REKLAMA

Wrocławscy radni przyjęli uchwałę ws. finansowania przez miasto in vitro

2019-01-17 16:31
publikacja
2019-01-17 16:31

Wrocławscy radni przyjęli w czwartek uchwałę ws. wprowadzenia dofinansowania z budżetu miasta programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Uchwała zakłada, że roczny budżet programu miałby wynosić 2,1 mln zł, a dofinansowanie dla pary wynosiłoby do 5 tys. zł.

fot. Thomas Lebie / / FORUM

Za przyjęciem uchwały głosowało 21 radnych, przeciw było ośmiu, a siedmiu wstrzymało się od głosu.

Projekt uchwały ws. finansowania przez miasto programu leczenia niepłodności metodą in vitro zgłosili radni Nowoczesnej. Inicjatywę poparł prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. "Wspierałem to rozwiązanie w kampanii wyborczej, wspieram i teraz. Jestem za życiem i tu postawię kropkę" - powiedział prezydent podczas debaty w radzie miejskiej.

Referując projekt radna Nowoczesnej Magdalena Razik-Trziszka powiedziała, że celem uchwały jest "ograniczenie medycznych i społecznych skutków niepłodności". "Naszym celem jest też zapewnienie najwyższych standardów leczenia niepłodności i zapewnienie dostępu do najnowocześniejszych metod wszystkim mieszkańcom, bez względu na ich dochód. Chcemy też przeciwdziałać negatywnym skutkom demograficznym oraz zwiększyć dostępność i obniżyć koszty leczenia niepłodność" - mówiła.

Według uchwał o dofinansowanie będą mogły starać się pary płacące podatki we Wrocławiu (nie muszą to być małżeństwa). Razik-Trziszka mówiła, że według resortu zdrowia procedura in vitro kosztuje średnio ponad 7,5 tys. zł. "Nasz program zakłada dofinansowanie do 5 tys. zł, co daje nam możliwość zabezpieczenia tej kwoty dla 420 par rocznie" - powiedziała. W tym roku program ma kosztować miasto 2,1 mln zł. Operator programu ma być wybrany przez Miasto Wrocław w konkursie.

Jak mówiła radna, wrocławski program in vitro otrzymał pozytywną opinię rządowej Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Projekt uchwały krytykowali radni PiS. Wskazywali na uchybienia prawne oraz kwestie społeczne i etyczne. Swój sprzeciw do projektu uchwały wyraziła również Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej.

Wrocławski program in vitro był głosowany po raz drugi. W 2017 r. Rada Miasta Wrocławia odrzuciła projekt uchwały w tej sprawie.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ hgt/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
dyktator_kaczka
Brawo wreszcie większość radnych Wrocławia, pomaga parom które chcą mieć dziecko. Nie zmusza na siłę do rodzenia tych Polek, które z różnych względów (w tym zdrowotnych czy społęcznych) dzieci mieć nie chcą.
tindala
Naturalnie w pakiecie z obowiązkowym prawem do aborcji.

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki