REKLAMA

Wiceprezes NIK złożył zawiadomienie do prokuratury "na swojego szefa"

2022-01-25 13:53
publikacja
2022-01-25 13:53
Wiceprezes NIK złożył zawiadomienie do prokuratury "na swojego szefa"
Wiceprezes NIK złożył zawiadomienie do prokuratury "na swojego szefa"
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez obecnego Prezesa Najwyższej Kontroli Mariana Banasia, zawiadomienie złożył wiceprezes NIK Tadeusz Dziuba - poinformowała we wtorek PAP Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie, zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez obecnego Prezesa Najwyższej Kontroli dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku obsadzaniem stanowisk dyrektorskich w departamentach i delegaturach wbrew przepisom ustawy, angażowania kontrolerów w wykonywanie obowiązków niewynikających z ustawy, nienależnej wypłaty odpraw emerytalnych, a także ujawnienia tajemnicy prawnie chronionej.

Zawiadomienie złożone zostało przez wiceprezesa NIK Tadeusza Dziubę. Obecnie prokuratura analizuje treść zawiadomienia w ramach postępowania sprawdzającego.

Według informacji PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy, Dziuba informuje śledczych, że Marian Banaś powołał doradców społecznych, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie, że niezgodnie z prawem otrzymali dostęp do informacji objętych tajemnicą kontrolerską. Wśród takich doradców jest syn Banasia, na którym ciążą zarzuty karne - Jakub Banaś.

Dziuba zarzuca, według źródeł PAP, że Marian Banaś nie przeprowadza konkursów na stanowiska dyrektorskie, naruszając ustawę o NIK. Wiceszef NIK ma też wskazywać, że część z dyrektorów i wicedyrektorów nie ma wymaganych kompetencji, np. odpowiedniego stażu pracy i doświadczenia jako kontroler.

Z zawiadomienia, zgodnie z informacjami PAP, wynika też, że Banaś może ponosić odpowiedzialność za wypłacanie nienależnych świadczeń - chodzi o kwoty nie mniejsze niż kilkanaście tysięcy złotych na osobę. (PAP)

autor: Tomasz Grodecki

tgo/ mml/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (7)

dodaj komentarz
pstrzezek
Ale go ładnie podkupują z każdej strony. Zastraszanie syna nie pomogło? To kupimy zastępce ;)) Ale to wszystko pięknie idzie na dno. Oby jak najszybciej
marxs
w tej partyji to tylko same ludzkie śmieci i szubrawce po zaocznej historii albo politologii
samsza
Pan polityk pisu chce nam powiedzieć, że jak sanepidem kieruje osoba bez kompetencji (musi być lekarz), a Niedzielski nic w tej sprawie nie robi, to to źle jest ?

Dalej chłopie, wincyj...
jarekzbyszek
Dziuba ma obiecaną posadę szefa NIK. To musi wykazać przed Jarkiem.
dziadekjarek
Ale próbują manewrować przy użyciu wioseł
wrecker
Titanic pisowski wykonuje kolejne rozpaczliwe ruchy

Powiązane: Afera wokół szefa NIK Mariana Banasia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki