"Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów" przedłużone do 11 maja!

2007-05-02 13:43
publikacja
2007-05-02 13:43

Do 11 maja każdy przedsiębiorca, który podpisze umowę z Krajowym Rejestrem Długów, będzie mógł bezpłatnie umieścić w rejestrze KRD dowolną liczbę swoich dłużników. Trwająca od 2 kwietnia tegoroczna edycja "Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów" miała zakończyć się 27 kwietnia, zostaje jednak przedłużona o 2 tygodnie.

- Ze względu na ogromne zainteresowanie tą kampanią, zdecydowaliśmy się na jej przedłużenie do 11 maja. Powtarza się scenariusz z poprzednich lat, kiedy to zdecydowana większość przedsiębiorców chętnych do wzięcia w niej udziału zgłasza się do nas w ostatnich dniach. Najwyraźniej złożyli PIT-y i obliczyli ile muszą zapłacić podatku od faktur, za które nie dostali dotychczas należności - mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Co roku ogólnopolska kampania społeczna "Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów" skierowana jest przede wszystkim do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Według badań Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, aż 66% spośród nich wskazuje zatory płatnicze, jako jedną z pięciu najpoważniejszych barier w rozwoju. Odzew zainteresowanych przedsiębiorców jest bardzo duży. Liczba telefonów z prośbą o informacje w kwietniu wzrosła 5-cio krotnie w stosunku do marca. Właściciele firm bardzo często skarżą się na to, że klienci zalegają im z zapłatą już kilka lat. Są bardzo zdziwieni, gdy słyszą, że w KRD nie istnieje instytucja przedawnienia długu, a dane dłużnika można umieścić tu nawet na 10 lat. Co ważne - nie jest do tego potrzeby wyrok sądowy.

- Przez te 3 lata organizowania "Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów" udało nam się zwiększyć świadomość przedsiębiorców, że wobec swoich dłużników nie są wcale bezradni. To bardzo ważny aspekt edukacyjny tej kampanii - podkreśla Andrzej Kulik, rzecznik prasowy Krajowego Rejestru Długów.

Umieszczenie dłużnika w KRD sprawia, że traci on wiarygodność dla wielu instytucji, m.in. banków, firm leasingowych i faktoringowych, pośredników oferujących kredyty ratalne, operatorów telefonii komórkowej, dostawców Internetu, wynajmujących lokale itp. Te konsekwencje powodują, że ponad połowa dłużników reguluje swoje zobowiązania. Po spłacie długu bowiem w ciągu 14 dni wierzyciel musi usunąć dane dłużnika w rejestru.

W drugiej edycji "Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów" wzięło udział 2560 przedsiębiorców, którzy wpisali do rejestru 23 750 swoich niepłacących kontrahentów. Do końca lutego 2007 roku dług zwróciło 55% z nich na sumę 54,5 mln zł. Sądząc po zainteresowaniu przedsiębiorców tegoroczną kampanią, w tym roku liczby te mogą być większe.

Katarzyna Torba (KRD BIG S.A.)

Źródło:
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Windykacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki