Wicepremier Kosowa oczyszczony z zarzutów korupcyjnych

Wicepremier Kosowa Fatmir Limaj i czterech jego byłych współpracowników zostało uniewinnionych od zarzutu korupcji. Oskarżenia z 2012 roku dotyczyły okresu, gdy Limaj był ministrem transportu, a chodziło o przetargi na budowę dróg.

Dwaj sędziowie z unijnej misji policyjno-prawnej EULEX i kosowski sędzia z Prisztiny uznali, że nie ma dowodów na to, że Limaj i jego współpracownicy wykorzystywali swe stanowiska, aby faworyzować prywatne firmy w przetargach publicznych, za co mieli przyjmować łapówki.

W maju tego roku Limaj został oczyszczony z wcześniejszych zarzutów przywłaszczenia milionów euro, gdy był ministrem transportu i łączności w latach 2008-10. Miał on wykorzystywać pieniądze publiczne na wydatki związane z procesami sądowymi.

Limaj, jeden z dawnych dowódców albańskiej partyzantki walczącej o niepodległość Kosowa w latach 90., został w 2012 roku oczyszczony przez sąd w Prisztinie z zarzutu popełnienia zbrodni wojennych, co uzasadniono brakiem dostatecznych dowodów w sytuacji, gdy główny świadek oskarżenia popełnił samobójstwo.

Wcześniej, w 2005 roku międzynarodowy trybunał ds. zbrodni w dawnej Jugosławii uniewinnił go od podobnych zarzutów. Oskarżono go wtedy o zbrodnie popełnione w 1998 roku w obozie Lapusznik na wschodzie Kosowa. Wyzwoleńcza Armia Kosowa (UCK) miała tam przetrzymywać w "niehumanitarnych warunkach" co najmniej 35 Serbów i Albańczyków, bijąc ich i torturując.

Obecnie Limaj jest wicepremierem w rządzie Ramusha Haradinaja, przywódcą ugrupowania Inicjatywa na rzecz Kosowa (NISMA) - partii utworzonej w 2014 roku w wyniku rozłamu w Demokratycznej Partii Kosowa (PDK), będącej polityczną następczynią UCK. (PAP)

jo/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil