Wydajemy smartfonem. 65 mln transakcji finansowych kwartalnie

analityk Bankier.pl

Polacy wykonują coraz więcej transakcji finansowych (przelewów, płatności za zakupy, spłat kredytów itp.) za pomocą smartfonów. W drugim kwartale 2018 roku klienci 13 ankietowanych przez nas banków wykonali łącznie ponad 65 mln operacji. To wzrost o 83 proc. w stosunku do danych prezentowanych rok temu.

Z kwartału na kwartał przybywa użytkowników bankowości mobilnej. Z danych zebranych przez branżowy serwis PRNews.pl wynika, że na koniec pierwszego półrocza 2018 r. z bankowości mobilnej korzystało łącznie 10 mln osób. To klienci banków którzy logowali się regularnie do aplikacji mobilnych, serwisów lite i wersji RWD z poziomu swoich smartfonów. Samych użytkowników aplikacji było 6,6 mln.

Przelew, zakupy, spłata kredytu - coraz częściej przez smartfona
Przelew, zakupy, spłata kredytu - coraz częściej przez smartfona (YAY Foto)

Użytkownicy bankowości mobilnej są coraz bardziej aktywni. Z danych, które PRNews.pl zebrał z 13 banków o profilu uniwersalnym, wynika, że w drugim kwartale 2018 r. wykonano łącznie 65 mln operacji finansowych (wlicza się do nich m.in. płatności za zakupy, przelewy – m.in. na telefon, spłaty kredytów itd.) w bankowych aplikacjach mobilnych. To wzrost o 83 proc. w porównaniu do danych prezentowanych w takim samym okresie ubiegłego roku.

 

Najbardziej aktywni byli klienci: PKO BP (19,8 mln transakcji), ING Banku Śląskiego (15,5 mln transakcji), Banku Millennium (9,6 mln transakcji), Santander Banku Polska (9,1 mln transakcji) i Banku Pekao (5,7 mln). Wzrost liczby realizowanych operacji świadczy o tym, że klienci coraz chętniej używają bankowości mobilnej do codziennego bankowania. Banki podają, że przybywa im klientów, którzy w żargonie bankowym określani są terminem „mobile only”. To osoby, które obsługują swoje finanse tylko z poziomu smartfona – nie używają w tym celu komputerów. Na koniec czerwca 2018 r. takich klientów było ponad 3 mln.

Te i inne szczegółowe dane znajdują się w raporcie „Polska bankowość w liczbach – II kw. 2018 r.”.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.