REKLAMA

Wielka Brytania chce dopuszczenia w pełni autonomicznych aut do 2025 roku. Rząd przekaże 100 mln funtów

2022-08-19 15:28
publikacja
2022-08-19 15:28
Wielka Brytania chce dopuszczenia w pełni autonomicznych aut do 2025 roku. Rząd przekaże 100 mln funtów
Wielka Brytania chce dopuszczenia w pełni autonomicznych aut do 2025 roku. Rząd przekaże 100 mln funtów
fot. Flystock / / Shutterstock

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w piątek, że chce, aby w pełni autonomiczne samochody mogły się pojawić na drogach tego kraju do 2025 roku. Aby to umożliwić, przekaże na rozwój tej technologii 100 mln funtów.

Z tej kwoty 34 mln zostanie przeznaczone na badania w dziedzinie bezpieczeństwa, które pomogą w opracowaniu nowych przepisów. Testy te obejmować będą m.in. zachowanie autonomicznych samochodów podczas złych warunków atmosferycznych.

Zgodnie z przedstawionym planem pojazdy, które jeździłyby bez udziału kierowcy tylko na autostradach, mogłyby się pojawić w sprzedaży już w przyszłym roku, choć nadal do poruszania się nimi potrzebne byłoby prawo jazdy. Natomiast za trzy lata do ruchu byłyby dopuszczone w pełni autonomiczne samochody, do których niepotrzebne byłoby prawo jazdy. Brytyjski rząd wskazał, że miałby one w pierwszej kolejności zastosowanie w takich dziedzinach jak rozwożenie towarów czy transport pasażerów na lotniskach.

W wydanym oświadczeniu rząd wyjaśnił też, że opracowywane przepisy będą jasno stanowić, iż to producenci będą w pełni odpowiadać za ewentualne wypadki, w czasie gdy pojazd będzie się poruszał bez udziału kierowcy.

Minister transportu Grant Shapps powiedział, że technologia autonomicznych samochodów może "poprawić dostęp ludzi do edukacji i innych istotnych usług" oraz "uczynić nasze drogi bezpieczniejszymi poprzez zmniejszenie ryzyka kolizji drogowych wskutek błędu kierowcy". "Chcemy, aby Wielka Brytania była w czołówce rozwoju i wykorzystania tej fantastycznej technologii, dlatego inwestujemy miliony w istotne badania nad bezpieczeństwem i ustalamy przepisy, aby zapewnić, że uzyskamy pełne korzyści, które ta technologia obiecuje" - podkreślił.

Brytyjski rząd szacuje, że powstający rynek pojazdów autonomicznych ma wartość 42 mld funtów, a także, że może dzięki temu powstać 38 tys. nowych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński 

Źródło:PAP
Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (5)

dodaj komentarz
zoomek
Dlaczego system(y) bestii wygrają? Dlatego że faktycznie jest w nich sporo plusów.
I tylko jeden minus - to może być użyte przeciwko ludziom. I będzie.
prs
Napiszcie ile jest przypadkow śmierci spowodowanych "ulepszaniem" tej technologii, o wytyczonych np w samych Stanach nienaglosnionych sprawach sądowych, o tym że algorytm, jeżeli ma wybór zabije kierowcę a nie wjedzie np w grupę osób przy przystanku..czy o braku uprawnień, utracie dochodow instruktorów, egzaminatorow..
ruryk_czarny
Poza pierwszym punktem, którego nie potrafię zweryfikować-a który w sumie jest bez znaczenia z perspektywy rozwijającej się technologii, poza tym wymieniłeś same plusy, bądź sprawy totalnie bez znaczenia (sukcesy instruktorów i egzaminatorów widać b. dobrze na polskich drogach. Nie trzeba aut autonomicznych, żeby ludzie się zabijali…
endes
Kto chce!?… ludzie chcą tego?… czy durni politycy?… bo to jest wielka różnica!
pikawka
narozdawali lemingom uprawnien do prowadzenia to teraz najpierw musza oczyscic ulice z syfu bo nie ma takiej inteligencji, ktora by sobie poradzila z takim ludzkim czynnikiem co sie walesa po ulicach swiata.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki