REKLAMA

Wrześniowe spowolnienie w sprzedaży detalicznej

2016-10-19 14:00
publikacja
2016-10-19 14:00
FORUM

Dane o sprzedaży detalicznej okazały się słabsze od oczekiwań ekonomistów. W ujęciu rok do roku sprzedaż wciąż jednak rośnie.

Jak wynika z najnowszych informacji GUS, we wrześniu tego roku sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła o 4,8% w ujęciu rocznym wobec wzrostu w sierpniu o 5,6%. Analitycy spodziewali się tymczasem dynamiki na poziomie 6%.

Sprzedaż detaliczna towarów / GUS

Jak zwykle, warto zwrócić także uwagę na dane w cenach stałych. Tu odnotowano wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym o 6,3% wobec wzrostu o 7,8% w sierpniu. W ujęciu miesięcznym wartość sprzedaży detalicznej w cenach bieżących spadła o 1,2%, zaś w cenach stałych o 1,4%.

 

Towary / GUS

Największe wzrosty odnotowano w kategoriach farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny (+16,5% w cenach stałych) oraz pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach (+14,6%). Do tej ostatniej zalicza się m.in. supermarkety. Dwucyfrową dynamikę zanotowały także tekstylia, odzież i obuwie. Zawiodła kategoria pozostałe, która jako jedyna znalazła się pod kreską (-7.1%). Pozostałe kategorie osiągnęły wynik zbliżony do wyniku całej sprzedaży.

Dane podane dziś przez GUS dotyczą przedsiębiorstw handlowych i niehandlowych o liczbie pracujących powyżej 9 osób. Grupowania przedsiębiorstw dokonano na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności 2007 (PKD 2007), zaliczając przedsiębiorstwo do określonej kategorii według przeważającego rodzaju działalności.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~przyspieszenie
tytuł artykułu:
"Wrześniowe spowolnienie w sprzedaży detalicznej"

Spowolnienie tylko względem poprzedniego miesiąca. Na pierwszym z dołączonych do artykułu wykresów widać naprzemienne miesięczne maksima i minima, więc takie wahania są normalne. Jeśli jednak przyjrzeć się dłuższej tendencji,
tytuł artykułu:
"Wrześniowe spowolnienie w sprzedaży detalicznej"

Spowolnienie tylko względem poprzedniego miesiąca. Na pierwszym z dołączonych do artykułu wykresów widać naprzemienne miesięczne maksima i minima, więc takie wahania są normalne. Jeśli jednak przyjrzeć się dłuższej tendencji, widać że mniej więcej od kwietnia tego roku kolejne minima są coraz wyższe, maksima również. Nietrudno się domyślić dlaczego ten wzrost zaczął się akurat w kwietniu - 500+. Ciekawe jak długo to się utrzyma...
~szczurek
spoko , w grudniu na sprzedaży będzie rekord ...
~jestem_w_szoku
to pińset plós dla patologii nie działa?
~silvio_gesell
Akurat dałem do dysponowania mojej żonie, więc miarkuj słowa. :)
~Dziadzio_emeryt
Dziadki i babki rzuciły się po 75-ce na darmowe leki :):):):):)
~dlaczego
tak się zastanawiam :)

dlaczego statystycy wrzucają razem kosmetyki i ... sprzęt ortopedyczny ?

.
~antymorda
Mordasewicz zaraz bedzie trabił, ze 100 mln trzeba zwolnic. i płace za duże. i ze ostrzegał.
~antypejs
a ktoś normalny bierze na poważnie ujadanie tego kabareciarza?
~xxx
Wiadomo, że Agora źle zapewne życzy rządowi - ale żeby aż tak "kłamać"?

"Wrześniowe spowolnienie w sprzedaży detalicznej" - a sprzedaż wzrosła o 4,8%

Nic dziwnego że Agora powoli bankrutuje - skoro są tak nierzetelni.
lasekdrugi
"spowolnienie" oznacza zmniejszenie dynamiki wzrostu co miało miejsce we wrześniu.

Tłumacząc to tak jak byś zwolnił podczas biegu, poruszasz dalej do przodu choć wolniej niż zakładałeś. w tym wypadku porównujesz czas okrążenia. jeżeli zwolnisz jeszcze mocniej to okrążenie przebiegniesz wolniej
"spowolnienie" oznacza zmniejszenie dynamiki wzrostu co miało miejsce we wrześniu.

Tłumacząc to tak jak byś zwolnił podczas biegu, poruszasz dalej do przodu choć wolniej niż zakładałeś. w tym wypadku porównujesz czas okrążenia. jeżeli zwolnisz jeszcze mocniej to okrążenie przebiegniesz wolniej niż poprzednie, jeżeli zaś przyspieszysz wynik będzie jeszcze lepszy.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki