REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Władze zdrowotne Szwecji zapowiadają trzecią dawkę szczepionki w przyszłym roku

2021-08-03 11:18
publikacja
2021-08-03 11:18
Dodaj Bankier.pl w Google

Większość populacji w 2022 roku otrzyma trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Wcześniej, jeszcze jesienią tego roku, dodatkowy preparat zostanie zaoferowany osobom z grup ryzyka - ogłosił we wtorek szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego.

Władze zdrowotne Szwecji zapowiadają trzecią dawkę szczepionki w przyszłym roku
Władze zdrowotne Szwecji zapowiadają trzecią dawkę szczepionki w przyszłym roku
fot. kovop58 / / Shutterstock

Według szwedzkich ekspertów jest za wcześnie, aby określić dokładny zakres szczepień trzecią dawką. "Będzie to zależeć m.in. od pojawienia się nowych wariantów koronawirusa oraz badań naukowych na temat skuteczności szczepień w miarę upływu czasu" - napisano w komunikacie.

Natomiast jesienią dodatkowa dawka preparatu zaoferowana zostanie w Szwecji osobom mieszkającym w domach opieki, mającym więcej niż 80 lat lub posiadającym obniżoną odporność.

Jak ocenia główny epidemiolog kraju Anders Tegnell, "nie jest możliwe zwalczenie wirusa". "W związku z tym prace w zakresie szczepień powinny być długoterminowe i skoncentrowane na ograniczeniu poważnych zachorowań oraz zgonów" - podkreśla Tegnell.

Dodaje, że wciąż należy zachęcać do szczepień mieszkańców na obszarach o niskim poziomie zaszczepienia. W Szwecji problem ten dotyczy głównie przedmieść, w których mieszkają imigranci. Ze wcześniejszych badań wynikało, że najbardziej nieufne są osoby pochodzące z Afryki.

Wakacje na giełdzie

Urząd Zdrowia Publicznego szacuje, że szczepienia dorosłej populacji dwiema dawkami zostaną zakończone jesienią. Następnie preparat zostanie zaoferowany 16- i 17-latkom, a także dorosłym, którzy z różnych powodów nie zostali wcześniej zaszczepieni.

W Szwecji do tej pory co najmniej jedną dawką szczepionki zaszczepiono 78 proc. dorosłej populacji, a dwiema 51 proc.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
marekpoznan
Później czwarta dawka, piąta, szósta itp.
A nowych miliarderów przybywa..!

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki