Włochy: stacz kolejkowy - nowy oficjalnie uznany zawód

Stacz kolejkowy - to zawód, który został oficjalnie uznany we Włoszech. Warunki jego wykonywania reguluje krajowy kontrakt zbiorowy. Osoby stojące w kolejce za innych wystawiają im rachunki fiskalne. Tego nietypowego fachu można nauczyć się na specjalnym kursie.

Włochy: stacz kolejkowy - nowy oficjalnie uznany zawód
Włochy: stacz kolejkowy - nowy oficjalnie uznany zawód (fot. Aristidis Vafeiadakis / Zuma Press / FORUM)

Włoskie media podkreślają, że jakkolwiek nieprawdopodobnie to brzmi, zajęcie to wcale nie należy do przeszłości, ale właśnie teraz, w dobie cyfryzacji i załatwiania wielu spraw przez internet, otrzymało status normalnego zawodu.

Nie może być wykonywany na czarno. To fach legalny, od którego odprowadza się podatki, a do tego - jak się okazuje - bardzo potrzebny.

41-letnia mieszkanka okolic Novary na północy Włoch, która właśnie w ten sposób zarabia na życie, powiedziała prasie: Na szczęście we Włoszech nigdy nie brakuje kolejek, a tak niegdyś znienawidzona i haniebna biurokracja stała się moją najlepszą sojuszniczką. Jak zauważyła, jest coraz więcej osób, które nie mają ani czasu, ani chęci stać w kolejkach do okienek w bankach, urzędach pocztowych czy skarbowych. I wtedy, jak dodaje, wkracza ona. Dla niej im dłużej trzeba czekać w "ogonku", tym lepiej.

Stacze kolejkowi oferują swe usługi w internecie, roznoszą też ulotki. Liczba ich klientów rośnie z każdym tygodniem. Stoją za nich z rachunkami do zapłacenia na poczcie, składają różne wnioski, zasięgają informacji, jak załatwić daną sprawę, kupują bilety na koncerty bądź spektakle.

Ale otrzymują też nietypowe zlecenia, by kupić najnowszy model smartfona w dniu jego premiery. W tym celu stoją w kolejce czasem całą noc do chwili otwarcia sklepu.

Średnie wynagrodzenie to 10 euro za godzinę oczekiwania.

O tym, jak potencjalnie wysoki może być popyt na taką usługę, świadczy statystyka podana przez organizację obrony praw konsumentów Codacons. Obliczyła ona, że każdy Włoch spędza średnio w kolejkach 400 godzin rocznie, czyli 16 dni. Stanie w kolejkach w skali całego kraju to koszt 40 miliardów euro. Na kwotę tę składają się na przykład straty w produkcji, wynikające z tego, że część pracowników zamiast efektywnie działać, spędza czas załatwiając formalności w urzędach. Wydłużył się też, jak zauważono, czas oczekiwania.

Zajęcie stacza kolejkowego odkrywają osoby bezrobotne, które czynią z niego źródło utrzymania. Wiele jednak przekonuje się szybko, jak trudnym wyzwaniem jest urzędowa machina biurokratyczna, konieczność znajomości procedur i niezliczonej liczby formularzy, opłat skarbowych. Dlatego ci bardziej doświadczeni organizują szkolenia dla kandydatów do tego zawodu.

44-letni Giovanni Cafaro, który pierwszy zorganizował takie kursy, doprowadził też do podpisania kontraktu zbiorowego. Choć tego w nim nie zapisano, wiadomo, że podstawowym wymogiem przy wykonywaniu tego zawodu jest cierpliwość.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mmi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~edward

Do Pani korespondentki z Rzymu. Nic Pani nie napisała na temat pełnomocnictw dla "stacza" od zlecającego usługę. Parę lat temu myślałem o podobnym zajęciu kiedy w polskich wydziałach komunikacji trzeba było stać godzinami, aby zarejestrować auto. Wielu moich klientów chciało aby ktoś załatwił za nich tą biurokratyczną mitręgę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Gienek

Bzdury. Mieszkam we Włoszech od lat i długich kolejek nigdzie nie widziałem. Tylko w Polsce.

! Odpowiedz
0 2 ~Jamrozik

Polacy powinni stworzyć firmy konsultingowe i zorganizować Włochom szkolenia w celu nauczenia ich Know-how. Oczywiście za dotacje unijne.

! Odpowiedz
0 18 ~kawoN

Zaraz się zrzeszą i będą opłacać sztuczny tłok :-)

! Odpowiedz
0 9 ~kkk11

jak w Polsce za komuny to sie porobiło ta biurokracja zabija każdy kraj

! Odpowiedz
0 14 ~Eltor

Prawda. I to jest ten Zachód, do którego tak mamy dążyć? To ja dziękuję.

! Odpowiedz
0 8 ~Kwak

Wysiaduję jaja w zastępstwie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil