REKLAMA

Wyraźne wzrosty dolara. Mocna przecena na rynkach surowców

2021-09-16 16:40
publikacja
2021-09-16 16:40
Wyraźne wzrosty dolara. Mocna przecena na rynkach surowców
Wyraźne wzrosty dolara. Mocna przecena na rynkach surowców
fot. Tom Mueller / / imagebroker.net

Inwestorzy w czwartek po południu nie mogą narzekać na nudę. Sporo dzieje się na rynkach surowcowych, a także na foreksie, gdzie wyraźnie umacnia się dolar.

O blisko 1 proc., czyli o 3,66 grosza, drożał w czwartek po południu dolar. Cena amerykańskiej waluty wyznaczona w złotych osiągnęła tym samym wrześniowe maksima. 

Słabość złotego była widoczna i na innych parach walutowych, choć spadki tam były mniejsze. Na parze z euro (EUR/PLN) kurs szedł w górę o 0,3 proc., na franku (CHF/PLN) o 0,14 proc., a na funcie (GBP/PLN) o 0,26 proc.

kliknij, by przejść do notowań (Bankier.pl)

Wyraźnie zatem widać, że mocne zmiany na parze USD/PLN są w większym stopniu zasługą mocnego dolara niż słabego złotego. Dolar zyskiwał też między innymi na bardzo ważnej parze z euro, kurs EUR/USD szedł w dół o 0,6 proc.

W tym kontekście warto dodać, że jednym z głównych rynkowych tematów dnia są problemy Evergrande. Deweloperski gigant z Chin jest coraz bliżej bankructwa. Rosną obawy o to, że plajta gigantycznego dewelopera rozleje się po innych spółkach i sektorach oraz wstrząśnie nastrojami chińskich inwestorów indywidualnych.

Chińskie problemy w połączeniu z mocnym dolarem przełożyły się także na rynek surowcowy. Złoto tanieje o 2,3 proc., podobnie miedź, a srebro aż o 5 proc. Przecenę obserwujemy i na rynku ropy, sięga ona jednak tylko 0,8 proc.

Niemniej złoty przez ostatnie dni również względnie raził słabością także ze względu na tematy wewnętrzne. Polska waluta wyraźnie się osłabia, reagując po części na wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego i innych członków Rady Polityki Pieniężnej, którzy pomimo ponad 5-procentowej inflacji nie chcą porzucić polityki zerowych stóp procentowych. 

AT

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
antek10
PLN to szmaciana waluta - 2 tygodnie temu jazda względem dolara do 3.78 teraz juz 3.89
talmud
normalni ludzie czekają do lutego 2022 kiedy to królem parkietu zostanie...........digital yuan.....LMAO
moura
I bardzo dobrze, złotówka może być i jeszcze tańsza będziemy więcej mogli eksportować. Pensje rosną, więc inflacją nie ma się co przejmować, przynajmniej ludzie godnie zarabiają a nie to co za Tuska było..
krokus12
Ale teraz też godnie wydajemy inflacja jest większa od wzrostu płac nie mówiąc już o wzroście do emerytur .
moura odpowiada krokus12
Inflacja jest 2x mniejsza niż wzrost płac, głupoty opowiadasz. Pooglądaj Wiadomości o 19.30 a nie TVN oni we wszystkim widzą problem
volksempfanger odpowiada moura
Załóż jakąś gdzieś zrzutkę, dołożymy ci się do jakiegoś abonamentu TV.
prawnuk odpowiada moura
komediant. Może nie wiesz, ale pensje rosną każdemu inaczej. Np ta pani blondynka w TVP nie ma podwyżki - i ciągle wegetuje za 50 tysi na miesiac
prawnuk
a i dzięki za pocieszenie, że ropa jest tańsza i powinna być droższa
krokus12 odpowiada moura
Wzrost płac około 5 % waloryzacja emerytur 4,24 inflacja 5,5% dane GUS realnie koło 8 % bo PIS miesza przy koszykach .
moura odpowiada krokus12
Nic nie miesza, sami mieszacie. Jest dobrze i koniec kropka.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki