
W Wielkiej Brytanii będzie możliwe komercyjne wydobycie gazu łupkowego. Rada hrabstwa North Yorkshire w Anglii zgodziła się na rozpoczęcie na swoim terenie regularnej eksploatacji złóż metodą szczelinowania. Technologia wywołuje w Wielkiej Brytanii ogromne kontrowersje i do tej pory na Wyspach funkcjonowały tylko próbne odwierty.
Przedstawiciel lokalnych władz przyznał, że wpłynęło ponad 4 tysiące wniosków przeciwko, a tylko 36 za szczelinowaniem.
Anti #fracking protesters react to the news that #thirdenergy has been given approval to #frack in North Yorkshire pic.twitter.com/Gvngd1irkG
— John D McHugh (@johndphoto) 23 maja 2016
"Wstydźcie się" i "My mówimy nie" - skandowali przeciwnicy szczelinowania na wieść o podjęciu decyzji. Pierwszy szyb w miejscowości Kirby Misperton rozpocznie pracę przypuszczalnie w listopadzie. Mógłby wcześniej, ale właściciel koncesji, firma Third Energy chce uniknąć dalszych protestów i czeka na jesienne słoty, które mogą odstraszyć demonstrantów.
Dyrektor Third Energy wyraził ulgę, że uzyskał zgodę na eksploatację pierwszego szybu i uspokajał, że firma wykona zadanie bezpiecznie i bez problemów dla środowiska.
Organizacja Przyjaciół Ziemi i lokalne lobby środowiskowe są jednak nieprzekonane. Cytując raporty ze Stanów Zjednoczonych, obawiają się zatrucia wód podskórnych i innych zagrożeń. Również w Anglii pierwsze odwierty doprowadziły do dwóch wstrząsów sejsmicznych i od tego czasu, pomimo zachęt ze strony rządu, na 5 lat wstrzymano wydobycie ropy i gazu łupkowego.
Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Grzegorz Drymer/Londyn/mcm/łp