REKLAMA

Wyższe renty dla poszkodowanych w katastrofie w Czarnobylu

2021-06-30 13:57
publikacja
2021-06-30 13:57
Wyższe renty dla poszkodowanych w katastrofie w Czarnobylu
Wyższe renty dla poszkodowanych w katastrofie w Czarnobylu
fot. Gleb Garanich / / FORUM

Poszkodowani w wyniku katastrofy czarnobylskiej otrzymają wyższe świadczenia pieniężne - wynika z projektu podpisanego w środę przez przewodniczącego ukraińskiego parlamentu Dmytra Razumkowa.

Przyjęte zmiany przewidują m.in., że "dodatkowa renta za szkody na zdrowiu i comiesięczne odszkodowanie dla rodzin za stratę żywiciela wskutek czarnobylskiej katastrofy są wypłacane w całości, niezależnie od pensji, emerytury czy innego dochodu" - pisze Intefax-Ukraina.

Dokument także podwyższa rentę dla danych kategorii poszkodowanych osób. Sprecyzowano, że wysokość renty wypłacanej z uwagi na uszczerbek na zdrowiu spowodowany tą tragedią nie może być niższa niż: 6 tys. hrywien (ok. 830 zł) dla I grupy niepełnosprawności, 4,8 tys. hrywien dla II grupy, 3,7 tys. dla III, a dla niepełnosprawnych dzieci - 3,7 tys. hrywien. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca.

Niedawno ukraiński resort polityki socjalnej poinformował, że ponad 1,7 mln mieszkańców tego kraju ma obecnie status poszkodowanych w związku z katastrofą w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Ponad 181 tysięcy spośród osób uznanych za poszkodowane to bezpośredni uczestnicy likwidacji skutków awarii. Ok. 56 tys. z likwidatorów to osoby z niepełnosprawnością. Ok. 1 mln 535 tys. to pozostałe osoby, które ucierpiały w związku z katastrofą, ok. 49 tys. z nich to ludzie z niepełnosprawnością.

W kwietniu minęło 35 lat od awarii w czarnobylskiej elektrowni atomowej. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla obowiązuje zakaz osiedlania się.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: O tym mówią ludzie

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ajwaj_
Czernobyl byl, a pewnie bedzie duzo gorzej
Np. Rowno nie daleko PL
______________
20.04.2021
""Ukraiński przemysł energetyki jądrowej na skraju katastrofy
Na Ukrainie istnieją cztery elektrownie jądrowe: Zaporoże, Równe, Chmielnicki i Południowa Ukraina. Zaporoże jest największą elektrownią jądrową
Czernobyl byl, a pewnie bedzie duzo gorzej
Np. Rowno nie daleko PL
______________
20.04.2021
""Ukraiński przemysł energetyki jądrowej na skraju katastrofy
Na Ukrainie istnieją cztery elektrownie jądrowe: Zaporoże, Równe, Chmielnicki i Południowa Ukraina. Zaporoże jest największą elektrownią jądrową w Europie.

Wypadki w ukraińskich elektrowniach jądrowych zdarzają się regularnie i są regularnie i starannie tuszowane.
Eksperci obawiają się, że z powodu takiego stanu rzeczy Ukrainę czeka katastrofa, której skutków nie da się ukryć.
Kto jako pierwszy może ucierpieć na załamaniu ukraińskiego sektora energetyki jądrowej i jak temu zapobiec? Ponieważ wiele elektrowni już wyczerpało lub kończy swój cykl życia i wkrótce będzie musiało zostać zamkniętych.
Spośród 15 działających bloków jądrowych, 11 już osiągnęło koniec okresu eksploatacji lub wkrótce to nastąpi, co zagraża ich stabilności. Ale Ukraina nie wyłączy tych bloków, bo po prostu nie ma alternatywnych źródeł energii i pieniędzy na ich budowę.""

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki