REKLAMA

Wyniki grupy Cognor w I kw. '20 bez wpływu koronawirusa

2020-04-06 15:18
publikacja
2020-04-06 15:18
Wyniki grupy Cognor w I kw. '20 bez wpływu koronawirusa
Wyniki grupy Cognor w I kw. '20 bez wpływu koronawirusa
/ Cognor SA

W wynikach grupy Cognor za I kwartał 2020 roku nie będzie jeszcze widać wpływu epidemii koronawirusa, a EBITDA powinna pozostać zbliżona do ubiegłorocznego poziomu 26,8 mln zł - poinformował PAP Biznes Krzysztof Zoła, członek zarządu spółki.

"W wynikach grupy Cognor za pierwszy kwartał nie będzie widać jeszcze wpływu epidemii koronawirusa. Jesteśmy w o tyle w dobrej sytuacji, że nie dotknęła nas jeszcze bezpośrednio żadna restrykcja ze strony administracji państwowej, tak jak to jest w przypadku różnego rodzaju usług. Pracujemy, pracują również budowy. Większość klientów z branży motoryzacyjnej także do tej pory działała. Do dzisiaj pracujemy na pełnych mocach produkcyjnych, nie notujemy spadku sprzedaży. Zakładam, że EBITDA grupy w pierwszym kwartale pozostanie na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego wykonania" - powiedział Zoła.

Krzysztof Zoła, Członek Zarządu Cognor Holding SA.
Krzysztof Zoła, Członek Zarządu Cognor Holding SA. (Cognor SA)W pierwszym kwartale 2019 roku EBITDA grupy wyniosła 26,8 mln zł, przy blisko 520 mln zł przychodów.

Członek zarządu Cognor wskazał, że sytuacja w kolejnych okresach jest niepewna.

"Nasi niemieccy klienci segmentu automotive przekazali nam informacje, że zamykają swoje magazyny, że nie można dostarczać do nich wyrobów. Co prawda nie odwołali zleceń na kolejne okresy, ale nie byli w stanie określić, kiedy możemy je dostarczyć. W związku z tym jest duża niepewność. W tej sytuacji staramy się przesuwać produkcję w kierunku stali niemotoryzacyjnych, do pewnego stopnia nam się to udaje. W zakładzie w Gliwicach, który produkuje dla budownictwa i w Stalowej Woli, który produkuje dla motoryzacji działamy na pełnych zdolnościach" - powiedział.

"To wynika także z problemów innych europejskich hut, mam na myśli przede wszystkim huty we Włoszech, gdzie oprócz 2 hut, wszystkie zostały zamknięte. Dostawy zostały zatrzymane ze względu na przerwy w pracy i utrudnienia w logistyce. To są nasi duzi konkurenci. Dlatego marzec będzie dla nas w tym roku najlepszym miesiącem, kwiecień zapowiada się podobnie. Trzeba pamiętać, że to przejściowa sytuacja, która w każdym momencie może się skończyć. Niepewność jest ogromna, cieszymy się każdym dniem, kiedy możemy pracować na pełnych mocach" - dodał.

Grupa Cognor prowadzi działalność w dwóch głównych obszarach: produkcji półwyrobów i wyrobów hutniczych ze stali zarówno długich (pręty gładkie, płaskowniki, kształtowniki), jak i płaskich (blachy grube i cienkie), a także skupu, przerobu i sprzedaży złomów stali i metali nieżelaznych.

W 2019 roku jej przychody wyniosły 1,9 mld zł. W ubiegłym roku 29 proc. sprzedaży półwyrobów i wyrobów gotowych trafiło do branży budowlanej, a 24 proc. do sektora motoryzacyjnego.

"Nie mamy obecnie problemów z dostępnością komponentów, nasi odbiorcy w większości normalnie funkcjonują i myślę, że przynajmniej przemysł budowlany będzie najpóźniej wyłączany. Nie mamy symptomów, abyśmy w najbliższym czasie musieli wstrzymywać produkcję w naszych zakładach. Nie planujemy też żadnych zwolnień" - powiedział.

Na koniec 2019 roku grupa zatrudniała 2.074 pracowników.

W ubiegłym roku jej zysk netto wyniósł 19,11 mln zł, a EBITDA sięgnęła 100,8 mln zł

"Proponujemy nie wypłacać dywidendy za 2019 rok. To jest pokłosie sytuacji z wirusem. Chociaż w naszym przypadku nie wygląda to najgorzej, to nie wiadomo jak się sytuacja się rozwinie. Najważniejsze jest, aby szczyt zachorowań przetoczył się w najbliższych dniach. To by pozwalało na powrót do normalności od kwietnia, początku maja. To może by pozwalało przejść nam +suchą stopą+ przez ten okres . W ślad za tym, co się będzie działo mogą być problemy z PKB, zawirowania na rynku walutowym, finansowym. Nikt nie wie, co się może zdarzyć. W tej sytuacji musimy budować płynność, jeszcze bardziej dyscyplinować kapitał obrotowy, żeby mieć jakiś zapas na gorsze czasy" - powiedział Zoła.

W 2019 roku Cognor przeznaczył 34,6 mln zł na wypłatę dywidendy, czyli 0,28 zł na akcję.

Grupa od 2018 roku realizuje program inwestycyjno-remontowy.

"W 2020 roku planujemy, że wydatki finansowe z tytułu nakładów inwestycyjnych, które przejdą przez rachunek przepływów pieniężnych, nie powinny przekroczyć 31 mln zł. Część inwestycji, które finansujemy poprzez leasing, nie rejestrujemy jako ujemny cash flow w rachunku przepływów" - powiedział członek zarządu.

"W stalowni w Gliwicach mamy do czynienia ze wzrostem głównie mocy produkcyjnych, a przypadku walcowni w Krakowie mamy do czynienia z zwiększeniem oferty produktowej. Oceniam, że zaangażowanie finansowe jest obecnie nieco poniżej 50 proc. w obu projektach. Projekt w stalowni w Gliwicach powinien się zakończyć już w tym roku, a w walcowni w Krakowie w przyszłym. Po ich wykonaniu zamkniemy duży plan inwestycyjny rozpoczęty w 2018 roku" - dodał.

W stalowni trwa modernizacja pieca EAF za 30 mln zł. Program inwestycyjny zakłada również wymianę transformatora kosztem 5 mln zł i instalację nowej stacji kompensacji mocy biernej kosztem 12 mln zł. Inwestycje mają potrwać do IV kw. 2020 roku i umożliwić wzrost produkcji z 400 tys. ton do około 550 tys. ton, a także zmniejszyć koszt zmienny o około 4 zł do tony stali surowej.

Program inwestycji w walcowni w Krakowie zakłada modernizację klatek grupy wstępnej za 7 mln zł z terminem realizacji w III kw. 2020 roku, modernizację pieca grzewczego za 12 mln zł z terminem realizacji w IV kw. 2020 roku oraz modernizację klatek i wykańczalni kosztem 62 mln zł z terminem realizacji w I kw. 2021 roku.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki