Władze Salwadoru wyrzucają wenezuelskich dyplomatów z kraju

2019-11-03 07:48
publikacja
2019-11-03 07:48

Władze Salwadoru poleciły w sobotę wenezuelskim dyplomatom opuszczenie kraju w ciągu 48 godzin, tłumacząc, że prezydent Wenezueli Nicolas Maduro nie jest legalnie wybraną głową państwa.

/ fot. JOSE CABEZAS / Reuters

W oficjalnym oświadczeniu podano, że prezydent Salwadoru Nayib Bukele uznał lidera wenezuelskiej opozycji Juana Guaido za pełniącego obowiązki prezydenta do czasu wolnych wyborów w tym kraju. Salwador oczekuje przysłania nowego wenezuelskiego korpusu dyplomatycznego.

Wiele krajów uznało Guaido za prawowitego prezydenta z uwagi nieprawidłowości podczas reelekcji dotychczasowego prezydenta Nicolasa Maduro.

Ambasador USA w Salwadorze Ronald Johnson z zadowoleniem przyjął decyzję salwadorskich władz.

"Witamy z zadowoleniem decyzję Nayiba Bukele, który, uznając Guaido jako p.o. prezydenta, stawia Salwador po właściwej stronie historii" - napisał po hiszpańsku w tweecie.

Decyzja salwadorskich władz zapadła kilka dni po rozciągnięciu przez USA na kolejny rok ochrony Salwadorczyków mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

Wenezuela od miesięcy pogrążona jest w głębokim kryzysie politycznym, odkąd w styczniu Maduro po nieuznanych przez opozycję wyborach rozpoczął nową kadencję jako prezydent kraju, a przewodniczący parlamentu i przywódca krajowej opozycji Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem. Uznało go dotychczas ponad 50 krajów, rząd Maduro wspierają zaś m.in. Rosja, Chiny, Kuba, Iran i Turcja.

Kryzysowi politycznemu towarzyszy ostry kryzys gospodarczy. Według ONZ 7 mln osób, czyli jedna czwarta ludności tego kraju, potrzebuje pomocy humanitarnej. (PAP)

jo/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
talmud
czas zeby polin dal "dobry przykład" ......w europie.......lol

Powiązane: Przewrót w Wenezueli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki