REKLAMA

Wielka Brytania: szczelinowanie w Yokshire. Niedługo ruszy komercyjne wydobycie gazu łupkowego

2016-05-24 17:52
publikacja
2016-05-24 17:52
YAY Foto

W Wielkiej Brytanii będzie możliwe komercyjne wydobycie gazu łupkowego. Rada hrabstwa North Yorkshire w Anglii zgodziła się na rozpoczęcie na swoim terenie regularnej eksploatacji złóż metodą szczelinowania. Technologia wywołuje w Wielkiej Brytanii ogromne kontrowersje i do tej pory na Wyspach funkcjonowały tylko próbne odwierty.

Przedstawiciel lokalnych władz przyznał, że wpłynęło ponad 4 tysiące wniosków przeciwko, a tylko 36 za szczelinowaniem.

"Wstydźcie się" i "My mówimy nie" - skandowali przeciwnicy szczelinowania na wieść o podjęciu decyzji. Pierwszy szyb w miejscowości Kirby Misperton rozpocznie pracę przypuszczalnie w listopadzie. Mógłby wcześniej, ale właściciel koncesji, firma Third Energy chce uniknąć dalszych protestów i czeka na jesienne słoty, które mogą odstraszyć demonstrantów.

Dyrektor Third Energy wyraził ulgę, że uzyskał zgodę na eksploatację pierwszego szybu i uspokajał, że firma wykona zadanie bezpiecznie i bez problemów dla środowiska.

Organizacja Przyjaciół Ziemi i lokalne lobby środowiskowe są jednak nieprzekonane. Cytując raporty ze Stanów Zjednoczonych, obawiają się zatrucia wód podskórnych i innych zagrożeń. Również w Anglii pierwsze odwierty doprowadziły do dwóch wstrząsów sejsmicznych i od tego czasu, pomimo zachęt ze strony rządu, na 5 lat wstrzymano wydobycie ropy i gazu łupkowego.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Grzegorz Drymer/Londyn/mcm/łp

Źródło:IAR
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gaz łupkowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki