Witek: Wniosek KO o powołanie komisji śledczej ws. GetBack kieruję do BAS

W związku z tym, że komisja śledcza rządzi się trochę innymi prawami, wniosek Koalicji Obywatelskiej ws. komisji dotyczącej GetBack kieruję do Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych z prośbą o opinię - poinformowała na w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

(fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki / Flickr)

Witek pytana o wniosek KO w sprawie powołania komisji śledczej ds. GetBack odpowiedziała, że wniosek został już rozpatrzony. "Ponieważ komisja śledcza rządzi się trochę innymi prawami, w związku z tym ja ten wniosek kieruję do Biuro Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych z prośbą o opinie" - powiedziała marszałek Sejmu.

We wtorek posłanki KO Izabela Leszczyna i Paulina Hennig-Kloska poinformowały, że klub PO zwrócił się do marszałek Sejmu, by jego wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie afery GetBack został rozpatrzony już na rozpoczętym w środę posiedzeniu izby.

Już pod koniec stycznia rzeczniczka PiS Anita Czerwińska powiedziała, że klub PiS nie poprze wniosku o powołanie sejmowej komisji śledczej ws. GetBack, ponieważ - jak oceniła - właściwe organy działają w tej sprawie prawidłowo.

KO: PiS nie chce wyjaśnienia afery GetBack

PiS i marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie chcą wyjaśnienia afery GetBack - uważają posłowie Koalicji Obywatelskiej Paulina Hennig-Kloska i Jarosław Urbaniak. To największa afera III RP, czego boją się politycy PiS, że próbują zamieść ją pod dywan - pytali posłowie PO.

Hennig-Kloska powiedziała na środowej konferencji prasowej, że marszałek Sejmu nie dopuściła jej do głosu, gdy chciała na sali plenarnej spytać o możliwość dołączenia do porządku obrad rozpoczętego w środę rano posiedzenia, wniosku o powołanie komisji śledczej w sprawie GetBack.

"Pytam zatem, czego boją się politycy PiS, że próbują zamieść aferę GetBack pod dywan" - powiedziała posłanka PO. Dodała, że nie jest prawdą, że w sprawie GetBack służby państwowe działają szybko i skutecznie. "Obywatele przez dwa lata o krok nie zbliżyli się do momentu, by odzyskać swoje pieniądze" - podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że niebawem uprawomocni się układ, który pozbawi obligatariuszy GetBack 75 procent oszczędności zainwestowanych w obligacje. "Dlatego powinniśmy procedować wniosek o komisję śledczą pilnie i szybko" - przekonywała Hennig-Kloska.

Urbaniak powiedział, że "afera GetBack to największa afera w III RP, to 2,5 mld ukradzionych pieniędzy Polakom".

Podkreślił, że trzy miesiące przed wybuchem sprawy GetBack były informacje od sygnalisty w sprawie nieprawidłowości w spółce, ale żadna ze służb państwowych nie podjęła czynności. "Nie może być tak w państwie PiS, że goni się tych, którzy mówią o złodziejach, a nie goni się złodziei" - powiedział Urbaniak.

"Oskarżam rząd PiS i marszałek Witek, że nie chcą wyjaśnić afery GetBack" - powiedziała Hennig-Kloska.

NIK winą obarcza organy państwa

W styczniu Najwyższa Izba Kontroli w raporcie wskazała, że ponad 9 tys. nabywców obligacji GetBack S.A. nie odzyskało zainwestowanych środków w wysokości przekraczającej 2,5 miliarda zł, a intensywne działania nadzorcze i kontrole podjęto dopiero po zaprzestaniu obsługi zobowiązań przez spółkę.

Jak przypomniano w raporcie NIK, GetBack S.A. (obecnie w restrukturyzacji) została utworzona i zarejestrowana w 2012 r. jako firma windykacyjna. W latach 2012-2018 przedmiotem jej działalności było nabywanie pakietów wierzytelności na własny rachunek lub na rachunek funduszy inwestycyjnych współpracujących ze spółką i dochodzenie tych należności od dłużników. Spółka nabywała je najczęściej za środki finansowe pozyskane z zewnątrz, w tym z emisji obligacji. Działalność GetBack S.A. w ramach współpracy z funduszami inwestycyjnymi podlegała nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Natomiast aktywność spółki na własny rachunek była wyłączona spod tego nadzoru.

Wiceminister finansów Leszek Skiba informował natomiast w ubiegłym tygodniu w Senacie, że szacunkowa wartość szkód wyrządzonych w spółce GetBack wynosi co najmniej 503 mln zł. Wiceminister powiedział, że w toku postępowania prokuratorzy zabezpieczyli mienie, pod kątem m.in. zabezpieczenia roszczeń pokrzywdzonych, o wartości 373 mln zł. Skiba poinformował, że obecnie cały czas trwają czynności mające na celu ustalanie kolejnych składników majątków podejrzanych, które mogłyby podlegać zabezpieczeniu. Dodał, że w charakterze świadka w toku śledztwa przesłuchano ponad 1 tys. 400 osób, a akta tego śledztwa liczą łącznie 28 tomów. (PAP)

autor: Mateusz Roszak, Karol Kostrzewa

mro/ kos/ par/ pś/ mok/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 14 antek10

Trzeba bedzie wybudować nowe wiezienia jak pis skonczy kadencje. Program Więzienie +

! Odpowiedz
3 6 nostsherlock

Obie afery były nakręcone ze świadomością polityków o problemie. Medialnie udają kłótnie, a poza kamerami te same partyjniaki piją wódkę za nasze niezdrowie zamiawiając przez telefon (opłacany za pieniądze publiczne) panie lekkich obyczajów, które sobie odliczą jako usługi marketingowe z konta publicznego

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 23 zenonn

Amber Gold na 0,5mld miało pogrążyć poprzedników i komisji nie wyszło.
GetBack, SKOK Wołomin są na wyższe kwoty i mogą tylko pogrążyć rządców aktualnych.
Bez udziału ważnych funkcjonariuszy takie złodziejstwo by się nie udało.

! Odpowiedz
7 7 hulalula

Znam Konrada Kakolewskiego ze szkoły i jestem pewien że już planuje nowy interes, wstawi słupa i się zacznie nowy przekręt. On Getback planował już dawno temu, wyciągnął wnioski jakie popełnili inni złodzieje i jest nie do ruszenia bo pisał prace magisterskie nie dla pieniędzy tylko po to żeby mieć w garści wiele osób, no i na Getback też nie tylko on zarobił.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 11 linspace

Ile razy już to wklejałeś :) ?

! Odpowiedz
6 33 heldbaum

Skoro dzialaja prawidlowo to patrioci nie maja nic do ukrycia i ta komisja tylko osmieszy targowice.
Prawda Grzechu?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil