Wraca 100-proc. wynagrodzenie za czas choroby dla mundurówek

Przywilej 100 procent wynagrodzenia za czas choroby wróci - zapowiedział Mariusz Błaszczak na wczorajszym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, podczas którego resort spotkał się ze związkowcami

Rząd PO-PSL zrównał w 2012 roku procentowe wynagrodzenie służb mundurowych za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim z procentowym wynagrodzeniem chorobowym cywilów. Od tego czasu obowiązuje 80 proc. stawka za każdy dzień absencji przeznaczonej na powrót do zdrowia. W lipcu nowy szef MSWiA zapowiedział zmiany w tym zakresie, które zostaną wprowadzone w najbliższym czasie. 

Wraca 100-proc. wynagrodzenie za czas choroby dla mundurówek
Wraca 100-proc. wynagrodzenie za czas choroby dla mundurówek (fot. Jaap Arriens/NurPhoto / Zuma Press)

Rok 2012 - zmiany w zakresie uposażenia służb mundurowych

Wcześniejsza reforma obniżająca wynagrodzenie za czas absencji chorobowej funkcjonariuszy była spowodowana nadużyciami w służbach mundurowych, o których czytamy w uzasadnieniach do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych: 

"Dane statystyczne dotyczące zwolnień lekarskich w poszczególnych służbach mundurowych są alarmujące. Dla przykładu, w 2010 r. miesięcznie łączna liczba dni, na które udzielono
zwolnień lekarskich w Policji wynosiła ok. 192 tys., w Straży Granicznej ok. 36 tys., w Służbie Więziennej ok. 33 tys., w Państwowej Straży Pożarnej ok. 18 tys. oraz ok. 134 tys. w resorcie obrony narodowej.

Średnia absencja chorobowa przypadająca na jednego funkcjonariusza w 2010 r. wynosiła w Policji - 24 dni, w Straży Granicznej - 27 dni, w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym - 19 dni, w Biurze Ochrony Rządu - 17 dni natomiast dla żołnierza zawodowego wynosiła - 17 dni. Podobne trendy utrzymują się w 2011 r. i 2012 r."

ZUS przedstawił dane mówiące o tym, że w pierwszym półroczu 2010 roku przeprowadzono 154,1 tys. badań kontrolnych, w efekcie których 15,9 tys. osobom wydano decyzje wstrzymujące dalszą wypłatę zasiłku chorobowego - to między innymi te dane były powodem wprowadzenia zmian, które zmniejszały procentową wysokość wynagrodzenia służb mundurowych za czas choroby. 

Nowa wysokość wynagrodzenia za przebywanie na zwolnieniu lekarskim 

Już w lipcu bieżącego roku związki zawodowe postulowały przywrócenie 100 proc. wynagrodzenia za czas absencji chorobowej. Wówczas resort MSWiA zapowiedział, że przyjrzy się ustawie. Do sprawy powrócono wczoraj podczas spotkania MSWiA ze stroną związkową, Mariusz Błaszczak oficjalnie zapowiedział powrót do 100 proc. wynagrodzenia za czas choroby.

Związki postulowały nie tylko o powrót do zmian sprzed 2012 roku, ale również o wydłużenie czasu, podczas którego chory otrzymywał 100 proc. wynagrodzenia o 90 dni. Podczas wczorajszych rozmów zapowiedziano, że czas ten wyniesie 30 dni. 

Resort poinformował na swojej stronie, że minister Mariusz Błaszczak przychylił się do postulatów związkowców w sprawie procentowej wysokości wynagrodzenia. – Zdecydowaliśmy, że przygotujemy nowelizację ustawy. W ciągu roku w 100 procentach będzie płatne 30 dni zwolnienia lekarskiego funkcjonariuszy – zapowiedział szef MSWiA.

Biuro prasowe MSWiA poinformowało, że obecnie trwają prace nad projektem i nie można na tę chwilę wskazać dokładnej daty wprowadzenia zmian.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~Rozczarowany

"Minister" będzie miał swój mały sukcesik - zyska uznanie i poparcie środowiska. Koszty, celowość, sprawiedliwość społeczna, kompleksowe patrzenie na sprawy Polski i Polaków - to wszystko bez znaczenia... Ci co się dołożą do tych dodatkowych 20% - czyli my wszyscy - zaraz o tym zapomną. Brak słów!

! Odpowiedz
3 4 ~Ferdek

mundurowi na L4 powinni otrzymywać 200%

! Odpowiedz
0 5 ~step

Wraca PRL.

! Odpowiedz
0 19 ~LeonZ

Znowu policjanci wygrają konkurs na najbardziej chorowity zawód w Polsce. Już kiedyś dzierżyli palmę zwycięzców w sposób niezagrożony. Swoją droga ciekawe dlaczego PiS przekupuje resorty siłowe? Czyżby szykowała się do rozprawy z narodem za rok czy dwa?

! Odpowiedz
2 12 ~jj

Zazdrośnicy, te polskie piekiełko, postawa psa ogrdnika... Lepiej byście pomyśleli jak jeszcze bardziej pomóc biednym mundurowym proponuję np. dodatkowy dzień wolny za przechorowany dzień chorobowy, przy chorobie powyżej 30 dni dodatkowy 20% dodatek do pensji, obligatoryjny dodatkowy wolny dzień płatny dla współmałżonka na opieke nad chorym fonkcjonariuszem itp. Przecież jest ich ledwo jakieś 100.000. damy radę :))

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 21 ~kazio

Panie Błaszczak a myślałem, że pan mądrzejszy a tu wygląda że nie

! Odpowiedz
1 17 ~mąż

jak to przeczytałem to żona od razu mnie z domu wyrzuciła bo zacząłem przeklinać......

! Odpowiedz
3 8 ~student

Wywalają kilkuset kierowników postPRL z policji... wiec chca się ubezpieczyć...

! Odpowiedz
5 34 ~Zofia

Władza totalitarna musie mieć słuzby siłowe w kieszeni. Za nasze pieniądze.

! Odpowiedz
3 34 ~jpw

Kupowanie kolejnych grup elektoratu za pieniądze podatnika,czyli nasze.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.