Włoski minister ds. europejskich chce rewizji polityki UE

Włoski minister ds. europejskich Paolo Savona powiedział w środę, że przedstawił eurodeputowanym propozycję "zrewidowania monetarnej i fiskalnej polityki UE w sposób zintegrowany". Zapewnił też parlamentarzystów, że "Włochy różnią się absolutnie od Grecji".

(fot. FABIO FRUSTACI / EIDON)

Ta ostatnia uwaga wygłoszona w Parlamencie Europejskim w Strasburgu była odpowiedzią na poniedziałkowe wystąpienie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, który ostrzegł Włochy, by nie przyjmowały budżetu na rok 2019 obciążonego dużym deficytem, bo grozi to kryzysem. "Nie życzę sobie, abyśmy po kryzysie (...) greckim musieli radzić sobie z takim samym kryzysem we Włoszech. Jeden taki kryzys wystarczy" - dodał.

"Nie sądzę, by istniało ryzyko, że Italia byłaby niewypłacalna w kwestii swego długu publicznego" - powiedział w PE Savona.

Jak pisze Reuters, plan rewizji polityki UE, który Savona przedstawił eurodeputowanym w formie dokumentu, jest zapewne wersją propozycji, którą minister zamieścił na swych stronach internetowych miesiąc wcześniej. Wzywa w niej do obniżenia długu państw unii walutowej poniżej progu 60 proc. PKB poprzez długofalową restrukturyzację, finansowaną i firmowaną przez Europejski Bank Centralny.

Agencja pisze, że Savona jako szef włoskiego resortu do spraw europejskich jest "oryginalnym wyborem" nowego rządu, ponieważ jego kandydaturę na ministra finansów zablokował prezydent Sergio Mattarella ze względu na poglądy tego ekonomisty, który przed kilkoma laty opublikował rozprawę opartą na tezie, że Włochy powinny przygotować się na porzucenie strefy euro.

Źródłem napięć między nowymi władzami Włoch a Unią Europejską jest od kilku dni projekt włoskiego budżetu, w którym planowany deficyt ma wynieść 2,4 proc. PKB - trzykrotnie więcej, niż zapowiadał wcześniejszy gabinet centrolewicy. Według Brukseli jest on zdecydowanie za wysoki, zwłaszcza ze względu na zadłużenie Rzymu, które przekracza 131 proc. PKB. Po Grecji dług publiczny Italii jest najwyższy w UE. Unia zaleca więc, by w kolejnych latach deficyt wynosił 0,8 proc. PKB.(PAP)

fit/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil