REKLAMA

Wrocław: miasto i firma Nokia podpisały list intencyjny o współpracy

2018-08-09 16:16
publikacja
2018-08-09 16:16

Opracowanie i realizacja strategii inteligentnego miasta, m.in.: w zakresie zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej zakłada podpisany w czwartek list intencyjny o współpracy pomiędzy Miastem Wrocław, a firmą Nokia Solutions and Networks.

/ fot. Hanna Hylińska / Bankier.pl

Wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj podkreślił, że miasto chce wykorzystać potencjał Nokii, która w stolicy Dolnego Śląska zatrudnia ponad cztery tysiące osób. Bluj przypomniał, że Wrocław od jakiegoś czasu realizuje projekt Smart City. Polega on na próbie wykorzystania nowych technologii z korzyścią dla mieszkańców miasta. We Wrocławiu to na przykład Inteligentny System Transportu - mówił.

Podpisany w czwartek list intencyjny zakłada współpracę Miasta Wrocławia i Nokii ws. opracowania i realizacji strategii inteligentnego miasta. Chodzi m.in. o zwiększenie interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej, a także podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie nowych technologii.

Bluj poformował, że początkiem tej współpracy będzie realizacja dwóch projektów badawczo-rozwojowych. Pierwszy to opracowanie nowego modelu przystanku komunikacji miejskiej. Będzie on interaktywny. My będziemy wysyłać komunikaty mieszkańcom dotyczące na przykład wydarzeń w najbliższej okolicy, i mieszkańcy będą mogli wysyłać komunikaty nam. Chcemy, by na tym przystanku była zieleń i być może takie urządzenia, które w upalne dni będą chłodzić pasażerów - mówił Bluj.

W ramach drugiego z projektów ma powstać narzędzie określające w bardzo dokładny sposób położenie pojazdów komunikacji miejskiej. Przez to na przykład tramwaje będą płynniej przejeżdżały przez skrzyżowania, ponieważ system będzie wysyłał sygnał i światła będą zmieniły się na zielone - mówił Bluj.

Prezes Nokia Solutions and Networks Piotr Kaczmarek powiedział, że we wrocławskim oddziale Nokii opracowywane są technologie przyszłości, m.in. 5G. Cieszy nas to, że nasz potencjał możemy wykorzystać do opracowanie strategii inteligentnego miasta. Te dwa projekty to dopiero początek współpracy - powiedział.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
oppel
Miasto to nie tylko kopcące samochody ale tez ludzie którzy podróżują komunikacja miejska albo pieszo lub - rowerami. Komunikacja niskoemisyjna powinna mieć pierwszeństwo przed autami i dobrze ze Wrocław to rozumie.
karbinadel
Ja to wszystko rozumiem - i nawet się z tym zgadzam. Jednak zawsze zostaje kwestia rozsądnego wyważenia proporcji. W Niemczech czy Holandii, gdzie ruch rowerowy w miastach jest znacznie większy niż u nas, nikt nie buduje ścieżek kosztem przepustowości ulic. Są inne sposoby, tylko trzeba trochę wysilić mózgownicę. Ale Ja to wszystko rozumiem - i nawet się z tym zgadzam. Jednak zawsze zostaje kwestia rozsądnego wyważenia proporcji. W Niemczech czy Holandii, gdzie ruch rowerowy w miastach jest znacznie większy niż u nas, nikt nie buduje ścieżek kosztem przepustowości ulic. Są inne sposoby, tylko trzeba trochę wysilić mózgownicę. Ale żeby ją wysilić, trzeba ją najpierw posiadać.
karbinadel
Kolejne wyrzucanie pieniędzy na bzdury, żeby się można było w mediach innowacyjnością pochwalić. Jeśli ktoś uważa, że tzw. Inteligentny System Transportu jest "z korzyścią dla mieszkańców miasta", to nie ma pojęcia o życiu codziennym we Wrocławiu. Cała korzyść z wybudowania obwodnicy autostradowej Kolejne wyrzucanie pieniędzy na bzdury, żeby się można było w mediach innowacyjnością pochwalić. Jeśli ktoś uważa, że tzw. Inteligentny System Transportu jest "z korzyścią dla mieszkańców miasta", to nie ma pojęcia o życiu codziennym we Wrocławiu. Cała korzyść z wybudowania obwodnicy autostradowej została zaprzepaszczona w ciągu kilku lat, między innymi za sprawą różnych "nowoczesnych" rozwiązań, jak na przykład budowa infrastruktury rowerowej kosztem pasów dla ruchu samochodowego.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki