REKLAMA

Wyższa kwota wolna lepsza niż 500+ na każde dziecko

2020-06-24 12:00
publikacja
2020-06-24 12:00
fot. Adam Chelstowski / Forum

Podwyżka kwoty wolnej do 8 tys. zł zapowiadana w poprzedniej kampanii prezydenckiej przez Andrzeja Dudę byłaby korzystniejsza dla gospodarstw domowych o niższych dochodach niż rozszerzenie programu "Rodzina 500+" - wskazują analitycy CenEA. Mogłaby być również ważnym instrumentem polityki społeczno-gospodarczej w okresie gorszej koniunktury związanej z pandemią koronawirusa.

Podczas poprzedniej kampanii wyborczej przed pięcioma laty Andrzeja Duda obiecywał podniesienie kwoty wolnej do 8 tys. zł. Postulat zawarła w expose także premier Beata Szydło.

Jednak obóz Zjednoczonej Prawicy nie zrealizował swojej obietnicy. Już jako prezydent Andrzej Duda złożył co prawda projekt powszechnej podwyżki kwoty wolnej do 8 tys. zł, ale większość sejmowa w toku prac legislacyjnych znacząco go zmodyfikowała, a następnie głowa państwa podpisała ustawę.

"Kwota wolna w wysokości 8 000 zł rocznie przysługuje podatnikom, których roczny dochód do opodatkowania nie przekracza tej kwoty. Podatników uzyskujących dochody w przedziale od 8 000 zł do 13 000 zł rocznie obowiązuje mechanizm stopniowo zmniejszanej kwoty wolnej, a w przypadku dochodów przekraczających 13 000 zł jej wartość wynosi 3 091 zł rocznie, co odpowiada dotychczasowej wysokości kwoty wolnej, utrzymywanej od 2009 r. Kwota wolna o nominalnie niezmienionym poziomie przysługuje podatnikom z dochodami do wysokości progu podatkowego (85 528 zł rocznie), zaś przy dochodach przekraczających ten poziom jej wartość jest stopniowo ograniczana, a przy dochodzie do opodatkowania powyżej 127 000 zł rocznie – całkowicie wycofywana (w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków wysokości podanych wyżej progów są dwukrotnie wyższe)" - tłumaczą Michał Myck, Monika Oczkowska i Kajetan Trzciński w "Komentarzu Przedwyborczym CenEA" z 22 czerwca.

Zamrożenie kwoty wolnej dla większości pracujących przy rosnących zarobkach jest faktycznie cichą podwyżką podatków.

Dlaczego nie wprowadzono powszechnej podwyżki kwoty wolnej zgodnie z wcześniejszymi obietnicami? Wydawało się, że byłoby to "za drogie", czyli zbyt mocno ograniczyłoby wpływy budżetowe, co przy utrzymaniu wydatków oznaczałoby wzrost deficytu.

W kolejnych latach rząd "znajdował" jednak pieniądze, choćby na programy socjalne. Sztandarowym było rozszerzenie programu "Rodzina 500+" - od 1 lipca 2019 r. środki są przyznawane na każde dziecko (również pierwsze), bez względu na poziom dochodów w rodzinie.

Analitycy CenEA wskazują, że "roczny koszt upowszechnienia świadczenia wychowawczego 500+ poprzez likwidację w 2019 r. kryterium dochodowego na pierwsze dziecko jest bardzo zbliżony do kosztu powszechnego podniesienia kwoty wolnej do 8 000 zł". Całkowity "koszt" (po stronie państwowej kasy, dla gospodarstw domowych jest to korzyść) tych rozwiązań wynosi bowiem odpowiednio 19,3 mld zł i 20,4 mld zł.

/ Komentarz Przedwyborczy CenEA 22/06/2020

"Wydaje się zatem, że z punktu widzenia poziomu deficytu sektora finansów publicznych, wprowadzenie każdego z nich miałoby podobne skutki. (...) całkowite roczne korzyści w wyniku podniesienia kwoty wolnej od podatku dla wszystkich podatników byłyby stosunkowo równo rozłożone wśród gospodarstw w całym rozkładzie dochodów" - piszą eksperci. "Z punktu widzenia sytuacji budżetowej obietnica Prezydenta dotycząca uniwersalnego podniesienia kwoty wolnej od podatku była w takim samym stopniu możliwa do realizacji jak rozszerzenie programu 500+" - zauważają.

Analitycy podzielili społeczeństwo na dziesięć grup obejmujących po 10% populacji, od gospodarstw o najniższych dochodach do dyspozycji do gospodarstw najzamożniejszych, wyliczonych na podstawie tzw. dochodu ekwiwalentnego.

Rozszerzenie 500+ na każde dziecko "przyniosło korzyści głównie rodzinom o wysokich dochodach – 28,8% całkowitych kosztów upowszechnienia świadczenia 500+ trafia do gospodarstw domowych z dwóch najwyższych decylowych grup dochodowych, a jedynie 6,1% – do najbiedniejszych 20% populacji. W przypadku podziału kosztu uniwersalnego podniesienia kwoty wolnej do 8 000 zł rocznie wartości te wynosiłyby odpowiednio 21,7% i 14,7%" - twierdzą autorzy komentarza.

"Realizacja podatkowej obietnicy przedwyborczej Andrzeja Dudy prowadziłaby do wzrostu dochodów gospodarstw w pierwszych trzech grupach decylowych o odpowiednio 2,7%, 3,4% i 3,3%. Natomiast upowszechnienie świadczenia wychowawczego 500+ w 2019 r. podniosło dochody gospodarstw w tych grupach jedynie o odpowiednio 0,7%, 1,6% i 2,2%. Z punktu widzenia najzamożniejszych gospodarstw oba rozwiązania miałyby podobny efekt, przekładając się na wzrost dochodów na poziomie około 1%".

/ Komentarz Przedwyborczy CenEA 22/06/2020

Realizacja obietnicy powszechnego podniesienia kwoty wolnej byłaby zatem korzystniejsza niż upowszechnienie 500+ z punktu widzenia ograniczania ubóstwa i pomocy gospodarstwom o najniższych dochodach. Analitycy CenEA uważają, że mogłoby również stanowić istotny bodziec z punktu widzenia utrzymania lub zwiększania poziomu aktywności zawodowej dla wielu osób. W okresie spowolnienia gospodarczego i gorszej sytuacji na rynku pracy może się to okazać "ważnym elementem wspomagającym wyjście gospodarki z kryzysu". Beneficjentami 500+ jest blisko 7 mln gospodarstw domowych, z podwyżki kwoty wolnej skorzystałoby blisko 13 mln.

MKa

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (55)

dodaj komentarz
jas2
Wszelkie pomysły ulg podatkowych popieram, ale powinny mieć dodatkowy warunek:
Pozostawanie w związku małżeńskim i posiadanie minimum 3 dzieci.
Takim ludziom można dawać różne przywileje, ulgi, dotacje, wcześniejsze emerytury itd.
Wszystko powinno być proporcjonalne do ilości posiadanych dzieci.
Kobiety bezdzietne
Wszelkie pomysły ulg podatkowych popieram, ale powinny mieć dodatkowy warunek:
Pozostawanie w związku małżeńskim i posiadanie minimum 3 dzieci.
Takim ludziom można dawać różne przywileje, ulgi, dotacje, wcześniejsze emerytury itd.
Wszystko powinno być proporcjonalne do ilości posiadanych dzieci.
Kobiety bezdzietne powinny mieć wiek emerytalny równy (albo wyższy) z mężczyznami i płacić jałówkowe (kobiece bykowe).
Starzy kawalerowie powinni płacić płacić bykowe.
Dlaczego? Państwo to "ludność + terytorium" i może istnieć tylko wtedy jeśli na tym terytorium będzie ludność. Bez ludności nie ma państwa. Bez dzieci nie będzie państwa.
artimu
posłowie mają kwotę wolną od podatku wysokości 27 tyś.
a prezydent jaką ?
wkupiesila
Cyganie wielodzietni, menele i niepracujący rodzice dziękują podatnikom za wsparcie ! Pracujcie ciężej, potrzebujemy dużo pieniędzy. Nie oszczędzajcie się. Nasze dzieci mają duże potrzeby przecież wszystkie dzieci są wspólne. Wasze się chętnie podzielą pieniędzmi
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pluto85md
U nas i tak wszystko na opak. Kwoty wolnej dziś nie ma, bo co to jest 3 tys brutto. Dla większości to mniej niż jedna pensja, a jak zarabiasz lepiej i trzepiesz nadgodziny to w nagrodę, twoja kwota wolna od podatku z maleje do 0 -powyżej progu podatkowego 85 tys brutto kwota maleje do zera, przy jednoczesnym wejściu w programie U nas i tak wszystko na opak. Kwoty wolnej dziś nie ma, bo co to jest 3 tys brutto. Dla większości to mniej niż jedna pensja, a jak zarabiasz lepiej i trzepiesz nadgodziny to w nagrodę, twoja kwota wolna od podatku z maleje do 0 -powyżej progu podatkowego 85 tys brutto kwota maleje do zera, przy jednoczesnym wejściu w programie 32% podatku.
londonern
To zdjecie powinno zawsze miec komentarz z Misia: sluszna linie ma nasza wladza :D
wic
Bangladesz podnosi właśnie kwotę wolną od podatku do równowartości 14.000 PLN
marianpazdzioch
Namibia, jeden z bogatszych krajów Afryki ma 16 tys. zł.
olot
500+ na jedno dziecko przez 12 miesięcy daje 6000PLN, co oznacza, że osoba zarabiająca ok 7000PLN miesiecznie/ 84000PLN rocznie dostaje zwrot prawie całego zapłaconego podatku. Osoba, która zarabia mniej odstaje więcej z 500+ niż odliczenia na podatek.
jas2
Dlatego 500+ jest lepsze niż kwota wolna od podatku.

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki