REKLAMA

Wojna nasili niedobór kadr w IT

2022-03-14 07:18
publikacja
2022-03-14 07:18
Wojna nasili niedobór kadr w IT
Wojna nasili niedobór kadr w IT
fot. ThisIsEngineering / / Pexels

Rosyjska napaść na Ukrainę wywoła wielkie przetasowanie na rynku usług IT w naszym regionie. Zachodnie firmy, wycofując się z Rosji i Białorusi, kierują się teraz m.in. do Polski. Wzrośnie więc popyt na deficytowych już specjalistów IT - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita".

"Mamy ogrom pracy i cały czas jej przybywa. Widzimy teraz zwiększony wzrost zapotrzebowania na usługi IT, co niewątpliwie ma związek z wojną w Ukrainie" – mówi cytowany w "Rz" Konrad Weiske, wiceprezes Organizacji Pracodawców Usług IT SoDA i prezes spółki Spyrosoft SA.

Konrad Weiske przypomina, że Ukraina, Rosja i Białoruś miały mniej więcej jedną trzecią outsourcingu usług IT w naszym regionie. Rosyjska agresja bardzo ograniczyła możliwości ich realizacji w Ukrainie, choć wiele ukraińskich firm przeniosło specjalistów w bardziej bezpieczne regiony kraju i nadal działa.

Z kolei sankcje wymierzone w reżim Putina zmusiły wiele globalnych korporacji do zawieszenia działalności swoich centrów usług w Rosji, tym bardziej że wskutek blokady rozliczeń bankowych nie mogą przekazywać pieniędzy na wypłaty dla pracowników. W obecnej sytuacji nieprędko tam wrócą. Podobnie wygląda sytuacja na Białorusi - czytamy w "Rz".

Jak napisano, to oznacza, że projekty ze Wschodu będą przenoszone do innych krajów, w tym także do Polski. Już się to dzieje, co potwierdza Małgorzata Wiśniewska, szefowa Avenga Poland. "Zapotrzebowanie na informatyków w naszym kraju znacznie wzrosło z powodu przenoszenia się do Polski firm korzystających dotychczas z zasobów IT na Ukrainie. Przy niezmienionej liczbie specjalistów oznacza to jeszcze większy niedobór niż dotychczas" – mówi gazecie Wiśniewska.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

autor: Mieczysław Rudy

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
trebortrebor
nie zapomnijmy dodać, że ceny nieruchomości też wzrosną
qwertas
Tak bo Ukraińcy przyjeżdzają do Polski z taczkami dolarów i euro. Będą rzucać się by kupować tutaj nieruchomości. Z czego? Za co? Trzeba mieć dobrze płatną pracę najpierw. Ale naganiam dalej i mocniej. Stopy procentowe będą ponad 5% i ceny mieszkań czeka tylko obniżka.
wilanow
No tak, bo to przecie informatyk musi stworzyć apkę na fona która odbuduje Ukrainę. Dwa lata temu przyszedł do mnie student na inżynierkę, nie wie co ma robić, nie wie co chce, to poprosiłem aby na początek wymienił przewód zasilający w skanerze XRF. Pogrzebał w telefonie a potem zadał pytanie "ale jak to, tak ręcznie?".No tak, bo to przecie informatyk musi stworzyć apkę na fona która odbuduje Ukrainę. Dwa lata temu przyszedł do mnie student na inżynierkę, nie wie co ma robić, nie wie co chce, to poprosiłem aby na początek wymienił przewód zasilający w skanerze XRF. Pogrzebał w telefonie a potem zadał pytanie "ale jak to, tak ręcznie?". Fakt - lepszy będzie informatyk.
dreustachy
Matki z dziećmi i starcami nie zapchają rosnącej dziury.
anszej_juda
tak, tak, ciągle brakuje 50 tys. informatyków
ameba1
Tak, brakuje. Nie wiem ile "sztuk", ale wiem, że na kogoś z doświadczeniem czekasz teraz miesiącami.
piotr76
Z jednej strony bardzo brakuje ludzi którzy potrafią samodzielnie zrobić cokolwiek bardziej zaawansowanego, z drugiej pełno jest kandydatów na juniorów, z wyłącznie "papierową" wiedzą ale za to dużymi oczekiwaniami finansowymi.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki