podlegają pod tę ustawę? Były mąż grozi, że ogłosi upadłość
~justa
alimenty nie wiec musi placic nadal nic nie zrobi
~jejurka
Alimenty nie podlegają pod upadłość tak samo jak i mandaty.
~endi
A poza tym co już napisałem czy liczba 50 - 100 osób miesięcznie ogłaszających bankructwo można nazwać falą ? na 40 000 000 naród , to chyba nadal bardzo mała liczba . dziwi mnie wysokość oprocentowania Odsetek Ustawowych , będących głównym powodem większości bankructw 8% , jak dodać 1,5% deflacji to wychodzi A poza tym co już napisałem czy liczba 50 - 100 osób miesięcznie ogłaszających bankructwo można nazwać falą ? na 40 000 000 naród , to chyba nadal bardzo mała liczba . dziwi mnie wysokość oprocentowania Odsetek Ustawowych , będących głównym powodem większości bankructw 8% , jak dodać 1,5% deflacji to wychodzi 9,5% ! w Niemczech oprocentowanie odsetek ustawowych od 2000 roku wynosi stale 4% , a u nas wynosiło nawet 30% ...
~Xfireee
bedziecie bankrutowac, i bedziecie bezdomnymi tak jak w USA... wszystko wezmna, a moda na kredyt zaczela sie dopiero 15 lat tamu................ pfff 10 lat temu :D.
~Witek2456
ostatnia deska ratunku - www.komornikstop.pl/upadlosc-konsumencka
~endi
A jaki majątek może zostawić sobie dłużnik ? czy to może być np mieszkanie ?
~Misza
Wal do prawnika i sie dowiedz. Nie zadawaj takich pytan a forum, idz do speca jak chcesz rzetalna porade.
~rol
Mieszkanie niestety nie - sąd może wydzielić ze sprzedaży mieszkania 24-krotność przeciętnego czynszu w danej miejscowości. Tak żeby przeżyć gdzieś przez 2 lata...

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki