Wiceminister środowiska: Niewielkie wykorzystanie rzek do produkcji prądu

Polska wykorzystuje ok. 17 proc. potencjału rzek do produkcji prądu - mówił w środę w Sejmie wiceminister środowiska Mariusz Gajda. Zaznaczył, że aby w pełni wykorzystać możliwości energetyczne rzek, konieczna jest budowa stopni wodnych.

Wiceminister środowiska: Niewielkie wykorzystanie rzek do produkcji prądu
Wiceminister środowiska: Niewielkie wykorzystanie rzek do produkcji prądu (fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Posłowie komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wysłuchali informacji wiceministra środowiska Mariusza Gajdy na temat wykorzystania potencjału gospodarczego rzek w Polsce z uwzględnieniem budowy i rozwoju infrastruktury hydrotechnicznej.

"Polska wykorzystuje ok. 17 proc. potencjału technicznego rzek, jeśli chodzi o wykorzystanie wody do produkcji energii elektrycznej. Mamy, zatem ponad 80 proc. niewykorzystanego potencjału rzek" - powiedział Gajda.

Wiceminister poinformował, że zasoby techniczne w dorzeczy Wisły wynoszą ponad 9 tys. gigawatogodzin (GWh) na rok, w dorzeczu Odry ponad 2,4 tys. GWh na rok zaś, jeśli chodzi rzeki przymorza jest to 280 GWh na rok. "Łącznie daje to blisko 12 tys. GWh w ciągu roku" - dodał.

Gajda wskazał, że aby wykorzystać możliwości energetyczne Wisły konieczna jest budowa stopni wodnych. Wskazał, że są dwie koncepcje jedna - pochodząca z lat 70. XX w. - zakłada budowę mniejszej liczby większych stopni wodnych, a druga większą liczbę mniejszych stopni wodnych.

"Obydwie koncepcje zapewniają utrzymanie na Wiśle V klasy żeglowności i zapewniają produkcję energii elektrycznej na poziomie ok. 2,8 tys. GWh rocznie" - dodał.

Poinformował, że koszt budowy stopni wodnych w zależności od koncepcji szacowany jest od 20 do 30 mld zł.

Gajda dodał, że przy budowie elektrowni wodnych resort liczy na współdziałanie "wszystkich podmiotów". "Liczymy przede wszystkim na partnerstwo publiczno-prywatne, które by umożliwiło realizacją tych zamierzeń" - powiedział.

"Wbrew temu, co się często mówi, ministerstwo środowiska nie jest przeciwne budowie stopni wodnych, jest za budową stopni wodnych, ale zgodnie z prawem" - dodał.(PAP)

krm/ dym/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Uk

Dlaczego rzad nie zajmie sie tym czym powinien czyli armia policja i wymiarem sprawiedliwosci!!! Juz w ostatnich 25 latach nam pokazali ze nie maja pojecia o gospodarce, ale nadal z uporem maniaka probuja za nasze pieniadze nas uszczesliwiac!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil