Wkrótce ruszą poszukiwania złotego pociągu

W piątek w Wałbrzychu rozpoczną się prace związane z poszukiwaniem tzw. złotego pociągu. Niemieckiego składu z czasów II wojny światowej będzie poszukiwać firma Piotra Kopera i Andreasa Richtera, którzy w sierpniu ubiegłego roku zgłosili rzekome znalezisko.

Wkrótce ruszą poszukiwania złotego pociągu
Wkrótce ruszą poszukiwania złotego pociągu (fot. Krystian Maj / FORUM)

Prace poszukiwawcze będą prowadzone w okolicach 65. kilometra trasy kolejowej łączącej Wałbrzych z Wrocławiem. Przeprowadzą je należąca do Kopera i Richtera firma XYZ oraz podmioty z nią współpracujące.

Jak powiedział PAP rzecznik firmy XYZ Andrzej Gaik, rozpoczęcie poszukiwań było poprzedzone uzyskaniem zgód z kilku instytucji. To m.in. PKP PLK, Lasy Państwowe oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków - wymienił Gaik.

W piątek na terenie, na którym będą prowadzone poszukiwania, rozpoczną się prace porządkowe. W kolejnych dniach teren zostanie ponownie przebadany georadarami, a właściwe prace poszukiwawcze rozpoczną się 16 sierpnia - poinformował Gaik.

Rzecznik dodał, że plan poszukiwania tzw. złotego pociągu zakłada przeprowadzenie trzech przekopów wzdłuż nasypu kolejowego. Tam, zdaniem poszukiwaczy, ma się znajdować niemiecki skład z czasów II wojny światowej. Poszukiwania będą trwały dwa tygodnie, jednak już w pierwszym tygodniu spodziewamy się przełomu - dodał Gaik.

Piotr Koper i Andreas Richter zgłosili odnalezienie tzw. złotego pociągu w sierpniu ubiegłego roku. Sprawa stała się bardzo głośna w Polsce i zagranicą. Według mediów w okolicach Wałbrzycha miałby się znajdować ukryty pociąg z II wojny światowej. Podawano m.in., że może chodzić o legendarny zasypany pociąg ze złotem i kosztownościami, wywiezionymi pod koniec wojny z Wrocławia.

Były generalny konserwator zabytków, wiceminister kultury Piotr Żuchowski wyrażał w sierpniu ubiegłego roku przekonanie, że "złoty pociąg" istnieje "na ponad 99 procent". Jednak zdaniem części ekspertów "złoty pociąg" - przynajmniej z takim ładunkiem - to legenda.

W grudniu 2015 r. na zlecenie wałbrzyskiego magistratu nieinwazyjne badania terenu niezależnie od siebie przeprowadzili naukowcy z krakowskiej AGH oraz firma XYZ. W raporcie ekipy z AGH pokreślono, że na wskazanym terenie być może znajduje się zasypany tunel kolejowy, jednak pociągu tam nie ma. Z kolei firma XYZ w swoim raporcie wskazała, że w przebadanym gruncie występują anomalie, mogące świadczyć o tym, że pod ziemią jest skład kolejowy z czasów II wojny światowej. (PAP)

pdo/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Polak

Jeżeli jest tam nadal jakiś pociąg z kosztownosciami to oznaczałoby, że Sowieci i ich organizacje typu KGB, SMIERSZ i cała ich Armia Czerwona stacjonująca na tym terenie przez prawie 50 lat byli nic nie warci. Myślę jednak, że mieli możliwości i czas do wcześniejszego i cichego załatwienia tego tematu. Chyba, że jest tam pociąg z żelastwem wojennym, który nie opłacało im się odkrywać bo dokładnie wiedzieli co tam jest.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 24 ~kise

Jeśli rzeczywiście coś tam było to PO z WSI już dawno to rozkradli, a narodowi powiedzieli że tam nic nie było.

! Odpowiedz
13 12 ~żelek

Raczej Jarek z Macierewiczem.

Na 500+ i górnicze emerytury kasa skądś musi być.

! Odpowiedz
2 2 ~Do_zelka odpowiada ~żelek

Wnioskuję, że wg Ciebie Jarek i Anton nie kradną. To już coś, nieprawda?

! Odpowiedz
1 2 ~Roni

Tak po kryjomu, przed wszystkimi rozkopali dziurę i wydobyli kosztowności razem z pociągiem XD A my jesteśmy takie gapy, że tego nie zauważyliśmy. Koniec bajki :P

! Odpowiedz
1 10 ~UK

JEŻELI...jeżeli będzie choć 1 kilogram złota to wszystko dawać do muzeum pod najlepszym nadzorem i muzeum,miasto a nawet Skarb Państwa zarobi kupę szmalu ze sprzedaży biletów.
Zobaczycie jakie tłumy przyjadą z całego świata.Tylko żeby mądrzy ludzie tym kierowali.
Oczywiście super promocja pierwszy tydzień albo m-c za darmo.
Magia złota czyni rzeczy niewyobrażalne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 ~Leszczu

Niby tak, ale ja mam w chacie 1kg zlota i to w ladnych monetach kolekcjonerskich, ale jeszcze nie udalo mi sie sprzedac ani jednego biletu. Kazdy chce lukac za darmo.

! Odpowiedz
3 5 ~wujekStefan

TAK JEST TAM POCIĄG !!! jak żehcsmy ze swagrem zbierali grzyby w tej okolicy to szwagier tak się nawalił samogonem ,zę wpadł to takiej dziury i ten pociong widział

! Odpowiedz
4 7 ~StefanNauczyciel

Polecam reedukacje w podstawówce, może ortografia i poprawna składnia języka polskiego wejdzie w krew a nie tylko tanie wina.

! Odpowiedz
1 9 ~endi

Będą kopać w miejscu gdzie go nie ma , powiedzą że go nie znaleźli , a jak sprawa ucichnie odkopią pociąg i będą do końca życia leżeć do góry brzuchem

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil